reklama

Kapitán Welsch: Je to fantastické. Největší emoce, jakou prožívám

Jiří Welsch v osmifinále ME proti Chorvatsku Jiří Welsch v osmifinále ME proti Chorvatsku autor: Reuters
Kdyby čeští basketbalisté v osmifinále mistrovství Evropy prohráli, zřejmě by kapitán Jiří Welsch ukončil reprezentační kariéru. O to větší radost proto měl, že se spoluhráči jasně přehráli favorizované Chorvatsko 80:59.

Lille - Kdyby čeští basketbalisté v osmifinále mistrovství Evropy prohráli, zřejmě by kapitán Jiří Welsch ukončil reprezentační kariéru. O to větší radost proto měl, že se spoluhráči jasně přehráli favorizované Chorvatsko 80:59. Na výkon týmu byl hrdý stejně jako na to, že byl u největšího úspěchu mužského basketbalu od rozpadu Československa.

"Hledám správná slova, ale nenacházím je. Vždyť kdo by čekal, že ve čtvrtfinále bude český tým?" prohlásil Welsch na tiskové konferenci. "Je to největší emoce, jakou s týmem prožívám. Větší než v roce 1999, kdy jsme překvapivě postoupili ze skupiny. A také je to největší úspěch. Mezi nejlepšími osmi jsem s národním týmem ještě nikdy nebyl. Takže fantastické," dodal.

Výhrou si prodloužil reprezentační kariéru

Radost měl o to větší, že si minimálně o tři zápasy prodloužil reprezentační kariéru. A pokud by se týmu povedlo projít i do olympijské kvalifikace, tak možná i o celý rok. "Ráno jsem mluvil s přítelkyní, která je doma s naší malou dcerkou a říkal jsem jí: Odpoledne ti zavolám a buď budu ve čtvrtfinále mistrovství Evropy, nebo v reprezentačním důchodu. Takže už se těším, až jí zavolám a řeknu: Důchod se odkládá," řekl pětatřicetiletý basketbalista.

Češi před zápasem věřili, že mohou být Chorvatsku rovnocenným soupeřem. "Čekal jsem těžký zápas a věřil jsem, že můžeme uspět, ale v žádném scénáři, který jsem měl v hlavě, jsem si nepředstavoval, že bychom Chorvatsko na konci třetí čtvrtiny poráželi o třicet bodů," kroutil nechápavě hlavou nad výborným českým výkonem.

Klíčem bylo soupeře zaskočit a zlomit jeho sebedůvěru. "Věděli jsme, že Chorvaté jsou jeden z nejtalentovanějších týmů Evropy, ale zároveň jsme věděli, že pod tlakem se rozpadají. A to se jim dnes stalo. My toho využili, zahráli jsme skvělý zápas a dosáhli velkého úspěchu pro český basketbal," radoval se Welsch.

Klíčem je talent a také zkušenosti

Za rozhodující považuje, že tým má oproti předchozím letům mnohem větší zkušenosti. "Klíčem je talent a zkušenost. Dříve na turnaje jezdili většinou jen hráči z české ligy, nyní většina talentovaných hráčů odchází v brzkém věku rozvíjet svůj talent do zahraničí. Získávají sebevědomí a nyní mohou čelit Chorvatsku s vědomím, že mohou uspět," řekl Welsch.

K tomu má český tým dvě mimořádné osobnosti v Tomáši Satoranském a Janu Veselém, kteří patří mezi nejlepší hráče šampionátu. "Oba jsou to výjimeční hráči. Honza má jeden z nejlepších pohybů pod košem, co jsem kdy viděl. A Tomáš má mimořádné basketbalové myšlení a k tomu i skvělé dovednosti. Dřív byl český tým hlavně o mně a Luboši Bartoňovi, ale už před dvěma roky to bylo hlavně o nich a nyní se ta generační výměna završuje," dodal bývalý hráč NBA a současná opora Nymburku.

reklama