reklama

Kodeš má obavy. Šance vidím 60 ku 40 pro Kazachy, říká

Zvládne Lukáš Rosol roli týmové jedničky? Na antuce je slabší, říkají Šavrda a Kodeš. Zvládne Lukáš Rosol roli týmové jedničky? Na antuce je slabší, říkají Šavrda a Kodeš. autor: Reuters
Wimbledonský vítěz z roku 1973 Jan Kodeš by Radka Štěpánka postavil již první den do dvouhry.

Praha - Přetěžký úkol má před sebou oslabený český tým ve čtvrtfinále Davis Cupu. V pátek ráno našeho času odstartuje v Astaně souboj s nevyzpytatelnými domácími Kazachy (online reportáž sledujte od 8 hodin na Aktuálně.cz). Do dvouher nastoupí v Davisově poháru nezkušení Jan Hájek a Lukáš Rosol.

Žebříčkově jsou na tom sice lépe než Michail Kukuškin a Andrej Golubjov, to však podle expertů nebude hrát žádnou roli. Wimbledonský vítěz z roku 1973 Jan Kodeš dokonce Kazachstán favorizuje na postup do semifinále.

Kodeš: Kazaši doma v podstatě stále vyhrávají

"Bude to velmi těžké. Šance je vždycky, ale v tomhle případě mám velké obavy. Nevidím to moc dobře. Kdybych si měl tipnout, řekl bych, že šance jsou šedesát ku čtyřiceti pro Kazachy," řekl serveru Aktuálně.cz Kodeš.

Hlavním argumentem pro jeho lehce pesimistický odhad je domácí prostředí a výběr povrchu. Hrát se bude na antuce. "Kazaši jsou doma hodně nebezpeční. V zásadě tam stále vyhrávají. Povrch samozřejmě vybírali kvůli Berdychovi, ale je jasně, že si na antuce hodně věří," dodal dvojnásobný vítěz Roland Garros.

Kodeš by Štěpánka postavil už v pátek

Souhlasí s ním také tenisový trenér Vladislav Šavrda. "Na antuce a v domácím  prostředí hrají velmi dobře. Porazili tam i Rakušany s Melzerem v sestavě. Ten zápas v tuhle chvíli vidím jako naprosto otevřený, prostě padesát na padesát. Je tam strašně moc neznámých, ani nevím jak tipovat," poznamenal Šavrda.

Velkým tématem je start Radka Štěpánka. Hrdina loňského finále proti Španělsku v pátek nenastoupí. Nehrající kapitán Navrátil se rozhodl jej po zranění šetřit na sobotní čtyřhru, a případně také na nedělní singl. Kodeš s tímto tahem nesouhlasí.

"Samozřejmě nevím, jak na tom Radek je, jak se cítí. Ale když už tam jel, tak by měl nastoupit. Všechny tři dny by to asi nešlo, ale já osobně bych jej postavil určitě první den, protože ten pokládám za klíčový," vysvětlil sedmašedesátiletý odborník.

Šavrda: Klíčové bude, jestli Radek nastoupí v neděli

Podle Šavrdy bude účast či neúčast Radka Štěpánka rozhodujícím faktorem. "Bude hodně záležet na tom, jestli Radek po deblu nastoupí ještě do dvouhry, to bude absolutně klíčová věc. Jestli zvládne odehrát kvalitně debl a v neděli i singl, tak bych nás považoval za mírné favority," konstatoval Šavrda.

Otazníkem pro oba tenisové experty je také forma Michaila Kukuškina, který se po zranění teprve vrací na kurty a v současném žebříčku mu patří až 156. místo. "Co vím, tak hrozně dlouho nehrál zápas. Otázka je, jakou bude mít formu," uvedl Šavrda na adresu kazašské jedničky. 

Právě proti Kukuškinovi nastoupí v prvním duelu 94. hráč světa Jan Hájek. Olomoucký rodák hrál za nerozhodnutého stavu Davis Cup pouze třikrát. Před třemi lety ve čtvrtfinále smetl Chilana Capdevilu a v roce 2011 prohrál oba duely právě s Kazachstánem. Co se od té doby změnilo?

Hájek má na antuce větší šanci, než Rosol

"V poslední době má Hájek slušné výsledky, na některých challengerech nehrál vůbec špatně. Formu má ucházející a antuka mu vůbec nevadí, naopak," řekl Šavrda. "Ano, pro Hájka je antuka lepší. On je hráč, který na ní může rozhodně bodovat. Horší to bude pro Rosola," souhlasil Kodeš. "Lukáš Rosol je jednoznačně silnější na rychlém povrchu, kde může těžit ze servisu a své riskantní hry," dodal Šavrda.

Kodeš vidí pozitivum v tom, že by Kazaši mohli při neúčasti Berdycha a Štěpánka paradoxně znervóznět. "Najednou jsu téměř favority na postup a takovou roli nečekali. Tehdy v Ostravě hodně riskkovali, neměli co ztratit a vyšlo jim to. Teď by měli být svázanější."

I přes to, že dává o něco větší šance Kazachům, rozhodně nepovažuje duel za předem prohraný. "Ti hráči jsou všchni kolem stovky v žebříčku, rozdíly jsou velmi malé. Není tam žádná výrazná postava, která by jednomu z týmů automaticky zajišťovala dva body. Takže rozhodne momentální forma a sebevědomí," uzavřel Jan Kodeš.

reklama