reklama

Kajakářům světový šampionát nevyšel, neuspěl ani Prskavec. Galušková byla šestá

Kajakářka Antonie Galušková na MS 2021 Kajakářka Antonie Galušková na MS 2021 autor: Kanoe.cz/Aleš Berka
Finále závodu kajakářů se na mistrovství světa ve vodním slalomu jelo poprvé od roku 2014 bez českého zastoupení. Jedinou zástupkyní ve finálovém programu byla kajakářka Antonie Galušková, která obsadila šesté místo. Titul získala olympijská vítězka Němka Ricarda Funková.

Galušková, jediná česká zástupkyně ve finálovém programu zvládla jízdu s jedním dotykem branky a od stupňů vítězů ji dělilo 3,39 sekundy.

Medailové žně českých vodních slalomářů. Kanoistky jsou mistryněmi světa Medailové žně českých vodních slalomářů. Kanoistky jsou mistryněmi světa Čtěte zde

V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek. Světovým šampionem se podruhé v kariéře stal Boris Neveu z Francie.

Dvacetiletá Galušková byla se svým umístěním při debutu na seniorském MS naprosto spokojená. "Ta jízda měla samozřejmě svoje mouchy, nebylo to úplně perfektní, ale kdyby mi někdo včera řekl, že budu šestá, tak rozhodně beru všema deseti," pochvalovala si předloňská juniorská mistryně světa. Nevydařené akce do 23 let jí pošramotily sebevědomí.

"Můj trenér s tím měl co dělat. Vedli jsme dlouhé rozhovory. Na těch seniorských akcích se mi jezdí mnohem líp, protože nevím, co od sebe mám čekat na těch velkých akcích," svěřila se.

V soutěži žen neuspěly olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po 19. místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin.

S postupem se ale loučil dlouho dopředu a byl s ním smířený. Po hrách v Tokiu se nedokázal vrátit do špičkové formy. "Já jsem do toho nastupoval tak, že tady nejsem favorit. Chybí mi ta vteřina, dvě, které normálně na startu mám. Tréninku bylo málo a i to psychické rozpoložení do závodu bylo špatné," uznal. Nakonec ho z finálové desítky odsunul až úplně poslední závodník na startu, Francouz Boris Neveu.

Před tím se totiž nevedlo zbývajícím dvěma Čechům. Hradilek jel pomalu a navíc dostal padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvacáté branky. Přindiš se s přehledem pohyboval na postupových místech, ale do jednadvacítky se nevešel celou hlavou a bylo po nadějích. Rozhodčí mu po zhlédnutí videozáznamu také udělili 50 sekund navíc.

Byl mnohem zklamanější než Prskavec, protože na rozdíl od něj cítil možná životní formu. "Strašně mě to mrzí, je to hloupá chyba, která mě stojí účast ve finále a případně nějaký pěkný úspěch. Takhle odcházím dost zklamaný," posteskl si.

Kudějová na olympiádě i kvůli krevetám medaili nezískala. Teď uvažuje o konci kariéry Kudějová na olympiádě i kvůli krevetám medaili nezískala. Teď uvažuje o konci kariéry Čtěte zde

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále.

"Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci.

Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

reklama