reklama

Konec basketbalového Dream Teamu? Kluby se bojí o své hráče

Američané dokázali na velké turnaji vždy postavit nejsilnější možný tým. Ovlivní zranění Paula Georgeho složení kádru pro příští reprezentační akce? Američané dokázali na velké turnaji vždy postavit nejsilnější možný tým. Ovlivní zranění Paula Georgeho složení kádru pro příští reprezentační akce? autor: Reuters
Zranění Paula Georgeho může mít zásadní vliv na budoucnost americké basketbalové reprezentace. Kluby se o své hráče bojí čím dál víc. Blíží se konec legendárního Dream Teamu?

Las Vegas - Byl to jen hloupý tréninkový zápas pro diváky, na budoucnost amerického basketbalu bude mít ale zásadní vliv. Tým USA přišel kvůli devastujícímu zranění v přípravě na blížící se mistrovství světa o jednoho ze svých nejlepších hráčů. A šéfové klubů NBA se bouří.

“Nedáváme hráčům polovinu našich příjmů, aby se pak dělo tohle,” citoval server Yahoo.com jednoho z generálních manažerů NBA.

Paul George, jedna z tváří celé ligy, utrpěl v exhibičním zápase proti reprezentačním kolegům ošklivé zranění pravé nohy (více ZDE), od kterého museli i samotní hráči na palubovce odvracet zrak. Indiana, která si brousila zuby na titul, se teď bude muset bez svého lídra obejít minimálně rok.

Zotaví se Goerge, jenž měl letos šlapat na paty LeBronu Jamesovi a Kevinu Durantovi, z tak vážného zranění? Jak moc to ovlivní jeho vývoj? Jeho ztráta je natolik devastující pro Indianu a celou NBA, že pochopytelně nutí k podobným otázkám. Jedna z dalších je i zda teď kluby po podobné zkušenosti budou chtít pouštět své hvězdy na reprezentační akce.

Majitelé jsou proti turnajům

Američané budou na MS, které začíná ve Španělsku 30. srpna, postrádat hlavní hvězdy LeBrona Jamese, Carmela Anthonyho i Chrise Paula. Omluvili se i Kevin Love a Russel Westbrook, se kterými původně trenér Krzyzewski počítal.

Důvod? Hráči a jejich kluby se bojí zranění. Podobně je na tom i Argentina, které bude kvůli nařízení mistrovského San Antonio chybět dlouholetý lídr Manu Ginobili.

Po nedělním zranění Paula Georgeho se dá očekávat víc takových případů. A to může bý pro mezinárodní basketbalové turnaje, jejichž popularita dlouhodobě klesá, posledním hřebíkem do rakve.

Superhvězdným výběrům může být konec

Přestože sportovní šéf Indiany Larry Bird přiajal Georgeovo zranění jako nešťastný incident, ostatní šéfové z řad NBA takovýto nadhled s legendárním basketbalistou nesdílí.

Vedení ligy a americké reprezentace je prý přednější propagace a televizní příjmy, než zdraví hráčů. “Tohle může navždy poznamenat mezinárodní basketbal,” měl podle Yahoo.com říct další z generálních manažerů.

Američané měli na velkých turnajích vždy nejsilnější tým a i bez největších hvězd mohou dominovat nad Evropou. Legendární “Dream Teamy”, kterým dal jméno slavný výběr okolo Michaela Jordana, Patricka Ewinga a Charlese Barkleyho z olympiády 1992, však mohou vymizet, pokud budou největší hvězdy ligy odmítat svou účast.

reklama