reklama

Kanada bez problémů, teď musí dát tenistky pozor na Francii

Karolína Plíšková Karolína Plíšková autor: Zlata Vostrá
Podle tenisových expertů bylo 1. kolo Fed Cupu proti Kanadě jen slabou překážkou pro české tenistky.

Praha - Není B-tým jako B-tým, chtělo by se říci po víkendovém prvním kole Fed Cupu. Zatímco Kanaďanky při absenci světové sedmičky Eugenie Bouchardové postrádají hráčku první stovky, Češky jich tam mají rovnou devět. Proto jim nemusela vadit ani neúčast tradiční jedničky Petry Kvitové a dvojky Lucie Šafářové a zvítězily snadno 4:0.

Přestože kromě Lucie Hradecké si všechny tři zbývající hráčky odbývaly premiéru, počínaly si dobře a neztratily ani set. S rolí nové jedničky se popasovala Karolína Plíšková a vyhrála oba singlové duely.

"Karolína možná byla v úvodu trochu nervózní, ale potvrdilo se, že už je zkušená hráčka a poradila si s tím. Navíc, co si budeme povídat, Kanada neměla zrovna tým, se kterým by taková tenistka měla prohrávat," řekla Aktuálně.cz někdejší fedcupová reprezentantka a současná tenisová trenérka Denisa Chládková.

Plíšková se v obou zápasech nadřela asi trochu víc, než proti hráčkám z druhé a třetí stovky žebříčku čekala. Nejprve proti Abandaové především v druhém setu, který nakonec vyhrála 6:4.

"Plíšková věděla, že neprohraje"

"Ten první zápas nehrála moc dobře, dělala hodně chyb, ale protože si byla vědoma, že je lepší hráčka, tak asi tušila, že stejně vyhraje. Na koukání to moc nebylo, ale výsledek byl jasný," zhodnotil úvodní utkání Plíškové bývalý tenista a otec nehrajícího fedcupového kapitána František Pála.

Druhý duel 22leté české jedničky zase přinesl komplikace hned v úvodní sadě, kdy Kanaďanka Dabrowská vedla už 4:1, ale nakonec stejně prohrála 4:6.

"Druhý zápas už byl z její strany výkonnostně lepší, protože i soupeřka byla lepší. To jí pomohlo. Sice přišel ten zádrhel, kdy soupeřka vedla, ale Karolína ji zmáčkla, začala si věřit a udělala devět gemů za sebou," dodal Pála.

Singlovou zápasovou premiéru si ve Fed Cupu odbyla i Tereza Smitková, která sice dvakrát přišla o servis, ale nakonec z toho byl také jednoznačný zápas, Dabrowskou porazila 6:1 a 6:2.

"Možná že pro Terezu to bylo, co se týče tlaku, ještě těžší, protože to pro ni byla úplná premiéra ve Fed Cupu, na druhou stranu Karolína zase nesla odpovědnost jedničky, která musí podržet a vyhrát. Obě holky to ale zvládly skvěle," chválí dál Chládková.

"Smitková hrála líbivý tenis"

O svůj gem dvacetiletá rodačka z Hradce přišla vždy v úvodu setů, ale v obou případech dokázala rychle zareagovat.

"Její hra se mi moc líbila. Dobře servírovala, forhend dobrý i pohyb. Moc pěkný tenisový projev," hledá Pála důvody, proč nakonec česká tenistka vyhrála tak jednoznačně.

Pravdou je, že podle papírových předpokladů neměly být Kanaďanky pro výběr Petra Pály těžkou zkouškou. Gabriele Dabrowské patří v žebříčku až 184. místo, Francoise Abandaové dokonce 232., navíc jí je teprve 18 let a s velkými zápasy ještě nemá moc zkušeností.

"Kdyby hrála Bouchardová a Wozniaková, která je zraněná, tak je to jiné kafe. Nám v podstatě chyběly asi čtyři hráčky, které obvykle nastupují, jim dvě, ale za Bouchardovou mají hroznou díru," vysvětluje Pála.

Chládková: Semifinále rozhodne domácí prostředí

Nyní ovšem na české hráčky čeká těžší soupeř, a to Francie. I proti nim by Češky měly být favoritkami, zvlášť když budou hrát na domácí půdě. Tenistky země galského kohouta ovšem ukázaly velkou bojovnost, když v neděli dokázaly otočit proti Italkám stav z 0:2 na 3:2.

"To bude určitě těžší, hodně bude záležet, v jaké sestavě naše holky budou. Pro Francouzky to je velký úspěch, že vůbec postoupily, porazily Italky, které jsou opravdu týmové hráčky a my se s nimi v tom vyhrávání Fed Cupu střídáme," upozorňuje Pála.

Chládková ale českým tenistkám věří. "Francouzky to otočily opravdu úžasně, ale myslím, že bude klíčovou roli hrát domácí prostředí. Holky si zase určitě zvolí rychlý povrch, na kterém jim to jde, a to rozhodne v jejich prospěch," předvídá.

Semifinále Fed Cupu je na programu 18. a 19. dubna. Češky se budou muset zřejmě obejít bez obvyklých arén v Praze a Ostravě, protože v té době v nich budou vrcholit přípravy na blížící se mistrovství světa v hokeji.

reklama