reklama

Kanoista Gebas si musí na olympiádu v Riu vzít ve vlastní firmě dovolenou

Vítězslav Gebas. Vítězslav Gebas. autor: Aleš Berka, kanoe.cz
Kanoista Vítězslav Gebas si vybojoval účast na olympiádě v Riu téměř jako amatér. Vedle vodního slalomu vede vlastní firmu.

Praha - Když kanoista Vítězslav Gebas slavil před měsícem dvaatřicáté narozeniny, manželka Eva mu dala dort, na němž bylo pět svíček v pěti olympijských kruzích, pod nimi nápis Víťa GOOOOO! s pěti O vyvedenými v olympijských barvách. To aby měl motivaci v domácí nominaci vodních slalomářů. Přání bylo vyslyšeno, Gebas si maximálním počtem bodů možnost závodit v Riu vybojoval. A takřka jako amatér.

Čekání na velký průlom

Na své lodi kanoista vozí logo Gebas reality. To je firma, kterou vlastní a která mu obchodem s nemovitostmi vydělává na zábavu, jíž je vodní slalom. "Asi bych si měl platit nějaké peníze," pousmál se Gebas v neděli v Troji, když měl jistou letenku na olympiádu a kolem krku brazilskou šálu od fanouška.

Přitom ve své kariéře už chtěl mockrát skončit. Platí za kvalitního závodníka, je dlouholetým reprezentantem, ale na pronikavý individuální úspěch stále čekal. Ve Světovém poháru byl v roce 2012 dvakrát třetí a nejlepší výsledek na MS zaznamenal v Praze 2013, kde byl jedenáctý. Má čtyři medaile z vrcholných akcí v závodech hlídek.

"Prošel jsem si fakt těžkou cestou. A myslím, že v těchto závodech se to projevilo," líčil radostně. Bude zcela jistě nejstarším českým vodním slalomářem v Riu. "Mně to nevadí. Já myslím, že jsem ten sport dělal tak dlouho, až jsem vyzrál. Ne nadarmo říkali mí trenéři, že důležité je vydržet," řekl dlouholetý svěřenec Jiřího Pultery, kterého loni vzal pod svá křídla Jiří Rohan, bývalý elitní deblkanoista.

Vodní slalom je jen koníčkem

Sport nebyl nikdy jeho hlavní životní náplní. Někdejší atlet se upnul ke studiím oboru Řízení a ekonomika podniku na strojní fakultě ČVUT a je z něj inženýr. Potom založil rodinnou firmu, kterou často řídí i mezi jednotlivými jízdami na závodech. Má čtyři zaměstnance a čtyři externí pomocníky. "Proti klukům jsem poloamatér nebo amatér. Celou dobu chodím do práce, chodil jsem do školy a při tom jsem sportoval," popisoval Gebas.

Přesto už jako malý kluk toužil po účasti na olympiádě. V osmé třídě si do školního sešitu nakreslil olympijské kruhy a od té doby je má v hlavě. Nyní žije svůj sen. "Milionkrát jsem si říkal, že už na to kašlu a už chci skončit. Ale díky tomu, co jsem si tehdy nakreslil, mě to drželo. Je to možná dětinské, ale nemohl bych zbytek života fungovat, kdybych to nezkusil a nedal do toho maximum," prohlásil.

Dosud měl v kariéře smůlu. Naposledy loni v domácí nominaci, v níž prohrál jen těsně až po pomocných kritériích a nedostal se vůbec do reprezentace. To už vypadalo s koncem kariéry vážně. "Přitom do té nominace jsem tehdy dal vůbec nejvíc," vzpomínal. Z krize se ale dostal a letos byl suverénní.

Přitom v přípravě byl na soustředění jen dva týdny v Emirátech, což bylo jeho vůbec nejkratší přípravné období za posledních osm let. "Letos jsem na to už neměl moc peněz," řekl Gebas. Ze soukromých prostředků do své kariéry investoval velké částky. "Loni po nezdaru jsem si v hlavě nastavil, že se můžu v klidu připravovat, zatímco všichni závodili," vzpomínal.

Nyní ve firmě bude muset sám sobě dát v létě dlouhou dovolenou. "Je super, že můžu spoustu věcí kontrolovat online, nemusím být u všeho," uvedl Gebas. "Ale jsem hodně svědomitý, všichni se mi smějí, ale já bych se s tím pak nedokázal srovnat, kdybych něco ošidil. Pojedu do Ria s cílem podat dobrý výkon. Pak může přijít i výsledek," dodal.

reklama