reklama

Kodeš: Šance máme slušné, Štěpánek může být zase za hrdinu

Jan Kodeš v hledišti při semifinále Davis Cupu proti Argentině. Jan Kodeš v hledišti při semifinále Davis Cupu proti Argentině. autor: CPA Eduard Erben
Češi jsou podle Jana Kodeše dost zkušení a kvalitní na to, aby po roce opět pozvedli slavnou salátovou mísu.

Praha - Hned několik cest vede podle Jana Kodeše k obhajobě vítězství v Davisově poháru. Češi sice budou muset v Bělehradu čelit bouřlivé atmosféře nahrávající domácím Srbům, legenda českého tenisu však tvrdí, že je tým kolem Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka dost zkušený a kvalitní na to, aby finále zvládl a po roce opět pozvedl slavnou salátovou mísu.

"Každé finále bývá obrovsky vyrovnané a to letošní nebude výjimkou. Všichni hráči chápou důležitost toho víkendu, protože dostat se do finále je hrozně těžké. Bude to hodně zajímavý zápas a já myslím, že naši mají slušné šance," říká Kodeš.

Možný je srbský trik s Tipsarevičem

Jednou z klíčových věcí podle něj bude, zda budou mít Srbové k dispozici svou obvyklou dvojku, Janka Tispareviče. Ten zatím trénuje jen lehce a není jisté, zda bude moci nastoupit.

"Pokud on nebude, bude to pro naše velká výhoda. Ale může v tom být trik Srbů. V pátek ho třeba nenasadí, ale v neděli za stavu 2:2 bude na rozhodující dvouhru připraven. I to je možné," předpovídá bývalý daviscupový reprezentant a šampion týmové soutěže z roku 1980 (ve čtvrtek dopoledne Srbové rozhodli, že zraněného Tispareviče nahradí Lajovičem, pozn. aut.)

Berdych a Djokovič pod velkým tlakem

Obecně se předpokládá právě tento scénář: Djokovič zaznamená dva body pro Srby, Češi vyhrají čtyřhru a rozhodovat bude pátý duel. Ani to ale Kodeš nepovažuje za jistotu.

"Budou tam dva důležité zápasy, které mohou změnit veškeré prognózy. Jedničky obou týmů vedou tým a bude na nich velká zodpovědnost. Řeknu to takhle. Pokud Berdych první den neudělá bod proti jejich dvojce, dopadne to pro nás tragicky," podotýká wimbledonský vítěz z roku 1973.

Jenže ani fenomenální Novak Djokovič to nebude mít lehké. "Očekává se od něj, že v neděli v prvním utkání porazí Berdycha. Jenže to i přes jeho skvělou formu nebude jednoduché. Berdych nebude mít co ztratit a nikdo není neporazitelný," říká Kodeš.

Čtyřhra bude důležitější pro český tým

Bývalý tenista si myslí, že sobotní čtyřhra bude za předpokládaného stavu 1:1 důležitější spíše pro Čechy. "Pokud by Srbové prohrávali 1:2, nebude to pro ně tak ztracené, jako případně pro nás," připomíná Kodeš, že první nedělní zápas obstará velký favorit Djokovič proti české jedničce.

Spekuluje se o možnosti, že pokud Tisparevič nebude moci hrát, pošlou Srbové svou modlu a čerstvého vítěze Turnaje mistrů do tří zápasů, aby sám zařídil tři potřebné body.

"To je otázka. Djokovič čtyřhru moc nehraje, tak nevím co od něj čekat. Jednou to ale udělali Američané, kteří dali v Moskvě do debla Peta Samprase a vyplatilo se jim to. Takže stát se to může, i když srbský deblový pár je stabilní a sehraný," uvažuje Jan Kodeš.

Štěpánek si může uchovat status hrdiny

Kdyby se vyplnily papírové předpoklady a hrál se rozhodující pátý zápas, mohl by Radek Štěpánek zopakovat svůj loňský heroický výkon a znovu si přisvojit status největšího hrdiny finále.

"A tam právě bude hodně podstatné, jestli bude hrát Tipsarevič nebo ne. Protože ti jejich ostatní hráči, to je velká neznámá. Štěpánek by měl velkou výhodu, protože je to zkušený borec, který hraje po svém a nikdy si nenechá vnutit styl soupeře," míní Kodeš.

"Navíc kromě Tispareviče tam jsou nezkušení hráči, na něž by logicky dolehla atmosféra finále. V takovém pátém utkání bych Štěpánkovi jednoznačně věřil," dodává bývalý reprezentant.

reklama