reklama

Kličko vs Povětkin aneb Bitva olympijských šampiónů o Moskvu

FOTO Kličko nemá klid. V ringu Povětkin, u něj rebel Chisora Podívejte se na fotogalerii z vážení před zápasem Vladimir Kličko - Dereck Chisora. Foto: Reuters
Preview před zápasem Vladimir Kličko - Alexander Povětkin.

Moskva – Den D je zde. Na Olympijském stadionu v Moskvě se dnes večer uskuteční dlouho očekávaný šlágr těžké váhy o tituly WBA, WBO, IBF, IBO mezi šampiónem Vladimirem Kličkem a vyzývatelem Alexanderem Povětkinem. Než k souboji došlo, byla třeba ujít dlouhá cesta...

Poprvé se měli oba boxeři utkat už před pěti lety, jenže tehdy si Povětkin měl zranit nohu a duel byl zrušen. O tři roky později se již s nějakými tezemi a omluvami ani neobtěžoval a jednoduše nepřišel na tiskovou konferenci. Jenže letos na jaře se do všeho vložil ruský miliardář a mimo jiné také vice-prezident ruského boxerského svazu Andrej Rjabinskij a v dražbě na duel vysolil na stůl 23,3 milionů dolarů.

Rus tentokrát ze zápasu nevycouval

Poté, co bylo jasné, že to myslí vážně, bylo zřejmé, že tentokrát Povětkin, potažmo Sauerland (ten sice má s Povětkinem smlouvu, v zápase se ale vůbec neangažuje) z duelu prostě vycouvat nemůže. Ne půl roku před olympiádou v Soči. Ne pod vlivem takových peněz. Následně se sice obě strany dohadovaly na různých aspektech zápasu, nakonec ale našly společnou řeč, kterou dokumentuje čtyřicetistránková příloha ke smlouvě.

Co v ní například stojí? Že Povětkina bude testovat ruská antidopingová kancelář (RUSADA), Klička ta německá (NADA), tak jak jsou bijci zvyklí. Že ruského bijce hlídá ruská federace, Klička opět tradičně ta německá v osobě „kamaráda“ Thomase Pütze, šéfa německého boxerského svazu, u ringu bude také německý lékař.

A hlavně. Při bandážování před zápasem budou v kabinách obou bijců jen a pouze členové jejich týmů. „Nepotřebujeme Chisoru a podobné triky,“ pronesl včera pro ruská média Rjabinskij na horké téma údajného dozoru britského rebela v šatně ukrajinského obra, se kterým jej nepojí dvakrát přátelské vztahy.

Chisora bude ale s krajany u ringu

„Bylo mi to zakázáno promotéry,“ napsal na svůj facebookový profil sám Chisora, který tak potvrdil, že Kličko – respektive jeho stáj K2 Promotions – skutečně ani po prohrané dražbě tak zcela úplně bez vlivu nezůstala. Chisora ale v Moskvě i přesto bude, nenechal si mimo jiné ujít příležitost pořvávat na Ukrajince alespoň při pátečním vážení.

Spolu s ním dorazí do ruské metropole i další dva nejlepší ostrovní bijci současnosti – David Haye a Tyson Fury, nebo bývalá ostrovní jednička Lennox Lewis. V Moskvě už je George Foreman, Zab Judah, pozvání dostali i další celebrity z boxerského světa, kdo všechno ale dostal (zaplatil) V.I.P. lístky za pouhé 3 tisíce korun, ale promotéři úzkostlivě tají.

„Nasadili jsme lidové ceny, i když na černém trhu se už objevily i za půl milionu korun,“ vysvětlil nízké ceny vstupenek Rjabinskij. Důvod lze hledat i v tom, že Rusové si především v Mosvkě raději než na stadion sednou do hospod a pubů, kterých je po celé ruské metropoli tisíce a budou narvány k prasknutí.

Těžkou váhu čeká duel nejlepších boxerů současnosti

Jaký souboj uvidí? Těžko říct, každopádně se proti sobě postaví skutečně dva nejlepší boxeři těžké váhy současnosti. Povětkinův kredit sice snižují jeho poslední ne příliš povedená představení, ani ta ale nemohou zastřít jasný fakt: čtyřiatřicetiletý Rus má všechno, co je třeba k triumfu nad ukrajinským obrem – obrovské amatérské i dostatečné profesionální zkušenosti, techniku, dynamiku, sílu, výbušnost, odolnost a vůli!

„Nikdy jsem v ringu nestál proti lepšímu soupeři než je Povětkin. Ten je navíc slušný, sebevědomý, není to řádný uštěkaný ratlík jako Chisora nebo Haye,“ pronesl v týdnu Kličko. Ten sice pěje chválu na své soupeře tak nějak tradičně, tentokrát je ale skutečně opodstatněná. Povětkin mezi amatéry do vítězné olympiády v Aténách 2004 demoloval čtyři roky jednoho soupeře za druhým, na světě není jediný bijec, který by s ním měl aktivní zápasovou bilanci.

Problém u něj byl, že si fakt, že je výjimečně talentovaný bijec moc dobře uvědomoval a na rozdíl od Klička není tréninkový dříč, profík každým coulem těla. Dle všeho se i to nyní změnilo. Povětkina vedl v tréninku vedle Alexandra Zimina a Kosti Tszyua také americký odborník Stacy McKinley. Výsledek? Na pátečním vážení ukázala ručička Rusovi nejmenší váhu za poslední tři roky, navíc Povětkin vypadal výrazně svalnatěji než v posledních duelech.

Dorazí i ruský prezident Putin?

„Vždy jsem toužil po tomto souboji a nyní je konečně zde. V boxu jde o to, bojovat s těmi nejlepšími a to Kličko splňuje. Nechci zklamat lidi, kteří mi věří, kteří stojí kolem mne,“ pronesl klidný Povětkin v jednom z nemnoha předzápasových rozhovorů. Těm se měl vyhýbat údajně proto, že se bál toho, aby nechytil nějakou virózu, pravdou ale je, že mediální povinnosti rodák z Čechova nikdy nemiloval.

Z tohoto pohledu bude jistě zajímavé, zda se u ringu objeví i jeho krásná žena Irina, která se pozornosti médií vyhýbá ještě více než Povětkin, na rozdíl od jejich dcerky Ariny. V tom případě by mohlo dojít i na zajímavý „souboj“ dvou drobných krásných dam, po boku Vladimira Klička totiž bude i nyní stát americká herečka Hayden Panettierová. Je možné, že mezi ně usedne i sám ruský prezident Vladimir Putin.

Oba si vydělají rekordní sumy

„Uvidíme, jestli dorazí. To vám nemohu říct předem, Putin každopádně sport a bojové sporty miluje. Nechte se překvapit, stejně jako se můžete těšit na obří předzápasovou show,“ dodal spokojený manažer Rjabinskij, jehož organizace zápasu stojí více jak 25 milionů dolarů, přesto je již nyní - co se týče investic - téměř na nule.

Jak a čím nás překvapí oba hvězdní boxeři? Skončí nadvláda Vladimira Klička nad těžkou vahou, nebo si připíše na konto kromě rekordního výdělku 17,4 milionů dolarů (Povětkin dostane 5,9 milionů dolarů) svůj nejcennější skalp a dokáže, že je skutečně neomezeným králem nejprestižnější váhové divize?

Odborníci, bývalí boxeři i fanoušci jasno nemají, ve většině případů se přece jen staví stejně jako sázkové kanceláře na stranu obhájce titulů - Klička. Jedním dechem ale všichni dodávají, že pokud má někdo talent a schopnosti na to porazit ukrajinského obra, pak právě Povětkin. Jak to nakonec dopadne, to se dozvíme již za pár hodin...

reklama