reklama

Kličko dál vládne. Neboxuje ale jako šampion, zlobí se Lewis

FOTO Kličko vs. Povětkin: Místo boxu bordel a wrestling Podívejte se na fotogalerii ze zápasu Vladimira Klička s Alexanderem Povětkinem. Foto: Reuters
Vladimir Kličko dále vládne světové boxerské těžké váze. V Moskvě porazil v boji o tituly WBA (Super), WBO, IBF a IBO jasně 3:0 na body (třikrát 119:104) ruského bohatýra Alexandera Povětkina.

Moskva - Vladimir Kličko dále vládne světové boxerské těžké váze. V Moskvě porazil v boji o tituly WBA (Super), WBO, IBF a IBO jasně 3:0 na body (třikrát 119:104) ruského bohatýra Alexandera Povětkina.

Sedmatřicetiletý Ukrajinec si připsal na konto svou patnáctou úspěšnou obhajobu titulu v řadě, 22. triumf v titulovém duelu a 61. vítězství profesionální kariéry.

"Šampion by se snažil o knock-out"

Olympijskému šampionovi a v amatérském ringu třináct let neporaženému Povětkinovi navíc uštědřil vůbec první porážku mezi profesionály.

"Bylo to hodně těžké, čekal jsem, že vyhraji před limitem. Alexander je ale velký bojovník. Trefoval jsem ho opakovaně a tvrdě, ale on odolal," přiznal po zápase Kličko.

"Vladimir je nejlepší na světě, vyhrál zaslouženě a naprosto férově. Dal jsem do toho zápasu všechno, budu se snažit na sobě pracovat ještě tvrději," doplnil jej Povětkin.

Naopak exmistr světa v těžké váze Brit Lennox Lewis po duelu především Klička za vedení boje tvrdě zkritizoval. "Byla to kombinace boxu a wrestlingu. Kličko neboxoval jako šampión. Skutečný mistr se snaží svého soupeře dorazit, knockoutovat!"

Povětkin šel čtyřikrát k zemi

Právě s ohledem na Povětkinův aktivní, nátlakový styl boje - který často odborníci na Klička doporučují - styl ukrajinského obra vynikl možná více než kdy jindy.

Povětkin se celkem potkal čtyřikrát se zemí ringu, otázkou je, kolikrát ale regulérně. Minimálně v prvním případě ve druhém a ve dvou v těžkém sedmém kole by se o nich dalo polemizovat.

Po aktivním prvním kole totiž Ukrajinec v závěru druhého dějství sice Povětkina nachytal svižnou přední rukou na spánek, Rus ji pocítil a dal se na ústup, k zemi se ale dle všeho dostal po uklouznutí.

A v sedmém kole se situace opakovala. Povětkin se opět dostal do velkých potíží, k zemi jej ale v prvním a třetím případě Kličko doslova dotlačil. Jen ve druhém se dá hovořit o čistém knockdownu.

Kličko využil zaváhání ringového

Povětkin totiž v tomto dějství udělal jednu zásadní chybu, ke které ale přispěl i ringový Luis Pabon. Při klinčích se snažil do Klička zavěsit, jenže ten toho chytře využil a rychlými zvedáky u těla čistě na bradu jej několikrát rázně 'nahulil'.

Problém byl ale v tom, že ačkoliv Povětkin často chodil díky přední ruce Klička hlavou hodně nízko, jeho soupeř nevyužil jediné příležitosti se na něj pověsit nebo jej chytit do kravaty.

Napomínám za to byl v úvodu jen jednou, stržení bodu v závěru už bylo tak trochu zbytečné a alibistické, jelikož v té době byl již Kličko v pohodě, zatímco unaveného Povětkina hnala vpřed hlavně jeho obrovská vůle a bojovnost. Přesto mohl překvapivě slavit.

Povětkin šanci v závěru nevyužil

V první minutě jedenáctého kola totiž jedním švihnutým levým hákem protivníka zasáhl na bradu a ten zjevně zavrávoral (opakované záběry napovídali spíše tančení než zakopnutí), jenže unavený Povětkin neměl sílu se do protivníka více zakousnout.

O to se pokusil až v poslední rundě a v jejích závěrečných 30 vteřinách, jenže to už bylo na zvrat v zápase pozdě. Přestože se oba boxeři doslova prali i pár vteřin po závěrečném gongu, o vítězství ukrajinského multišampióna nemohlo být pochyb.

reklama