reklama

Kanoisté ve finále MS nebudou, vyjeli alespoň jedno olympijské místo

Jáně jezdí také debl. Jáně jezdí také debl. autor: Milan Kammermayer
Finále kanoistů bude na mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně bez české účasti. Do desítky nepostoupil ani jeden z trojice Michal Jáně, Stanislav Ježek, Tomáš Rak. Díky patnáctému místu Jáněho, který byl nejlepším z českých závodníků, si kanoisté alespoň vyjeli účastnické místo na olympijské hry do Rio de Janiera. V areálu v Lee Valley se dnes jedou ještě semifinále kanoistek a kajakářů.

Londýn - Kajakáři Ondřej Tunka a Jiří Prskavec obsadili první dvě místa v semifinálové jízdě na mistrovství světa a budou v Londýně bojovat od 15:33 SELČ o medaile. Mezi deset nejlepších nepostoupil stříbrný olympijský medailista z této trati Vavřinec Hradilek, stejně jako kompletní trio kanoistů Michal Jáně, Stanislav Ježek a Tomáš Rak. Finále pojede kanoistka Kateřina Hošková, vyřazena byla Tereza Fišerová.

Tunka s Prskavcem předvedli v semifinále suverénní představení a k rychlé jízdě přidali i bezchybný výkon mezi brankami. Dělilo je od sebe 13 setin sekundy. Na svůj tři roky starý úspěch z Lee Valley nenaváže Hradilek, jenž obsadil především kvůli třem šťouchům 16. pozici. Na poslední postupové místo ztratil 1,09 sekundy.

"Jako mrzí mě to, chtěl jsem tady předvést lepší výsledek," prohlásil Hradilek. První dotek si připsal hned na třetí brance a prý se to s ním už vezlo. "Dlouho jsem nad tou brankou přemýšlel, chtěl jsem to dát na jistotu a pak to takhle zmastím," litoval Hradilek. "Pak jsem do toho začal víc tlačit, podruhé jsem smolně šťouchl a pak už to byla jízda hop nebo trop," prohlásil.

Díky patnáctému místu Jáněho, který byl nejlepším z českých závodníků, si kanoisté alespoň vyjeli účastnické místo na olympijské hry do Rio de Janeira, což se české výpravě povedlo v Londýně v každé z kategorií.

Jáně zajel solidní jízdu, po projetí cílem se radoval, ale v nabité konkurenci mu to nakonec k postupu mezi elitní desítku nestačilo. Chybělo mu 2,09 sekundy a ani by mu nepomohlo, kdyby si nepřipsal penalizaci za dotek branky. Tomáš Rak byl šestadvacátý, Stanislav Ježek dostal padesátisekundovou penalizaci a obsadil poslední třicáté místo. Nejrychlejší byl Slovinec Benjamin Savšek, ve finále mají po třech lodích Slováci a Francouzi.

Osmatřicetiletý Ježek, vítěz letošního Světového poháru v Praze a největší adept na postup, udělal školáckou chybu hned ve třetí brance. Pak chtěl ztrátu dohnat a trochu víc riskoval. "To jsem byl fakt naštvanej na tom začátku. Ten zbytek, to už byl trochu vabank a hra na náhodu," přiznal Ježek. "Zkrátka se mi to nepovedlo, jsem zklamanej," prohlásil. "Nestačí to jen sjet, musíte to sjet dobře. Tady to jinak nejde," uvedl muž, jenž na tomto kanálu obsadil páté místo na olympijských hrách.

reklama