reklama

"Faulující idiot"? Boxerský svět kritizuje Kličkovu výhru

FOTO Kličko vs. Povětkin: Místo boxu bordel a wrestling Podívejte se na fotogalerii ze zápasu Vladimira Klička s Alexanderem Povětkinem. Foto: Reuters
Ukrajinec Vladimir Kličko se i přes dominantní sobotní vítězství nad Rusem Alexandrem Povětkinem dostal po palbu kritiky.

Praha – Je nejlepší ve svém oboru na světě. Má za sebou další, již 61. vítězství. Přesto za něj ukrajinský boxer těžké váhy Vladimir Kličko sklidil více než obdiv zatím jen posměch a výtky. Sobotním triumfem nad Rusem Alexanderem Povětkinem jednoduše boxerský svět zklamal.

„Jak jsem čekal, tak se i stalo. Vladimir se prověšel na Povětkinovi do osmého kola za pomoci metod a taktiky na hranici pravidel, tak aby soupeře utahal. Je škoda, že mu to ringový dovolil. Myslím, že tento zápas s sebou přinesl více otázek než odpovědí,“ pronesl ruský ex-mistr světa a nyní člen Dumy Nikolaj Valujev.

Podobný názor jako 216 centimetrů vysoký obr, který byl na zápase osobně přítomen, měla i většina dalších boxerů či odborníků. „Myslím, že rozhodčí v tom zápase hodně chyboval. Vladimir měl být napomínán za věšení, Povětkin za hlavu příliš nízko. Neříkám, že to ovlivnilo výsledek zápasu, jelikož Kličko byl rychlejší a přesnější než soupeř, ale ten duel mohl vypadat jinak,“ přidal se Mark Melzer, uznávaný to boxerský trenér.

Do Klička se pustili i jeho boxerští přátelé

Zatímco od Rusů se dala kritika čekat, Kličko se dočkal ostrých slov i z úst mužů, od kterých by to asi příliš nečekal. „ Není pochyb o tom, že jsme dneska viděli velký zápas. Bohužel ho hodně ovlivnil styl boje Vladimira, kdy držel Povětkina často pod krkem. Myslím, že ringový by na toto měl reagovat a trestat to. Kdyby tak učinil, boj by byl spravedlivější a Povětkin by měl větší šance na úspěch. Bohužel tomu tak ale nebylo,“ prohlásil třiačtyřicetiletý Američan Jameel McCline.

Ten Klička neúspěšně vyzval na souboj před jedenácti lety, jenže od té doby se stal jeho přítelem a tradičním tréninkovým parťákem v kempu v rakouském podhůří Alp. Ví tak moc dobře, o čem mluví. Stejně jako bývalý absolutní mistr světa těžké váhy Lennox Lewis. „Tohle nebyl box, ale wrestling. Kličko mne zklamal, není skutečný šampión,“ nebrala si servítky britská legenda, která se přitom s Kličky přátelí.

A dle očekávání se do sedmatřicetiletého držitele titulů WBA (Super), WBO, IBF a IBO pustili i dva jeho krajané, kteří patří mezi největší kritiky jak Vladimira, tak i jeho bratra Vitalije – Tyson Fury a Dereck Chisora.

Fury s Chisorou si servítky rozhodně nebrali

„Přemýšlím, zda-li chtěl Vladimir bojovat, nebo chtěl mít s Povětkinem orální sex. Chci s ním bojovat. Knockoutoval bych ho na milion procent! Stojí totiž za ho...,“ nebrala si na svém twitterovém účtu servítky 206 centimetrů vysoká a neporažená manchesterská věž, kterou v únoru čeká duel s krajanem Davidem Hayem.

„Od Klička to byl další nudný souboj, který jsem málem prospal. Nestalo se tak jen díky Povětkinovi, který se mi líbil, bojoval, dřel proti momentálně nejsilnějšímu boxerovi těžké váhy. Myslím, že Povětkin ukázal, jak by se s ním mělo bojovat,“ přidal se londýnský spratek Chisora.

Chisora má ale blízko k tomu, aby se s Kličkem utkal

Ten bude moct možná brzo převést svá slova do praxe. Dle zákulisním zpráv je totiž jedním z nejžhavějších kandidátů na souboj s mladším z ukrajinského sourozeneckého dua. K této tezi napomáhá jeho vysoké žebříčkové postavení v organizaci WBO, jejíž pás bude Kličko v dalším duelu obhajovat, a také fakt, že nakonec vycouval z plánované taktiky znervóznit jej před soubojem s Povětkinem.

V minulém týdnu totiž médii proběhla zpráva o tom, že právě Chisora, který už ztropil divadlo před duelem s Vitalijem Kličkem a nedávno si měl vyměnit pár slovních názorů s Vladimirem na dovolené na Ibize, bude tím mužem z týmu ruského bijce, jenž bude kontrolovat tejpování ukrajinského šampióna. Od tohoto ustoupil až poté, co jen manažer Klička Bernd Bönte varoval, že si tímto krokem navždy zavře dveře k zápasu s Vladimirem.

Klička pochválil alespoň prezident a Foreman

Ten se dočkal vlídnějších slov pouze z úst svého prezidenta Viktora Janukovyče, který mu poslal ihned po výhře nad Povětkinem otevřené poděkování k „velkému vítězství ve jménu Ukrajiny“ a boxerské legendy – Američana George Foremana, další to pozvané celebrity přímo na zápas v ruské metropoli.

„Byl to velmi vzrušující souboj, byl jsem ohromený výkonem obou boxerů. Povětkin ukázal skvělou kondici a snažil se bojovat na blízko, ale Vladimir byl nad jeho síly, byl na to o něco lépe. Ukázalo se, kdo je momentálně nejlepším boxerem těžké váhy,“ řekl ruským médiím bývalý vládce světového ringu.

Ukrajinský expert zhodnotil duel s černým humorem

Ve svém názoru byl ale po sobotě po hříchu v menšině. Výkon Klička totiž zkritizovali kromě ruských fanoušků i boxu i někteří ukrajinští. Nejúsměvnější tečku komentářům na adresu sedmatřicetiletého obra ale dal Jevgenij Pilipenko, redaktor ukrajinského serveru vRinge.com.

Ten krátce po zápase napsal: „Vladimir nedal Povětkinovi šanci. Tomu se ale nedá upřít bojovnost a fakt, že splnil to, co řekl – že bude na Vladimira útočit celý zápas. Že mu to nevyšlo je věc druhá, stejně jako to, že se fanouškům styl boje Vladimira nelíbil. Tomu zbývá, aby porazil prospekty nebo ty, kteří jsou uměle taženi vzhůru, seriózního protivníka tu nevidím. Takže bude ještě pár let vyhrávat, potom by mohl zhubnout, Floyd Mayweather přibrat a dát si vzájemný duel třeba ve váze do 80 kilogramů a odejít oba do důchodu...“

reklama