reklama

Kajakář Tunka získal na MS senzačně zlato před Přindišem

SP ve vodním slalomu v Seu: Ondřej Tunka SP ve vodním slalomu v Seu: Ondřej Tunka autor: Kanoe.cz
Kajakář Ondřej Tunka se stal senzačně mistrem světa ve vodním slalomu a navázal na předloňské zlato Jiřího Prskavce, jenž tentokrát v roli obhájce titulu nepostoupil ze semifinále. Na druhém místě ve francouzském Pau navíc skončil Vít Přindiš, který na svého reprezentačního kolegu ztratil pouhé dvě setiny sekundy.

Pau - Sedmadvacetiletý Tunka předvedl ve finále životní jízdu. Po devátém místě ze semifinále startoval jako druhý, dostal se suverénně do vedení a pak už jen sledoval, jak mu odpadají soupeři. Nejvíce se mu přiblížil letošní vítěz Světového poháru Přindiš, ale ani on na něj těsně nestačil.

Oba Čechy v čele překonal až poslední kajakář v závodě Peter Kauzer, jenž se po dojezdu mocně radoval z titulu. Slovinskému favoritovi však byla dodatečně připsána dvousekundová penalizace za dotyk branky, která ho odsunula na třetí místo za Tunku s Přindišem.

Po druhém kole kvalifikace Tunka chvíli ve výsledkové listině figuroval na nepostupové třinácté pozici, ale pak mu rozhodčí smazali dvousekundovou penalizaci a posunul se do semifinále. Po semifinálové jízdě příliš nevěřil v postup do finále, jenže nakonec tam jako jediný s chybou z deváté příčky proklouzl.

Ve finále startoval jako druhý a zajel skvěle. "Byl jsem spokojený, jelo se mi hrozně dobře a vlastně neuvědomuju si, co bych mohl udělat o moc líp. Jsem fakt moc spokojený," pochvaloval si.

Doufal, že by to mohlo stačit na medaili. "Ale když byly ty tyče výš, myslel jsem si, že budou jezdit ostatní rychleji. Ale pořád se to k tomu přibližovalo, začal jsem doufat, že by to mohlo vyjít. Rozhodně jsem nedoufal ve zlato. To je úžasné," radoval se při rozhovoru s novináři.

Pořád se ještě klepal. "Já se klepu celou dobu od chvíle, co jsem dojel," poznamenal. Má první velkou medaili ze seniorského šampionátu. Do povědomí fanoušků se mohl dostat loni při Světovém poháru v Troji, kde skončil o setinu druhý za Prskavcem.

Tentokrát o dvě setiny porazil jiného krajana Víta Přindiše, aktuálního vítěze Světového poháru. Z českých kajakářů zůstával Tunka vždy spíše v pozadí, dnes si ale užíval nečekané zlato. Pomohl mu k němu také lehký šťouch Petera Kauzera na sedmnácté brance, který Slovince v cíli odsunul na třetí místo. Tunka o tom nejdřív nevěděl. "Všiml jsem si toho až později. Docela mě to překvapilo a nejdřív jsem tomu nevěřil. Slavil jsem stříbro a slavil bych ho stejně jako zlato," uvedl.

Po finále společně s Přindišem, stříbrnou kanoistkou Terezou Fišerovou a sestrami naskákali do vody. Pak se k rozjařeným Čechům přidal Tunkův otec. "Holky dělají takovou show docela často. To mě nepřekvapilo. Táta mě překvapil," komentoval to novopečený šampion.

Nedokázal si vysvětlit, co ho na světový trůn vyneslo. "Nejsem moc silný a ani bych neřekl, že jsem na tom technicky líp než ostatní. Nechápu, že se jim dokážu vyrovnat," svěřil se. "Když jedete na mistrovství světa, chcete vyhrát. Ale nic nenasvědčovalo tomu, že bych to fakt dokázal," doplnil svěřenec Jiřího Prskavce staršího.

Kouč si před šampionátem přál, aby se mu trofej vrátila do obýváku, kde byla od titulu jeho syna v Londýně. Od Tunky ji ale nedostane. "Nepůjčím," poznamenal nový šampion.

Díky světové medaili má stejně jako Přindiš jisté místo v reprezentaci v roce 2018, takže bude určitě startovat na evropském šampionátu v Praze. O třetí místo pro vrcholné akce si to v nominačních závodech rozdají Prskavec a Vavřinec Hradilek.

reklama