reklama

Kličkovi se postaví australský Rocky. Napíše svojí pohádku?

FOTO Bláznivý Briggs si chce vyhádat duel s Kličkem Podívejte se na galerie z tiskovky a vážení k zápasu Vladimira Klička s Alexem Leapaiem, které narušil americký veterán Shannon Briggs. Foto: Reuters
„Chci bojovat s Vladimirem, sundám ho,“ prohlašuje všude, kudy chodí bijec, který se dával tři a půl roku dohromady po nakládačce od jiného Klička – Vitalije.

Oberhausen – Hodně divoký týden zažívají hlavní protagonisté galavečera v německém Oberhausenu – šampion WBA, WBO, IBF a IBO Vladimir Kličko a jeho soupeř Alex Leapai. Ti se totiž kromě vlastních povinností musí soustředit na divočinu v podání amerického veterána Shannona Briggse.

Američan Briggs dělá promo sobě, ale také Kličkovi

Nejprve jej dvaačtyřicetiletý „Kanón“ navštívil v tréninkovém kempu na Floridě, poté co na stejném místě zvládl dvojnásobný úspěšný návrat do profiringu proti podprůměrným soupeřem, vydal se Briggs i do Německa. „Chci bojovat s Vladimirem, sundám ho,“ prohlašuje všude, kudy chodí bijec, který se dával tři a půl roku dohromady po nakládačce od jiného Klička – Vitalije.

Pokud ovšem vidíte ve vyvádění Briggse, který pochopitelně nechyběl ani na pátečním vážení, počáteční stádium demence zralé pro psychiatra, jste vedle. Jedná se totiž o dobře promyšlený marketingový tah z obou stran.

Důvody jsou zřejmé – rodák z Brooklynu má za velkou louží pořád velmi slušný zvuk, ukrajinský vládce supertíhy se právě tam chce ještě jednou podívat za velkým zápasem. A právě případný souboj s dlouholetým tréninkovým parťákem staršího bratra by mu mohl otevřít cestu. Ta se totiž momentálně zavírá více a více.

O zápas s Alexem Leapaiem totiž nestál tradiční to partner Kličků – HBO – a tak musel vzít zavděk alespoň ESPN. Ta sice umí boxerské večery skvěle, na americkém trhu ale platí za trojku až čtyřku právě za HBO, Showtimem a NBC Sports.

Leapaie většina fanoušků i odborníků přehlíží

Spravedlivé to vůči bijci, který neprohrál deset let, nebo naopak neúcta a podceňování jeho dalšího soupeře Alexe Leapaie? Většina fanoušků se přiklání k variantě číslo jedna.

Australan je velkým bojovníkem, tvrďákem k pohledání s „krásným“ životním příběhem, kdy jej dostal z chudoby na rodné Samoe právě box a kdy se musel ještě během posledních duelů živit jako řidič náklaďáků, jenže pohled do jeho profesního životopisu už jednoduše nenadchne.

Otce šesti dětí vycvičil v zápase i sparingy Kevin Johnson, na zadek jej v úvodu kariéry poslal také neznámý Baden Oui, velké problémy měl také s Travisem Walkerem, právo na souboj s Kličkem si pak vybojoval po výhře nad vyčichlým večným talentem Denisem Bojcovem.

„Plním si svůj sen, chci být mistrem světa. Celá Austrálie stojí za mnou. Před Bojcovem jsem měl zdravotní problémy, příprava na Vladimira proběhla bez problémů,“ vyhlašoval po příletu do Německa australský sympaťák.

Leapai bombu má. Dokáže se ale dostat na Klička?

Ten se ale kromě negativ může pyšnit například tím, že dokázal sundat obrovitého Rusa Jevgenije Orlova. Ten je sice průměrným bijcem, ovšem k zemi jej poslal právě jen Leapai, což svědčí o tom, že sílu v úderu tento bojovník má.

Jenže zatímco na bradu Orlova se Leapai dostal, podobný kousek proti Kličkovi bude daleko těžší. Australan přezdívaný „Lví srdce“ bude muset prokázat životní odolnost a výbušnost, aby se dostal přes přední ruku ukrajinského kolosu, jehož levý direkt je možná nejlepší v historii těžké váhy a spojení s jednoduchou, leč účinnou kombinací s tím pravým (případně crossem) z něj dělá těžko trefitelný cíl.

Jsou to totiž snadné počty – pokud se Leapai nějakým zázrakem dostane před přední ruku, bude následovat Kličkovo klasické pověšení se, případně drtivá zadní – tedy úder, s jehož silou se Australan ve své kariéře ještě nepotkal.

„Jsem boxer ze staré školy jako byli Muhammad Ali, nebo Joe Frazier. Vladimir pozná něco, co za posledních deset nepoznal. Jeden z nás půjde v tomto zápase k zemi, já to ale nebudu,“ tvrdí i přesto bojovně bijec žijící v Logan City. Dlužno podotknout, že to samé slibovali Kličkovi všichni jeho poslední soupeři, jak to dopadlo, ví všichni (nejen) boxerští fanoušci.

Klička rozptylovala situace na Ukrajině...

Jestli něco může mluvit v jeho prospěch, pak psychické rozpoložení ukrajinského obra. Ten sám během kempu přiznal, že jeho myšlenky jsou s jeho krajany, kteří nejdříve bojovali proti prezidentu Viktoru Janukovyčovi, aby následně museli odolávat tlaku ze strany Ruska.

Právě z těchto důvodů nebude duel vysílán v žádné ruské televizi, přestože tomu tak bylo v minulosti běžné, navíc právě v Moskvě odboxoval šampión WBA, WBO i IBF poslední duel s Alexandrem Povětkinem.

„Je to osobní. Je těžké se soustředit na box a stěžovat si na něco v kempu, když ve vaší vlasti umírají lidé, kteří bojují za vlastní svobodu. Tomu se nemůže nic vyrovnat,“ vyhlásil boxer, který před měsícem oslavil osmatřicáté narozeniny. Dárek, po kterém touží nejvíce je jasný. Pro sebe, i své krajany.

„Chci vládnout těžké váze klidně ještě deset let. Leapaie rozhodně ale nepodceňuji, je jako australský Rocky Balboa. Je silný, umí dát tvrdý úder, je podceňovaný, ovšem jemu tato situace vyhovuje,“ varoval sebe i fanoušky Kličko, který ale podobně mluvil i před předešlými zápasy, které se ale nakonec vždy proměnili v jednoznačnou záležitost.

... a také neposlušný tréninkový parťák Williams

„Půjdu po knockoutu. Chci být aktivní, chci být agresivní. Nebojím se toho, že bych musel jít s Leapaiem do nějaké tvrdší výměny. Klidně budu boxovat jako Tyson, když na to přijde,“ překvapil následně bijec, který je často kritizován za nudný styl boje.

Vzápětí musel odpovídat i na otázku, co si myslímo slovech tréninkového parťáka z Baham Shermana Williamse, kterého uprostřed přípravy z kempu vyrazil. „Jasně, že jsem kňoural a slaboch, ale vždyť to už všichni vědí, ne? Proto jsem nejlepší deset let,“ rozesmál se Kličko.

On i Williams totiž měli celkem pochopitelně každý jiný pohled na věc. Jednačtyřicetiletý veterán prohlašoval, že byl příliš dobrý a radil Leapaovi, že se musí na Klička neustále tlačit a trefovat jej tvrdými údery především na tělo, které mu prý vůbec nechutnají.

Tým kolem šampiona zase vyhlásil, že Williams dostal padáka kvůli tomu, že předváděl špatné výkony a do Německa dorazil se značnou nadváhou.

Postará se Leapai o největší boxerskou senzaci roku?

„Byl jak živý boxovací pytel,“ rýpl si manažer K2 Promotions Bernd Bönte do Williamse, který tak navíc přišel i plánovaný zápas s Josephem Parkerem, ke kterému mělo dojít v doprovodném programu ke šlágru Kličko vs. Leapai.

Na čí straně byla pravda? Těžko říct, odpověď na to může dát i sám Australan. Jedno je jisté – jeho triumf nad Ukrajincem by byl možná ještě větší senzací než triumf Bustera Douglase před téměř pětadvaceti lety nad již zmíněným a tehdy neporaženým americkým rváčem Mikem Tysonem.

Duel startuje jako tradičně po 23. hodině, tuzemské televize show z Oberhausenu nevysílají, pokud ale máte programovou nabídku od UPC, najdete přenos z večera na Slovak Sport 2, ti se satelitním přijímačem pak na německé RTL, či slovenské Dajto TV.

reklama