Judista Pulkrábek a tenista Veselý vyhráli OH mládeže

21. 8. 2010 16:06
Česko má na kontě již čtyři cenné kovy
Úvodní ceremoniál
Úvodní ceremoniál | Foto: Reuters

Singapur - Česká výprava na olympijských hrách mládeže v Singapuru dnes získala dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Judistickou soutěž ve váze do 55 kilogramů ovládl šestnáctiletý David Pulkrábek, o rok starší tenista Jiří Veselý triumfoval ve čtyřhře společně s britským partnerem Oliverem Goldingem. Třetí místo vybojoval diskař Jaromír Mazgal.

Žďárský judista Pulkrábek, český juniorský šampion a držitel titulu v domácí anketě Kadet roku 2009, si v základní skupině poradil před limitem s Italem Fabiem Basilem i Ukrajincem Dmitrem Atanovem a v semifinále předčil v běžném čase Španěla Pedra Rivadullu. V boji o zlato pak v nastavení porazil téměř o rok staršího Uzbeka Mansurchuju Muminchujaeva.

Veselý s Goldingem porazili ve finále ruský pár Viktor Baluda, Michail Birjukov 6:3 a 6:1. Na cestě ke zlatým medailím jim největší potíže dělali hned v prvním kole o rok starší Číňané, které udolali až v supertiebreaku. Žádný další set už pak neztratili. Ve dvouhře prostějovský odchovanec Veselý vypadl ve druhém kole.

Sedmnáctiletý diskař Mazgal vybojoval bronz posledním čtvrtým pokusem, před kterým byl až osmý. Turnovský vrhač se zlepšením skoro o osm metrů na 60,31 přiblížil na 35 centimetrů ke svému osobnímu maximu a prohrál jen s Inden Anjunem (62,52) a vítězným Jihoafričanem Jacquesem Du Plessisem (63,94).

Hned v úvodu her získala medaili plavkyně Barbora Závadová, která byla třetí v českém rekordu v závodě na 200 metrů polohově.