reklama

Kodeš: Situace českého tenisu je vážná. A Berdych měl hrát

Budoucnost českého mužského tenisu není podle Kodeše dvakrát veselá. Budoucnost českého mužského tenisu není podle Kodeše dvakrát veselá. autor: Dalibor Sosna
Český mužský tenis se nachází v nepříjemné a velmi vážné situaci. Po víkendovém propadáku v prvním kole Davisova poháru proti Austrálii to serveru Aktuálně.cz řekl legendární Jan Kodeš.

Praha - Český mužský tenis se nachází v nepříjemné a velmi vážné situaci. Po víkendovém propadáku v prvním kole Davisova poháru proti Austrálii to serveru Aktuálně.cz řekl legendární Jan Kodeš.

Trojnásobný grandslamový šampion vidí českou budoucnost ve slavné týmové soutěži poměrně černě. Na neuspokojivý stav v hledání nových talentů přitom upozorňoval již před lety.

"Tvrdil jsem už před patnácti lety, že ta situace může být velice vážná. A teď je to tady. Nikdo mě nebral moc na zřetel, mysleli si, že jen tak kritizuji," svěřil se Kodeš.

"Upozorňoval jsem, že by měl být v Praze velký turnaj ATP, který by mladým tenistům pomáhal v tom, že by dostávali divoké karty a sbírali cenné body. To se ale nestalo," dodal devětašedesátiletý odborník.

Australané byli podle Kodeše technicky lepší

Kodeš při neúčasti Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka očekával, že budou mít Češi v domácím duelu proti Austrálii velké problémy. A to se potvrdilo.

"Veselý hrál poprvé třísetový zápas v Davis Cupu. A Rosol? Nedá se říct, že by nebojoval, nebo hrál úplně špatně. Ale po prohraném třetím setu s Kokkinakisem mu úplně odešlo sebevědomí. Jeho hra je riskantní, je to buď, anebo. A nutno říci, že Australané byli technicky lepší," pustil se Kodeš do podrobnější analýzy souboje, který poslal Čechy poprvé po čtyřech letech do baráže.

Čtyřhru podle bývalé světové čtyřky vyhráli čeští tenisté Pavlásek s Veselým s trochou štěstí. "Za zmínku stojí nadějný výkon Pavláska, ten by mohl být do budoucna platný. Úroveň čtyřhry ale byla velmi slabá, bylo tam strašně moc chyb. Nelíbil se mi ani Hewitt, čekal bych od něj víc," uvedl Kodeš.

Bez Berdycha se odevzdal celý ročník

Příslibem je i Jiří Veselý, v jednadvaceti letech již stabilní hráč elitní světové padesátky. "Ale pozor, stále má veliké mezery v pohybu. Prostě je jasné, že až skončí Berdych, Štěpánek a Rosol, bude to velký problém," podotkl Kodeš.

Ten podrobil kritice také Tomáše Berdycha. "Škoda že nehraje. Turnaj v Indian Wells začíná až v pátek. A Davis Cup hráli i jiní, třeba Murray. Podle mě by měl hrát, byť třeba jenom první den, to by stačilo. Takhle mi to přišlo, že se tenhle ročník Davis Cupu doslova odevzdal," uzavřel bývalý daviscupový reprezentant.

reklama