reklama

Medaile a překonaný rekord. Klučinová má před ME velké sny

Eliška Klučinová Eliška Klučinová autor: CPA Eduard Erben
Eliška Klučinová aktuálně vede světové tabulky pětiboje. I proto se řadí mezi největší české naděje na blížícím se HME v Praze.

Praha - Šestadvacetiletá vícebojařka Eliška Klučinová si na nedávném mezistátním utkání pěti zemí v nizozemském Apeldoormu zlepšila osobní rekord v pětiboji o výrazných 240 bodů a s výsledkem 4531 bodů se vyhoupla do čela rodících se světových tabulek.

Tím se stala i jednou z kandidátek na přední umístění na blížícím se atletickém halovém mistrovství Evropy v pražské O2 areně.

„Bude to moje premiéra ve významné halové soutěži a navíc na domácí půdě, což mě motivuje k co nejlepšímu výkonu,“ zdůraznila nejlepší česká vícebojařka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co vám prozradilo vydařené vystoupení koncem ledna v Nizozemsku?

Dobrou formu, která se projevila vytvořením osobního maxima. Je to však teprve podruhé, co jsem se v zimě připravovala na halovou sezonu. Před čtyřmi lety jsem se sice nominovala na šampionát do Paříže, ale kvůli nemoci na něm nestartovala. Takže v Praze to bude moje halová premiéra ve velké mezinárodní soutěži.

V čem byla vaše příprava letos jiná než v minulých letech?

Byla kvalitnější a bohatší, k čemuž mě nutil splněný limit a nemalá motivace. V prosinci jsem se připravovala na Kanárských ostrovech a od nového roku už v domácích podmínkách.

Ve kterých disciplínách cítíte jistotu a co ještě chcete do zahájení šampionátu vylepšit?

Nejvíc se mi daří ve výšce, v níž bych chtěla zopakovat loňský osobní rekord 190 centimetrů. Naopak o zlepšení se snažím především v překážkách. Ve zbývajících třech disciplínách, čili v dálce, kouli a na osmistovce, předvádím standardní výkony.

Loni se vám podařilo vytvořit osobní maxima ve výšce, dálce a na 100 metrů překážek. Co máte v plánu letos?

Především jsem chtěla vytvořit osobní rekord v pětiboji, což se mi právě v Nizozemsku podařilo. Teď chci na pražském šampionátu zaútočit na sedm let starý český rekord Denisy Rosolové, od kterého mě dělí 101 bodů. Pokud jde o jednotlivé disciplíny, tak by bylo ideální zopakovat v nich osobní maxima, případně je ještě vylepšit.

Mistrovství Evropy v pražské O2 areně je samozřejmě výjimečnou atletickou událostí. Bude i pro vás v něčem mimořádné?

Především tím, že to bude moje halová premiéra ve významné mezinárodní soutěži. Přijede mě sledovat rodina a kamarádi a určitě i celková divácká atmosféra bude vynikající. V takovém prostředí se samozřejmě líp závodí a pomáhá to ke kvalitním výkonům.

Jaký je v pětiboji rozdíl mezi evropskou a světovou konkurencí?

Je mezi nimi téměř rovnítko. Například na olympiádě v Londýně obsadily v sedmiboji prvních šest míst Evropanky a teprve sedmá byla Kanaďanka. A za poslední dva roky se ani v pětiboji toho moc nezměnilo. Ještě nevím, kdo do Prahy přijede, ale určitě ty nejlepší vícebojařky chybět nebudou. Myslím si, že pět až šest atletek bude mít medailové ambice.

S jakým výkonem a výsledkem byste byla spokojena?

S takovým, který bude stačit na některou z medailí (smích). Budu však hlavně spokojena, když předvedu ve všech disciplínách takové výkony, které jsou v mých možnostech. Zda budou stačit na nový český rekord a ten potom na přední umístění, to se teprve uvidí.

Budete ještě ladit formu příští víkend na mistrovství České republiky?

Kromě osmistovky mám v plánu start ve všech zbývajících čtyřech disciplínách. To samozřejmě nezvládnu a teprve příští týden se rozhodnu, které z časových důvodů dostanou přednost.

A jak se chystáte na vrcholy letošního a příštího roku, tedy mistrovství světa v Pekingu a olympiádu v Riu?

Na letošní mistrovství světa koncem srpna v Pekingu se chci vydat ve své vrcholné formě a v sedmiboji být ještě spokojenější než před dvěma lety v Moskvě, kde jsem obsadila sedmou příčku. Olympiáda je ještě daleko, ale už samotná účast v roce 2012 v Londýně byla pro mě životní událostí. Totéž mohu říci i o Riu, navíc v exotické Brazílii, ale nejdřív se na tento nádherný svátek sportovců musím kvalifikovat.

reklama