reklama

Kde budou ZOH 2014? Volí i Železný

"Budu brát ohled hlavně na co nejlepší podmínky pro sportovce," říká ke své volbě  dějiště ZOH 2014 Jan Železný. "Budu brát ohled hlavně na co nejlepší podmínky pro sportovce," říká ke své volbě dějiště ZOH 2014 Jan Železný. autor: Ludvík Hradilek
Jan Železný bude vybírat s ohledem na sportovce

Guatemala  - V Guatemale se v noci na čtvrtek bude rozhodovat o dějišti zimních olympijských her v roce 2014. Volit bude 97 členů Mezinárodního olympijského výboru včetně českého zástupce Jana Železného.

Kandidátskými městy jsou jihokorejský Pchjongčchang, který je podle odborníků mírným favoritem, ruské město Soči a rakouský Salcburk. Volba pořadatelského města bude vrcholem 119. zasedání MOV. Výsledky hlasování budou oznámeny hodinu po středeční půlnoci SELČ.

Železnému jde hlavně o sportovce

"Všichni tři kandidáti jsou výborně připraveni. V každém z těchto tří měst by hry mohly být, v tomto směru nemám žádné obavy," říká Jan Železný. 

Pokud dostane hned v prvním kole volby některé z měst nadpoloviční většinu, bude rozhodnuto. V opačném případě postoupí do finále dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

"Mám svůj typ, který samozřejmě neprozradím, ale není  definitivní. Rozhodnu se na poslední chvíli. Budu brát ohled hlavně na co nejlepší podmínky pro sportovce," nechce moc poodhalit své karty světový rekordman v oštěpu. 

Prezident MOV Jacques Rogge očekává těsný boj podobně jako předloni, kdy Londýn porazil v boji o pořadatelství letních olympijských her v roce 2012 Paříž o čtyři hlasy.

"Předpokládám, že to bude velmi těsné. Rozdíl v kandidaturách je snad pouze v lidském faktoru, v sebevědomí lidí," uvedl Rogge.

Bude to Pchjongčchang?

Analytici se shodují, že volbou dá MOV signál, jakým směrem se vrcholný sportovní orgán bude v dalších letech ubírat. Pchjongčchang na jihu Koreje totiž může být šest let po olympiádě v Pekingu další branou na lukrativní asijský trh.

Koncept Korejců je podle hodnocení MOC excelentní, navíc se může těšit nebývale velké podpoře veřejnosti, má velmi jasný rozpočet a skvěle rozpracovaný dopravní systém.

Organizační výbor se hodlá rovněž v případě úspěchu přiblížit komunistické severní Koreji, dosáhnout mírových dohod a vyslat na hry společný tým. I proto jsou Korejci považováni v zákulisí za mírné favority.

Výhodou Salcburku jsou vynikající podmínky na sportovištích, která jsou navíc nedaleko od sebe. Sedm z jedenácti sportovišť již stojí, pro rakouského kandidáta hovoří miliony fanoušků, kteří zimním sportům rozumějí. Naopak nevýhodou je nízký rozpočet a nevýrazná podpora veřejnosti. Navíc Rakušané na minulých hrách v Turíně čelili dopingovému skandálu.

Soči má sice velkého zastánce v ruském prezidentu Vladimiru Putinovi, ale na místě u Černého moře nestojí zatím ani jedno sportoviště. Žádné ruské město dosud zimní olympiádu neorganizovalo.

Sám Putin má v Soči letní sídlo a hodlá v Guatemale kandidaturu ruského střediska osobně podpořit. Na zasedání MOV budou i rakouský kancléř Alfred Gusenbauer a jihokorejský prezident Ro Mu-hjon

Nejbližší zimní olympijské hry se v roce 2010 uskuteční v kanadském Vancouveru.

reklama