reklama

Chorvatská policie stolní tenisty z Nigérie deportovala do uprchlického tábora

Abia Uchenna Alexandro a Eboh Kenneth Chinedu Abia Uchenna Alexandro a Eboh Kenneth Chinedu autor: Youtube
Dva osmnáctileté studenty z Nigérie, kteří se v Chorvatsku účastnili turnaje ve stolním tenisu, noc před jejich odletem zpět do Lagosu zadrželi záhřebští policisté a poslali je do uprchlického tábora v Bosně.

Abia Uchenna Alexandro a Eboh Kenneth Chinedu, studenti technické univerzity v Nigérii, přiletěli do Chorvatska 12. listopadu, aby se zúčastnili akademického turnaje World InterUniversities Championship, který se letos konal v Pule.

Papež František převeze z řeckého ostrova Lesbos 43 migrantů, dostanou dočasný status Papež František převeze z řeckého ostrova Lesbos 43 migrantů, dostanou dočasný status Čtěte zde

Po konci turnaje se oba mladíci přesunuli zpět do Záhřebu, odkud měli 18. listopadu odletět zpět domů. Poslední večer věnovali prohlídce chorvatského hlavního města, tedy až do doby, kdy je zadržela místní policie.

Přestože Alexandro s Chinedu byli v Evropě v rámci legálního pobytu, muži v uniformách se ani neobtěžovali zkontrolovat jejich víza. "Snažili jsme se jim vysvětlit, že papíry máme v hostelu. Vůbec nás neposlouchali," postěžoval si Chinedu bosenskému webu Žurnál.

Mladí muž byli zadrženi, naloženi do dodávky a přepraveni na hranice s Bosnou a Hercegovinou. Tam už chorvatské orgány shromáždily skupinu migrantů, kteří se ten den pokusili o nelegální přechod do Chorvatska.

Policisté poté nařídili zadrženým, aby se vydali pěšky lesem, ve směru na území Bosny a Hercegoviny. "Vyhrožovali nám, že nás zastřelí, pokud je neposlechneme. Stejně jsme ale odmítli jít," vyprávěl Chinedu.

Chorvati nakonec dvojici naložili zpět do dodávky a transportovali ji do uprchlického tábora Velika Kladuša v Bosně, který je vyhlášený mizernými životními podmínkami. Tisíce běženců tam živoří ve stanech v době, kdy v noci padá teplota až k mínus dvěma stupňům Celsia.

Alexandro a Chinedu vůbec netušili, kde a proč se najednou ocitli. Uběhly celé dva týdny, než vysvětlili svou situaci dobrovolníkům, kteří uprchlíkům v táboře pomáhají. Ti okamžitě zkontaktovali organizátory turnaje.

"Řekli mi, že chorvatská policie přivezla do Bosny dva studenty z Nigérie," řekl pořadatel Alberto Tanghetti britskému deníku Guardian. "Požádal jsem je, aby mi poslali fotografie a jejich jména. Po pečlivém ověření jsme potvrdili, že se tito chlapci zúčastnili turnaje a měli pravidelná víza vydaná chorvatskými úřady. Opravdu nerozumím tomu, co se stalo, protože i policie v Pule byla informována, že jsou tady," divil se Tanghetti.

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že oba přiletěli do Chorvatska legálním způsobem, postup policistů ale obhajovalo tím, že plánovali místo návratu domů zůstat v Evropě nelegálně. Tuto verzi podporuje fakt, že Nigerijci podle českého účastníka turnaje ani stolní tenis hrát neuměli a dokonce s sebou neměli ani pálky. 

"Zatčení" stolní tenisté z Nigérie chtěli do Evropy. Hrát neuměli, neměli ani pálky "Zatčení" stolní tenisté z Nigérie chtěli do Evropy. Hrát neuměli, neměli ani pálky Čtěte zde

Oficiální verze ovšem nevysvětluje fakt, proč úřady nenechaly dvojici odletět, a místo toho ji internovalo v uprchlickém táboře.

"Tito lidé jsou oběťmi nezákonných postupů chorvatských orgánů," řekl Dragan Mektić, ministr bezpečnosti Bosny a Hercegoviny. "Respektujeme právní závazky, musíme je nyní vzít zpět do Chorvatska … Je zřejmé, že mají chorvatská víza, že v Bosně a Hercegovině jsou nelegálně," dodal.

Chorvatská policie je smutně pověstná tvrdým, v řadě případů až brutálním přístupem k nelegálním migrantům. Jak uvádí britský Guardian, běžnou praxí je systematické bití a konfiskace osobních věcí včetně mobilních telefonů.

reklama