Kallaová vyhrála Švédsku na OH štafetu běžkyň, Češky desáté

15. 2. 2014 12:31
Češky byly po prvním úseku díky Evě Vrabcové-Nývltové na druhém místě, ale ostatní podle očekávání kontakt s elitou neudržely.
Radost švédské štafety na OH v Soči.
Radost švédské štafety na OH v Soči. | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana - Švédské kvarteto získalo díky finišmance Charlotte Kallaové zlato ve štafetě běžkyň na lyžích na 4x5 km na olympijských hrách v Soči. Druhé skončilo Finsko a bronz má Německo, favorizované Norky dojely až páté.

Češky byly po prvním úseku díky Evě Vrabcové-Nývltové na druhém místě, ale Karolína Grohová, Petra Nováková a Klára Moravcová podle očekávání kontakt s elitou neudržely a celkem nabraly na desátém místě ztrátu 3:27,1 minuty.

Švédky vyhrály olympijskou štafetu běžkyň podruhé v historii a poprvé od roku 1960. Zasloužilo se o to kvarteto ve složení Ida Ingemarsdotterová, Emma Wikenová, Anna Haagová a především Kallaová, která heroicky zvládla poslední okruh.

Švédky vedly už v polovině trati, ale do závěrečné "pětky" vyjížděly první Finky o šest vteřin před Němkami. Kallaová přebírala třetí s odstupem 25,7 sekundy na čelo. Finka Krista Lähteenmäkiová a Němka Denise Herrmannová se snažily, ale Kallaová letěla, vedoucí duo dojela 600 metrů před cílem a v cílové rovince byla nejrychlejší.

Nečekaně nestačily Norky. Vítězky štafety z olympiády ve Vancouveru 2010 i na posledních světových šampionátech v letech 2011 a 2013 ztrácely od začátku. Finišmanka Marit Björgenová dokonce prohrála i boj o čtvrté místo s Francií.

Vrabcová-Nývltová nabídla českým fanouškům v posledních letech nezvyklý, ale o to příjemnější pohled. Na prvním úseku táhla startovní pole a jejímu tempu nestačily Norka Heidi Wengová, Švédka Ingemarsdotterová ani Finka Anne Kyllönenová.

"Prvních 1500 metrů bylo těžkých, nejsem sprinterka a doufala jsem, že to udržím, ale zbytek se mi jel velmi dobře," řekla Vrabcová-Nývltová a z druhého místa byla nadšená. "To bylo skvělé. Poprvé jsem porazila Švédku i Norku."

Vrabcová-Nývltová předávala druhá těsně za Ruskami. Grohová však podle očekávání krok s elitou neudržela a české kvarteto se začalo propadat. Grohová poslala na trať Novákovou desátou a na stejném místě pak přivezla český tým do cíle i Moravcová.