reklama

Kajakářky Hilgertová s Kudějovou jsou ve finále MS

Štěpánka Hilgertová. Štěpánka Hilgertová. autor: ČTK
Kajakářka Štěpánka Hilgertová pojede finále mistrovství světa v Londýně. V 47 letech se dostala i s chybami v jízdě těsně mezi elitní desítku a na olympijské trati bude dnes mít možnost útočit na medaili. O totéž se pokusí i Kateřina Kudějová, která zajela v semifinále čtvrtý nejlepší čas.

Londýn - Kajakářka Štěpánka Hilgertová pojede finále mistrovství světa v Londýně. V 47 letech se dostala i s chybami v jízdě těsně mezi elitní desítku a na olympijské trati bude mít možnost útočit na medaili. O totéž se pokusí i Kateřina Kudějová, která zajela v semifinále čtvrtý nejlepší čas. Finále je na programu od 14:38 SELČ.

To českým deblkanoistům se nedařilo. V semifinále neuspěli Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem ani Ondřej Karlovský s Jakubem Jáněm.

Hilgertováv v postup nevěřila

Dvojnásobná olympijská vítězka Hilgertová nastoupila do semifinále jako třetí, neboť už z kvalifikace postoupila se štěstím. Když dojela, posadila se do trávy před velkoplošnou obrazovku a sledovala soupeřky se svým manželem a trenérem Lubošem Hilgertem. Emoce skrývala.

"Moc tomu nevěřím," říkala, i když soupeřky padaly ve výsledkové listině stále častěji za ní. V závěru semifinále už byly na startu samé kvalitní soupeřky, a když před posledními dvěma startujícími figurovala na desáté pozici, nevěřila. "To je nereálné," hlesla.

Jenomže Rakušanka Corina Kuhnleová svou jízdu totálně pokazila. "To mě nepřekvapilo. Ale netušila jsem, že to pokazí i Émilie," divila se. Francouzka Émilie Ferová, olympijská vítězka z Londýna a předloňská mistryně světa z Prahy, se třikrát dotkla branky a ještě v závěru trati chybovala. U Hilgertové se v tu chvíli rozsvítilo Q - kvalifikována.

"Tohle mě překvapilo nejvíc. V kvalifikaci se ukázalo, že je tady 25 holek v top formě. Ale finálová trať byla strašně těžká a dopadlo to. Je to fantazie. "Trochu tomu ale nerozumím, že to tam holky nechaly," kroutila nevěřícně hlavou obhájkyně čtvrtého místa z loňského MS v Deep Creeku, která byla čtvrtá i na londýnské trati při olympiádě před třemi lety.

"Zatím bych to neoznačila za radost. Ještě pojedu jednou, ale splnila jsem si cíl, ve který jsem doufala. Ať už udělám na vodě cokoliv, neodjedu odsud zklamaná," prohlásila. Stejně jako v kvalifikaci měla velké štěstí, od vyřazení ji nakonec dělila desetina.

Deblisté role favorita nepotvrdili

České deblové posádky patřily k favoritům, ve Světovém poháru byly letos mezi elitní trojicí, ale na šampionátu skončily v semifinále. Karlovský s Jáněm nasbírali šest trestných sekund a obsadili 14. místo. Malou útěchou jim může být skutečnost, že vyjeli pro Českou republiku poslední osmé účastnické místo na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Kašpar se Šindlerem po chybě nabrali velkou časovou ztrátu a mezi dvaceti posádkami skončili předposlední. "Ani pořádně nevím, co se stalo. Najeli jsme do válce a vzalo nás to," kroutil hlavou háček Kašpar. "Musíme se na to na videu pořádně podívat," řekl zadák Šindler.

Svou pouť do finále MS pokazili na náročné osmnácté brance, kam se nevešli. "První část trati byla super, vyšlo nám to i možná trochu nad plán, prostě jsem to nechali na té jedné kombinaci. Spodek už byl zase dobrej. Jedna kombinace nevyšla," litoval Šindler, který se svým parťákem letos vyhrál dva závody SP a celkově skončila posádka druhá.

"Když se na to podíváme s odstupem času, tak to možná zhodnotíme jinak. V celé sezoně se nám z nějakých čtrnáct startů nepovedly dva včetně toho dnešního. Já si myslím, že sezona se nám povedla hodně, ale teď to hrozně mrzí a bolí," uvedl Kašpar.

reklama