reklama

K medaili chybělo pět centimetrů. Mladou bruslařku utěšovala po závodě Sáblíková

Natálie Kerschbaummayer na Olympijských hrách mládeže v norském Lillehammeru. Natálie Kerschbaummayer na Olympijských hrách mládeže v norském Lillehammeru. autor: Lukáš Caha
Teprve sedmnáctiletá česká rychlobruslařka Natálie Kerschbaummayer si do svých statistik zapsala týmový závod na mistrovství světa v Rusku, kde jela po boku Martiny Sáblíkové. O dva dny později vybojovala čtvrté místo na olympiádě mládeže.

Lillehammer – Ač v České republice dráha pro rychlobruslaře chybí, roste v tomto odvětví po boku Martiny Sáblíkové další nadějná sportovkyně. Teprve sedmnáctiletá Natálie Kerschbaummayer se v sobotu zúčastnila seniorského mistrovství světa v Rusku a o dva dny později již startovala na Zimních olympijských hrách mládeže v Norsku. A medaile nebyla daleko!

Na trati 1500 metrů v norském Hamaru jí unikla o pouhých pět setin sekundy. "Je to vzdálenost asi pěti centimetrů," řekla Aktuálně.cz bruslařka po závodě, v němž jí bronzovou medaili vyfoukla Italka Bonazzaová. "Samozřejmě to naštve. Měla jsem pomalý start a moje soupeřka navíc jela celou dobu za mnou, takže mě ani netlačila dopředu."

"Mohla jsem přivézt alespoň tu bronzovou, ale zase je to motivace do další sezony. Musím víc makat, aby se to zlepšilo," vysvětluje. Nebylo to přitom poprvé, co Kerschbaummayer skončila těsně za stupínky vítězů. "Už jednou na světovém poháru mi uniklo třetí místo o čtyři setiny sekundy. Nevím, jestli to je nějaké prokletí, nebo mám prostě jen smůlu," dodává.

Hned na ledě volala Sáblíkové

Když po závodě uviděla svůj výsledek, do smíchu jinak dobře naladěné bruslařce nebylo. Právě naopak. "Začaly mi téct slzy. Brečím ale skoro vždycky. I když jsem druhá nebo třetí."

Emoce tak krotila telefonátem Martině Sáblíkové: "Volala jsem jí hned z ledu. Ona to zná nejlíp. Uklidňovala mě, že tehdy v Turíně byla taky čtvrtá a teď vyhrává. Snažila se mě namotivovat do dalších závodů."

Právě Sáblíková je pro Kerschbaummayer velkým vzorem a často jí pomáhá s tréninkem. "Martina je někdo, kdo se nevidí každý den. Já mám to štěstí, že vedle ní můžu stát, trénovat a jezdit za ní. Pohání mě to vpřed," prozrazuje.

"Martina se víc odráží v zatáčce. Mně to naopak dělá problém, vždycky tam ztratím rychlost. Umí mi v tomto poradit," popisuje spolupráci mezi závodnicemi. "Nejsem zrovna sprinterka. Mojí nejsilnější tratí je 3000 metrů. Na Světovém poháru jsem skončila druhá."

Bruslení viděla v televizi, tak ho šla zkusit

Právě v sobotu trio Sáblíková – Zdráhalová – Kerschbaummayer startovalo v týmové disciplíně rychlobruslařů na mistrovství světa v Rusku a zrodil se překvapivý výsledek. České závodnice obsadily sedmou pozici. "Být sedmá na mistrovství světa seniorů? To by se mi v jednotlivcích nepodařilo. Hodně to pro mě znamená."

A jak se mladá závodnice k rychlobruslení vůbec dostala? "Bylo to před šesti lety. Seděla jsem u televize a zrovna jela Martina Sáblíková. Mamka se mě zeptala, jestli to nechci dělat, že to je pěkný sport. Zvedla jsem se z gauče a šla to zkusit," vypráví s úsměvem ve tváři.

Kerschbaummayer tak zatím sbírá bohaté zkušenosti, ale kdo ví. Třeba ji již za dva roky uvidíme na olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu. "Je to ještě daleko, ale olympiáda je určitě mým snem."

reklama