reklama

Kličkům se posmívali za trapné soupeře. Překoná je Wilder?

Boxerským ostudám v těžké váze vládnou Kličkové Podívejte se na pět nejostudnějších obhajob šampionů těžké váhy za posledních patnáct let. Foto: Reuters
Preview ke kontroverznímu souboji o titul mistra světa WBC mezi Deontayem Wilderem a Erikem Molinou.

Praha/Birmingham – V noci na neděli se v americkém Birminghamu uskuteční souboj o titul mistra světa federace WBC v těžké váze mezi boxerským bombarďákem a šampionem Deontayem Wilderem a jeho vyzyvatelem – krajanem Erikem Molinou. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby...

...Neměli problém nejen fanoušci, které box zajímá jen okrajově, ale i ti zarytější rozpoznat jméno novopečeného šampiona. Třiatřicetiletý Molina je totiž všechno, jen ne známým borcem. Na světovém žebříčku je až v páté desítce, a to ještě před dvěma lety figuroval na konci druhé stovky.

Kde se vzal Molina?

Do současné pozice jej „katapultovala“ výhra nad krajanem Tonym Granem, který vstupoval do vzájemného souboje coby favorit. Molinu sice poslal jednou k zemi, knockoutovat ho ale nedokázal. A další tři soupeři bijce přezdívaného „Drummer Boy“? Podprůměrní boxeři, kteří před setkáním s Molinou dohromady z 18 zápasů vydolovali pouhých sedm výher!

Přesto se jejich přemožitel dokázal probít na ratingu organizace WBC na sedmé místo a tím pádem i mezi patnáctku vyvolených, ze kterých si může šampion vybírat soupeře pro dobrovolné obhajoby. Přestože se původně mluvilo o Tonym Thompsonovi, protřelém to veteránovi, volba Wilderova manažera – stáje Golden Boy Promotions – nakonec padla právě na Molinu.

A strhla se lavina posměšků směrem k americkému talentu, který vrátil pás šampiona těžké váhy za velkou louži po více jak deseti letech. Zatímco po lednové výhře nad Kanaďanem Bermanem Stivernem byl Wilder obdivován za zvolenou taktiku, pohyb i kondici, nyní velkou část získaného kreditu ztratil.

„Pokud nedostane Molina přes noc infuzi v podobě Foremanovy síly, Aliho pohybu a McCallovy odolnosti, pak má nulovou šanci na vítězství,“ píše například ve svém hodnocení souboje britský deník Independent. Mimochodem, posledně jmenovaný ex-mistr světa a jeden z nejodolnějších boxerů historie je zároveň Molinovým koučem.

S Molinou už zametl Arreola

Bohužel, jestliže zkušenosti a dovednosti se dají předat, odolnost a pevná brada nikoliv. Oba to poznali nejen proti Granovi, ale především proti Chrisi Arreolovi, který s Molinou vytřel ring před třemi lety během 150 vteřin prvního kola. Zatímco tehdy se podobný průběh nečekal, nyní aby pomalu sázkové kanceláře vypsaly kurzy na konec souboje v řádu desítek vteřin od úvodního gongu.

„Naprosto zbytečný zápas,“ nese se totiž nejen mezi fanoušky na diskuzních fórech, ale i mezi experty. „Wilder z toho nemůže vyjít coby vítěz. Pokud ho rychle sundá, označí všichni tento duel za frašku. Pokud nikoliv, budou mu všichni předhazovat, že je slabý šampion,“ napsal například jeden ze čtenářů v průběhu týdne na českém specializovaném boxerském webu Profiboxing.cz.

Ne nadarmo se tak už nyní začalo diskutovat o tom, zda Wilderův souboj s Molinou předčí ostudné obhajoby šampionů posledních patnácti let. Těm suverénně vládnou bratři Kličkové, kteří jsou často pod palbou kritiky právě za systémový výběr slabých soupeřů, které následně vychválí do nebe, aby ti se v samotném souboji nezmohli de facto na nic.

V očích mnoha vládne tomuto „žebříčku“, který jsme pro vás ostatně sestavili také a který si můžete prohlédnout v galerii na začátku článku, duel Vladimira Klička s Jeanem Markem Mormeckem. Ostudný výkon francouzského veterána de facto pohřbil celou jeho kariéru, když se na následný návrat do ringu chystal skoro dva roky. Tak dlouho musel chodit de facto „kanály“. A to přesto, že byl v minulosti respektovaným boxerem a mistrem světa v křížové váze.

Wilder je ještě hájený. Jak dlouho?

Podobnou kritiku slízl současný král těžké váhy i za souboje například s Alexem Leapaiem, Franceskem Pianetou, Eddiem Chambersem, nebo Hasimem Rahmanem. Paradoxem budiž, že výše zmíněné souboje stály za klesajícím zájmem zámoří o jeho zápasy. Toho zámoří, které zatím do „Bronzového Bombarďáka“ šije na své poměry dost opatrně.

Důvod? Všichni věří, že za výběrem Moliny je pouze tah manažera dvoumetrového tvrďáka dopřát mu knockoutovou oslavu získaného titulu před domácími fanoušky nedaleko rodné Tuscaloosy v Alabamě, a že další soupeř už bude z jiné, serióznější kategorie.

Koneckonců, třeba by se mohl jmenovat i právě Kličko! „Wilder je jedním z mých cílů. Láká mě sjednotit tituly v těžké váze a získat navíc do držení ten, který jsem dosud ani v minulosti nezískal. Ale duel s Wilderem není mojí prioritou. Když na ten zápas nedojde, pořád budu světovým šampionem,“ nechal se v pátek slyšet pro zámořská média devětatřicetiletý Ukrajinec.

Daleko reálněji se tak jeví, že při další obhajobě pásu by se Wilderovi postavil v klasickém souboji Západ vs. Východ ruský bohatýr Alexander Povětkin. Ten si totiž nedávnou výhrou nad Kubáncem Mikem Perezem zajistil pozici jeho povinného vyzývatele. A dle zákulisních zpráv už jednání mezi oběma tábory započala. I to ukazuje na fakt, jak moc vážně všichni Molinu berou.

reklama