reklama

Konec éry? Ani náhodou. Kodeš: Můžeme vyhrávat ještě tři roky

Češky slaví čtvrtý triumf během pěti let. Češky slaví čtvrtý triumf během pěti let. autor: Milan Kammermayer
Drama s obratem a skvělým koncem předvedly české tenistky ve finále Fed Cupu. Tým kapitána Petra Pály v Praze porazil Rusky 3:2 na zápasy a obhájil titul. Soutěž družstev Češky vyhrály počtvrté za posledních pět let a podle odborníků může výběr okolo Petry Kvitové přidat v budoucnu další trofeje.

Praha - Drama s obratem a skvělým koncem předvedly české tenistky ve finále Fed Cupu. Tým kapitána Petra Pály v Praze porazil Rusky 3:2 na zápasy a obhájil titul. Soutěž družstev Češky vyhrály počtvrté za posledních pět let a podle odborníků může výběr okolo Petry Kvitové přidat v budoucnu další trofeje.

"Máme tým na to, abychom vyhrávali další dva tři roky," odhadl vítěz Davisova poháru z roku 1980 Jan Kodeš, který oba dny strávil v hledišti. "Věřím, že ještě nebude konec této éry. Proč? Všechny holky včetně Petry Kvitové a Lucie Šafářové jsou mladé," přidala čtyřnásobná vítězka Fed Cupu Helena Suková.

Tři velké hvězdy, to je skvělá zbraň

O výhru nad Ruskem se tenistky v O2 areně podělily. Ve dvouhrách bodovaly Kvitová a Karolína Plíšková, která úspěšně zaskočila za zraněnou Šafářovou, a navíc na závěr s Barborou Strýcovou získaly rozhodující bod ve čtyřhře.

"Je super, že když někomu něco je, tak je tam další hráč. Je výhodou, že máme skoro tři hráčky v desítce," poukázala Suková na skutečnost, že Kvitová je světovou šestkou, Šafářová devítkou a těsně za elitní desítkou je jedenáctá Plíšková.

Tenistky získaly čtvrtý titul za pět let a potřetí se radovaly v Praze před domácím publikem. Souboj s Ruskem v sestavě s Marií Šarapovovou byl velmi vyrovnaný. Po úvodní nedělní dvouhře české tenistky prohrávaly 1:2, ale dokázaly zápas otočit. "To bylo skvělé pro diváky, že to bylo dramatické. Možná by to holky chtěly jednodušší, chvilku to bylo i nahnuté, ale je super, že se jim to povedlo takhle otočit," ocenila Suková.

Proti Šarapovové je to cennější

Wimbledonský vítěz Kodeš očekával, že zápas skončí českým vítězstvím. "Šance hrát doma se musí využít. Holky si rozdělily pěkně body. Bylo to napínavé a je to cenné vzhledem k tomu, že hrála Šarapovová," řekl devětašedesátiletý Kodeš.

První velké finále zvládla bravurně třiadvacetiletá Plíšková. Za stavu 1:2 porazila Anastasii Pavljučenkovovou a poté přidala vítězný bod v deblu se Strýcovou. "Je dobře, že hrála, protože to byl její první velký zápas, v kterém o něco šlo. Ukázalo se, že je do budoucna příslibem, což je pro tým povzbudivé," uvedl Kodeš.

Kodeš zopakoval, že tenistky můžou vyhrát Fed Cup ještě několikrát. "Ale je potřeba k tomu přistupovat i opatrně," upozornil, že ve Světové skupině je osm vyrovnaných týmů. "Všechny jsou dobré. Příští rok máme v prvním utkání nepříjemné Rumunsko a je třeba si dát pozor, aby to nedopadlo špatně," řekl Kodeš.

reklama