reklama

Zemřel populární zápasník sumo. Ve 28 letech je jednou z nejmladších obětí koronaviru

V pouhých 28 letech zemřel zápasník sumo Šobuši. Dnes ráno podlehl selhání orgánů v souvislosti s nákazou koronavirem.

Šobuši, vlastním jménem Kijotaka Suetake, je prvním zápasníkem sumo, který zemřel s koronavirem. Japonská média uvádějí, že je také zřejmě první japonskou obětí nákazy ve věkové skupině dvacetiletých.

Podle Japonské asociace sumo, která o úmrtí zápasníka informovala, trpěl Šobuši cukrovkou. Asociace také uvedla, že Šobuši měl už od 4. dubna zvýšenou teplotu a šéfové jeho stáje kontaktovali nemocnice a zdravotní centra, ale nenašli nikoho, kdo by se nemocného ujal. Až když začal vykašlávat krev, byl Šobuši 8. dubna konečně hospitalizován. O dva dny později pak byl pozitivně testován na koronavirus.

Jeho stav se prudce zhoršil 19. dubna, posléze byl umístěn na jednotku intenzivní péče nemocnice v Tokiu. "Jen těžko si dokážu představit, jak těžké muselo být bojovat s nemocí více než měsíc. Ale jako skutečný zápasník to zvládal statečně a bojoval až do úplného konce," uvedl bývalý zápasník Hakkaku, současný předseda Japonské asociace sumo. "Teď už může odpočívat v pokoji," dodal.

Šobuši debutoval mezi profesionály v roce 2007, byl členem respektované stáje Takadagawa a ve své divizi se vyšplhal na jedenácté místo žebříčku.

Na koronavirus byli pozitivně testováni i Šobušiho mistr ze stáje a jeden z jeho spoluzápasníků. Oba však již byli propuštěni do domácího léčení.

Květnový turnaj nejvyšší divize sumo, který se měl konat od 24. května, byl na začátku tohoto měsíce kvůli koronaviru zrušen. Klání v Nagoji, jež by se mělo uskutečnit od 19. června, bylo přesunuto do Tokia a nejspíš se odehraje za zavřenými dveřmi. Poprvé v historii se bez diváků konal turnaj nejvyšší divize už v březnu v Ósace, což byl zatím poslední uskutečněný turnaj nejprestižnějšího šampionátu.

Spectators' seats are seen empty as sumo wrestlers hold ring entering ceremony at the Spring Grand Sumo Tournament which is taking place behind closed doors amid the spread of coronavirus, in Osaka Březnový turnaj v Ósace se poprvé v historii nejvyšší divize v sumo konal bez diváků | Foto: Reuters
reklama