reklama

Kličko vyprodal halu, ale Amerika chce víc. Briggse?

Takhle Shannona Briggse drtil Vitalij Kličko. Zkušený Američan teď touží po souboji s jeho bratrem Vladimírem. Takhle Shannona Briggse drtil Vitalij Kličko. Zkušený Američan teď touží po souboji s jeho bratrem Vladimírem. autor: Reuters
Vládce těžké váhy Vladimir Kličko nezanechal ve Státech zápasem s Američanem Bryantem Jenningsem dojem, jaký si přál.

Praha – V newyorské Madison Square Garden se v noci na neděli tísnilo něco málo přes 17 tisíc fanoušků, mezi nimi mimo jiné herci Bruce Willis a Thomas Gottschalk. Přes vítěznou obhajobu ale boxerský vládce těžké váhy Vladimir Kličko nezanechal po zápase s Američanem Bryantem Jenningsem dojem, jaký si přál.

Kličko už nyní mezi legendami

Ukrajinec, který drží tituly tří prestižních organizací WBA (Super), WBO a IBF, do té doby neporaženého amerického vyzývatele ve dvanácti kolech zdolal 3-0 na body. Byla to pro něj 18. obhajoba v řadě, celkově 25.

Lépe jsou na tom jen Larry Holmes (20) a Joe Louis (25). Ten navíc všechny triumfy posbíral za sebou. V duelech o titul mistra světa má Kličko bilanci 25 výher a dvě  porážky, pouze Louis je na tom s bilancí 26-1 lépe.

Ač se to některým jeho odpůrcům nelíbí, devětatřicetiletý obr přezdívaný „Doktor Ocelové kladivo“ má již nyní jistou místenku v boxerské síni slávy. Na druhou stranu, soubojem s Jenningsem si rozhodně renomé "krále s mistrovskými tituly bez srdce šampiona" nevylepšil. "Kličko má tituly, ale chybí mu koule," prohlásil například Frank Warren, britský promotér a manažer manchesterského obra Tysona Furyho.

Většina se klaní především Jenningsovi

A nebyl ve svém hodnocení osamocený. Zámořští komentátoři sice oceňují, že dokázal vyprodat legendární newyorskou halu na křižovatce 8. Avenue a 33. ulice, tím ale jejich pochvaly také končí.

Většina se následně zaměřuje především na Američana, který nadělal Kličkovi větší problémy, než mnozí čekali. „Není to důstojný soupeř, duel skončí do pátého kola,“ věstil například ruský gigant Nikolaj Valujev, bývalý mistr světa a nyní politik.

Stejně jako další se ale spletl. Třicetiletý rodák z boxerského města Philadelphie (pochází odsud Joe Frazier, Bernard Hopkins či filmový Rocky) byl dokonce statisticky úderově přesnější než šampion. Ten to ostatně po zápase sám přiznal, když prohlásil, že nebyl schopen Jenningse zasáhnout svojí obávanou pravačkou.

To se mu nakonec povedlo tvrději až v posledním kole, kdy také protivníkem otřásl. Bijec přezdívaný „By-By“ ale nedopustil – podobně jako v roce 2010 jeho krajan Eddie Chambers – pozdní knockout a dokráčel si k relativně důstojné porážce na body. "S verdiktem rozhodčích nesouhlasím, ale co se dá dělat,“ krčil po duelu rameny Američan.

DeLuca ulétl, Jennings ale jinak neměl nárok

Je pravda, že především hodnocení Maxe DeLuky 118-109 (11 vítězných kol z 12 pro Klička) vypadá jako hodně velký úlet. Ukrajinec sice držel vývoj duelu až na jeden okamžik v šestém kole pevně v rukou, minimálně tři dějství ale Jennings vyhrál. "Gratuluji svému bratrovi, který ukázal, že je skutečně velkým bojovníkem. Smekám,“ napsal na svůj twitter jeden z nejlepších boxerů současnosti André Ward.

"Bylo to od Jenningse dobré představení. Pokud dokáže méně sklánět hlavu a více boxovat, má před sebou velkou budoucnost,“ přidal se legendární Brit s kanadskými kořeny Lennox Lewis, který údajně před zápasem předal vyzývateli několik rad, jak na Klička.

„Myslím, že to byl velký zápas. Myšlenkami jsem chtěl vidět vyhrát Klička, srdce ale přálo mému kamarádovi a krajanovi Jenningsovi,“ pronesl vládce poslední top organizace (WBC) Deontay Wilder. Jeho slova dávají smysl. Právě po sjednocujícím souboji s ním totiž Ukrajinec touží. A „city“ jsou v tomto případě vzájemné.

Je otázkou, zda se podaří ještě letos tento šlágr zrealizovat. Oba bojovníky totiž zastupuje na americkém kontinentu jiná televize (HBO Klička a Showtime Wildera), a přestože oba giganti spolupracují na „souboji tisíciletí“ Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao, pravidelná spolupráce dvou konkurentů se tu rozhodně nerýsuje. Zatím.

Klička nejspíše čeká trio Briggs, Fury, Wilder

Daleko reálnější je, že se Ukrajinec postaví jinému zámořskému boxerovi – "uřvanému" stalkerovi Shannonu Briggsi. Ten jej pronásledoval pochopitelně i do New Yorku, kde si vyměnil pár milostných pozdravů i s Wilderem. Jeho cílem ale zůstává Kličko.

Této bitvě nahrává i fakt, že federace WBO ještě v neděli oznámila, že na uspořádání bitvy Klička s výše zmíněným Tysonem Furym, který je jeho povinným vyzývatelem, mají obě strany 180 dní. Přestože spolu už zástupci těchto boxerů jednají, dá se očekávat, že k souboji dojde až v co nejzazším termínu.

"Tyson Fury? Ano, jdeme do toho. Je dané, že se musíme utkat. Ale nedojde k tomu v Americe. Uvidíme, kde v Evropě se proti sobě postavíme. A Wilder? Je jasné, že ten zápas chci, ale nebude to můj příští soupeř, to je jisté,“ nastínil své další plány sám velký šampion.

Fury si opět do Klička rýpnul

"Znovu se ukázalo, jak je marný boj malého člověka s Kličkem. Ten zápas mě ničím nepřekvapil. Ale až se mu postavím já, mladší, silnější, větší a chytřejší verze jeho samého, budou se dít věci. Nepochybuji o tom, že po zápase s Kličkem budu novým šampionem,“ vzkázal zatím přes oceán Ukrajinci pětadvacetiletý Fury. "Těžká váha nudí fanoušky už deset let. Vrátím jí zpět jiskru,“ dodal bojovně.

Co z těchto slov vyplývá? Dalším vloženým soubojem (ten mu musí posvětit všechny federace, případně by byl netitulový) by mohlo být setkání s třiačtyřicetiletým Briggsem (v oblíbeném červencovém termínu), následoval by zářijový/říjnový duel s Furym a v první čtvrtině roku 2016 pak případná bitva o všechny čtyři tituly mistra světa v těžké váze s Wilderem. Nebo jeho potencionálním soupeřem.

"Musím ochránit Briggse před ním samotným. Měl by si vzpomenout na výprask, který mu uštědřil můj bratr Vitalij,“ dodal Kličko. Podaří se mu tento ideální scénář, proti kterému by navíc ani příliš neprotestovali mnozí fanoušci, naplnit?

reklama