Ani vedení o šest gólů nestačilo. Češky prohrály i se Španělskem a na Euru končí

Aktualizováno 7. 12. 2020 22:09
České házenkářky prohrály na evropském šampionátu v Dánsku i třetí zápas a turnaj pro ně skončil.
Házená - ilustrační foto.
Házená - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Svěřenkyně trenéra Jana Bašného podlehly v přímém souboji o postup do další fáze úřadujícím vicemistryním světa Španělkám 24:27 a v základní skupině B v Herningu obsadily poslední čtvrté místo. Reprezentantky přitom vedly nad favoritkami až o šest branek, ale závěr duelu nezvládly.

V předchozích dvou zápasech podlehl český tým dalším dvěma favoritům Švédsku a Rusku. Bašného celek se rozloučil s účinkováním na evropském šampionátu už po základní skupině stejně jako na předchozím Euru předloni, kdy celkově skončil na předposledním 15. místě.

"Tým zahrál výborné zápasy, holky zaslouží absolutorium. Někdo prohrát musel," řekl v on-line rozhovoru z Herningu Bašný, jehož tým kvůli koronaviru nehrál před šampionátem utkání více než rok.

"Když se podíváme na to, že jsme bez jediného přípravného zápasu ještě nějakých osm minut před koncem byli s druhým týmem z loňského mistrovství světa na postupovém výsledku, že jsme před dvěma dny těsně prohráli s třetím týmem na stejném šampionátu Ruskami, tak se nedá říct, že to bylo bez výsledku. Bohužel bez postupu. Ale tým ukázal, že má sílu," dodal trenér

Český tým potřeboval k postupu zvítězit, zatímco Španělkám stačil bod vzhledem k sobotní remíze se Švédskem. Před prázdnou halou v Herningu, kam kvůli opatřením proti koronaviru stejně jako v dalších zápasech na šampionátu nemohli diváci, se reprezentantky nezalekly ani dalšího z velkých favoritů.

Bašného celek vstoupil do zápasu výborně a po vyrovnané úvodní desetiminutovce začal na palubovce překvapivě dominovat. Češky favorita týmovou hrou zaskočily a po sérii čtyř branek odskočily do vedení 16:10. V poločase šly do kabin s nadějným náskokem 16:11.

I po změně stran se dlouho zdálo, že národní tým míří za postupem a stříbrné medailistky z posledního mistrovství světa nečekaně porazí. Ještě v 46. minutě měly Češky poměrně pohodlný náskok 22:17, ale pak se jim přestalo dařit a Španělky v 52. minutě srovnaly na 23:23. Dramatický závěr už zvládly zkušenější soupeřky lépe a zápas zakončily tříbrankovou šňůrou.

Mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Skupina B (Herning):

Španělsko - ČR 27:24 (11:16)

Sestava branky ČR: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 5, Konečná 2, Maňáková, Kvášová 1/1, Polášková, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Španělska: Martínová 12/9. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 11/9 - 3/1. Vyloučení: 4:3. Bez diváků.

Rusko - Švédsko 30:26 (15:13).