reklama

Končím. Welsch, druhý Čech v historii NBA, dává sbohem aktivní basketbalové kariéře

Jiří Welsch Jiří Welsch autor: Milan Kammermayer
Jiří Welsch je stále nejlepším českým střelcem v nejslavnější soutěži světa.

Poděbrady - Jiří Welsch, který se jako druhý český basketbalista prosadil do zámořské ligy NBA, ukončil ve 38 letech hráčskou kariéru. Bývalý kapitán reprezentace v uplynulé sezoně nastupoval za Pardubice, kde s profesionální kariérou začínal.

"Už sám od sebe nemohu očekávat to, na co jsem byl zvyklý. Nejsem hráč jako před deseti lety. Zlom nenastane ze dne na den, je to pomalý útlum a sportovec se musí rozhodnout, kam to nechá zajít. A já se rozhodl, že to teď ukončím," řekl Welsch. "Je to konec, ale zároveň i začátek. Tím, že mizím z palubovek, nemizím z basketbalu," dodal.

Welsch patří spolu s Jiřím Zídkem, Lubošem Bartoněm, Janem Veselým a Tomášem Satoranským mezi nejvýraznější osobnosti českého basketbalu od rozdělení Československa. S basketbalem začínal pod vedením otce v rodných Holicích. Přes Pardubice a Spartu se dostal do Olimpije Lublaň a následně byl jako druhý Čech v historii draftován do NBA. Zatím je i nejlepším českým hráčem v zámořské soutěži s 1558 body v 255 zápasech, které odehrál za Boston, Golden State, Milwaukee a Clevelandu.

Po čtyřech sezonách se vrátil do Evropy a nastupoval za Málagu, Estudiantes Madrid a Charleroi. V roce 2012 přišel do české ligy do Nymburku, s nímž získal pět titulů. K tomu má tituly ze Slovinska a Adriatické ligy. Reprezentoval od roku 1999 do loňska a pětkrát startoval na mistrovství Evropy.

reklama