reklama

Konečně? Profesionální box by mohl mít jediného šampiona

Jednotný šampion. Nejen Kličko by tak mohl být jedničkou své váhy oficiálně. Jemu samotnému chybí do sbírky pás WBC. Jednotný šampion. Nejen Kličko by tak mohl být jedničkou své váhy oficiálně. Jemu samotnému chybí do sbírky pás WBC. autor: Reuters
Již více jak pětadvacet let hyzdí profesionální box rozkol. To by se ale mělo nyní změnit...

Cancún – Již více jak pětadvacet let hyzdí profesionální box rozkol. Čtyři mistři světa v každé ze sedmnácti vah bez určení jasného šampiona, vládce, vadí fanouškům po celém světě. Začátek tohoto týdne ale možná nastartoval nové pořádky.

Zatímco celý svět sleduje fotbalový šampionát v Brazílii, o pár tisíc kilometrů severněji v mexickém Cancúnu se odehrálo možná klíčové jednání týkající se profesionálního boxu.

Do lázeňského města na jihovýchodě největší středoamerické země se v pondělí sjeli nejvyšší představitelé tří ze čtyř největších boxerských organizací – WBC (Mauricio Sulejman), WBA (Gilberto Mendoza) a IBF (Daryl Peoples). Prezident WBO Francisco Valcarcel pak všechno sledoval prostřednictvím sociálních sítí a se svými kolegy souhlasil.

Boj proti AIBA i za jednotné šampiony

V čem? Mezi nejzajímavější body patřila například dohoda o průběžném vážení bojovníků před titulovými zápasy – měsíc, týden, den před a v samotný den utkání, zápasy jen v certifikovaných rukavicích, jednotnými názvy jednotlivých váhových divizí, sjednocení pohledu na dopingové látky a jejich testování, společný boj proti AIBA (Mezinárodní amatérské boxerské federace pod MOV) a...

...Do dvou let sjednocující turnaje ve všech sedmnácti váhových divizí, které by měly jednoduchý cíl: mít absolutního šampiona v každé váze! Pochopitelné? Jistě, ovšem ve světě profesionálního boxu by šlo o revoluční krok.

Všechny čtyři top organizace totiž mezi sebou soupeří (o slávu a tím i peníze) a dostat se alespoň k souboji dvou různých šampiónů je krok velmi obtížný, jediným bijcem, který má tři prestižní pásy je pak Vladimir Kličko (WBA, IBF a WBO), jediným držitelem všech čtyř titulů najednou pak byl po výhře nad Oscarem de la Hoyou v roce 2004 na dva zápasy legendární Bernard Hopkins.

Vše by se mělo rozhodnout na podzim

„Měli jsme v neděli dobrou večeři, v pondělí asi šestihodinové hodně produktivní setkání a poté jsme se večer dívali na zápas mistrovství světa ve fotbale mezi Mexikem a Chorvatskem,“ řekl časopisu The Ring Sulejman, který je Mexičanem. Do zeleného dresu středoamerické země se ale ochotně oblékli také Peoples s Mendozou, které následně odjel informovat kolegy o novinkách na sjezd své federace WBA.

Jestli budou šéfové jednotlivých federací takto jednotní, to se ukáže již na konci září. To by se měli na Floridě setkat tentokrát již všichni čtyři a pondělní rokování, dohody potvrdit a dát jim oficiální podobu. Jde o zcela plánované datum – na podzimní měsíce a přelom jednotlivých let totiž vždy vychází termíny výročních zasedání jednotlivých federací!

Velká boxerská revoluce je po pondělí blízko, ale zároveň i hodně daleko. Povede si ji nakonec dotáhnout do vítězného konce?

reklama