reklama

Kodeš: Berdych měl získat první set. A ty dvojchyby?

Podívejte se na fotogalerii ze čtvrtečních klání v Melbourne. Podívejte se na fotogalerii ze čtvrtečních klání v Melbourne. Foto: Reuters
Jak Karel Nováček, Jan Kodeš a Jaroslav Navrátil hodnotí vystoupení Tomáše Berdycha v semifinále Australian Open?

Praha - Přes vyřazení v semifinále Australian Open má za sebou tenista Tomáš Berdych výborný turnaj. Podle osobností oslovených ČTK ho výsledek povzbudí do dalšího průběhu sezony, dnešní vyrovnaný zápas o finále se Švýcarem Stanislasem Wawrinkou rozhodly dvojchyby v tie-breacích.

"Je to škoda, šance to byla, ale je potřeba se na to dívat tak, že Wawrinka není outsider, jak si může někdo myslet. Je velmi dobrý, to je jednoznačné, a všichni musejí akceptovat, že je super hráč," řekl wimbledonský vítěz Jan Kodeš.

Oba hráči výborně podávali, což dokazuje fakt, že o servis přišel jen Berdych, a to pouze jednou v prvním setu. "Oba podávali fantasticky," přitakal daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil, který bude mít Berdycha k dispozici příští týden v Ostravě, kde se dvojnásobní držitelé "salátové mísy" střetnou v 1. kole s Nizozemci.

Zápas zlomily dvojchyby v tiebreaku

Druhý, třetí i čtvrtý set rozhodla zkrácená hra. První tie-break Berdych zvládl, ale v druhém udělal dvě dvojchyby a v třetím jednu. "To soupeři pomohlo, protože nebyl lepší Berdych ani Wawrinka, ale rozhodly nuance, ty dvojchyby," mínil Navrátil. "Hráč nechce hrát slabší servis, tak to přiriskne. To se stává," řekl Kodeš.

I podle bývalé světové osmičky Karla Nováčka zlomily těsný zápas dvojchyby. "Ne že by Wawrinka zahrál líp, ale ty tři dvojchyby jsou na téhle úrovni v tie-breacích moc a proti takovému soupeři to pak chybí," řekl semifinalista US Open před dvaceti lety. "Domnívám se, že Tomáš chtěl být při druhém podání odvážnější, protože si byl vědom síly returnu Wawrinky, přiriskoval a nevyšlo to," uvedl Nováček.

Kodeš: Berdych měl vyhrát první set

Podle Kodeše byl důležitý první set. "Kdyby ho dokázal Berdych získat, dostal by Wawrinku pod tlak, protože ten měl za sebou těžký zápas s Djokovičem," řekl dvojnásobný král pařížského Roland Garros.

"V prvním setu Berdych špatně returnoval druhý servis Wawrinky, který se snažil zabít a kazil, což byla škoda. Kdyby ho v prvním setu dostal do hry, tak by Wawrinku vyčerpával," uvažoval Kodeš.

Z prvního Wawrinkova podání nedokázal Berdych dobře returnovat. I druhý servis Švýcar občas dával rychlostí 180 km/h nebo ho střídal s přeliftovaným, který skáče vysoko. "Tomáš hrál returny krátké a už se bránil," všiml si Navrátil.

Navrátil: Berdycha to může povzbudit

Všichni se shodli, že Berdychovo premiérové semifinále na Australian Open je skvělý výsledek. "To je samozřejmě úspěch," řekl Kodeš a Nováček dodal, že to je pro tenistu do další části roku povzbudivé. "Tomáš odehrál fantastický turnaj, má skalp Ferrera, kterého porazil poměrně hladce, což je obrovskou motivací do další sezony. Má dobře nakročeno do sezony, to ho může povzbudit," řekl Navrátil.

Wawrinka podle odborníků udělal za poslední půlrok obrovský krok kupředu. Zlepšil se především psychicky. "Jeho sebevědomí je na vyšší úrovni, tenis měl vždycky dobrý a musí se s ním počítat," řekl Nováček. "Posunul se k Berdychovi, Tsongovi a spol. hned za Djokoviče, Nadala a Murraye," řekl Navrátil.

reklama