Ježek, Prskavec i Hošková vyhráli Světový pohár v Troji

Aktualizováno 20. 6. 2015 14:30
Výsledky závodu Světového poháru ve vodním slalomu v Praze.
Stanislav Ježek.
Stanislav Ježek. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Kanoisté Stanislav Ježek a Kateřina Hošková vyhráli závod Světového poháru ve vodním slalomu v Praze. Triumfoval i kajakář Jiří Prskavec, jemuž pomohla diskvalifikace původního vítěze Brita Josepha Clarkea.

Osmatřicetiletý domácí reprezentant byl v Troji nejlepší už v semifinále, ve finálové jízdě ještě zrychlil a při bezchybném výkonu v brankách porazil o 57 setin slovinského mistra Evropy Benjamina Savšeka. Třetí skončil Brit David Florence, druhý český finalista Tomáš Rak byl desátý.

Hošková o 92 setin porazila rovněž bezchybnou australskou favoritku Jessicu Foxovou. Monika Jančová obsadila ve finále deváté místo.

Prskavcův největší soupeře Clarke porušil pravidlo o minimální hmotnosti lodi. Třetí díky tomu skončil další domácí reprezentant Ondřej Tunka.

Po změně pořadí se mezi Prskavce a Tunku vklínil jen úřadující mistr světa a Evropy Francouz Boris Neveu. Páté místo obsadil předloňský mistr světa z Prahy Vavřinec Hradilek.

"Takovéhle vítězství tolik netěší"

"Je mi to trochu líto, protože takovéhle vítězství tolik netěší, když se rozhoduje až po závodu u rozhodčích," řekl Prskavec. "Taková chyba by se mu stávat neměla, nechápu, že si to nepohlídá. Na vodě to neudělalo vůbec nic," komentoval chybějících 100 gramů na hmotnosti soupeřovy lodě.

Osmatřicetiletý Ježek předvedl dvě bezchybné jízdy, v té finálové ještě zrychlil a porazil o 57 setin slovinského mistra Evropy Benjamina Savšeka. Třetí skončil Brit David Florence, druhý český finalista Tomáš Rak byl desátý.

Veterána Ježka triumf těší

Ježek potvrdil skvělou formu z květnového mistrovství Evropy, kde vyhrál kvalifikaci, v semifinále byl čtvrtý, ale v závěrečné jízdě jej hrubá chyba v poslední brance připravila o medaili. Na domácí trati si závodník pořádajícího USK Praha desáté místo z Markkleebergu štědře vynahradil a podtrhl povedený návrat do národního týmu po roční pauze.

"Nebudeme si nalhávat, nejsem žádný mladý junák, který by říkal, že to všem tady nandá. Takže mě to těší hodně," prohlásil Ježek. "Vím, že mám na to jezdit ve špičce."

Tunka musel dlouho čekat, než se dozvěděl, že se při pátém startu ve Světovém poháru poprvé dostal na pódium.

"Není to takové, jako kdybych dojel a věděl, že mám medaili, ale až půjdu na vyhlášení a všichni mi budou tleskat, to bude dobré," uvedl tréninkový parťák Prskavce. "Já jsem s tím po jízdě moc nepočítal, výsledek se dvěma šťouchy nebyl až tak dobrý, dost mě to překvapilo. Ale šťouchali všichni. Čistý čas jsem jel dobrý, s tím jsem byl spokojený. Dole už jsem docela riskoval," řekl.

Hradilek zbytečně chyboval

Hradilek se o lepší výsledek připravil třemi chybami. "Je do páté místo ve finále Světového poháru po ne moc povedené jízdě, i když o těch šťouchách ani moc nevím, bylo to hodně natěsno," řekl stříbrný olympijský medailista.

"Ale jsem rád, je to pro mě trochu odrazový můstek do dalšího průběhu sezony," prohlásil.

Světová šampionka z roku 2011 Hošková vyhrála semifinále i se dvěma dotyky v brankách a po finále byla za čistou jízdu ráda. Australanka Jessica Foxová, jež se před dvěma lety v Praze stala mistryní světa, byla pomalejší jen o 92 setin sekundy.

Žádné jiné bezchybné jízdy žen dnes k vidění nebyly. Třetí byla Ana Satilová z Brazílie, Monika Jančová obsadila deváté místo.

Závod SP ve vodním slalomu v Praze-Troji:

Muži:

K1: 1. Prskavec (ČR) 88,74 (2 trest. sekundy), 2. Neveu (Fr.) -0,55 (2), 3. Tunka -1,92 (4), ...5. Hradilek -5,01 (6), v semifinále 12. Hilgert (všichni ČR).

C1: 1. Ježek (ČR) 90,68 (0), 2. Savšek (Slovin.) -0,57 (0), 3. Florence (Brit.) -1,65 (0), ...10. Rak -7,98 (2), v semifinále 18. Mašek, 22. Jáně (všichni ČR).

Ženy:

C1: 1. Hošková (ČR) 112,43 (0), 2. Foxová (Austr.) -0,92 (0), 3. Satilaová (Braz.) -4,39 (2), ...9. Jančová -22,82 (8), v semifinále 13. Fišerová (obě ČR).