Kouč českých boxerů: Výletníky na MS neberu, nejsou peníze

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 10. 2013 16:00
Rozhovor s koučem amatérské boxerské reprezentace Vasilem Larionovem.
Robert Bilík a Zdeněk Chládek
Robert Bilík a Zdeněk Chládek | Foto: www.boxevents.cz

Praha – Když v pátek dorazila na letiště v Ruzyni tříčlenná minivýprava amatérské boxerské reprezentace, nevzbudila příliš velký rozruch, a tak mohla v klidu dvojice českých boxerů Zdeněk Chládek-Robert Bilík i jejich kouč Vasil Larionov přehazovat věci z tašek tak, aby se vešli do váhového limitu pro odbavení.

Kdo ví, třeba budou za dva týdny po sedmnáctém světovém šampionátu, který se koná od pondělí 14. října do soboty 26. října v kazašské Almatě, tři mušketýry v českých barvách vítat na stejném místě houfy fanoušků a zástupy novinářů.

„Žádné vyhlídky a plány nemáme. Klukům vtloukám do hlavy jediné – aby je box bavil, pak přijdou i výsledky, natrénováno totiž mají,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz reprezentační trenér Vasil Larionov, který je ve své funkci de facto přesně jeden rok.

Pane Larionove, ve své funkci jste zhruba rok. Jak byste těchto dvanáct měsíců zhodnotil?

To si nechám až po šampionátu, kdy předložím svojí kompletní zprávu trenérské radě a uvidíme, zda-li budeme všichni spokojení, nebo nikoliv. Určitě uvítám diskuzi a uvidíme, co se bude dít příští rok, kdy se bude sestavovat nový rozpočet, navíc v březnu se uskuteční Valná hromada ČBA, kde bude volit výkonný výbor i předseda.

Dá se to tedy chápat tak, že v novém olympijském cyklu je světový šampionát prvním významným vrcholem?

Ano, po něm si už můžeme říct, co se povedlo, či nikoliv. Například na mistrovství světa jsem si přál šestičlennou výpravu, bohužel to nevyšlo. Někteří nejedou z finančních důvodů, někteří pochopili, že ještě nemají na mezinárodní úroveň, takže se mnou letí jen dva kluci. Na jednu stranu je to málo, na druhou srovnatelné s ostatními zeměmi na naší úrovni. Slováci letí ve stejném počtu, Dánové jsou tam tři, Nizozemec jen jeden. Tisíc euro na hlavu není málo, chtěli jsme, aby tam jeli jen kluci, kteří mají šanci na úspěch, ne abychom utratili peníze za výletníky.

Chápu dobře, že náklady jak Zdeňkovi Chládkovi, tak Robertu Bilíkovi hradí svaz?

Ano, i když je to stále ještě s menším otazníkem, protože peníze, které byly slíbené zatím ještě nedorazily, jelikož jak všichni víme, bývalá vláda už u moci není. Ale věřím, že peníze dorazí.

Jste tedy nakonec spokojen s počtem kluků, když víte, jaká je situace, nebo nikoliv?

Výpravu jsem chtěl větší, ale prostě faktem je, že na mezinárodní úroveň momentálně mají jen oni dva.

Hodnotící zprávu předložíte na svazu až po šampionátu, přesto něco říct již nyní můžete, protože určité změny jednoznačně proběhly...

To je pravda, kluci jsou daleko více spolu, bylo daleko více soustředění než v minulosti, také si myslím, že dříve asi nezažili, aby během jednoho týdne tréninků odboxovali tři ostré sparingy.. Navíc s těžkými soupeři a zvládli to skvěle. Podívejte se na jejich obličeje, je to pár dnů po sparinzích a na jejich obličejích ani jizvička, což znamená, že už mají slušnou úroveň, jelikož si nenechají od soupeřů zbytečně ublížit, naopak oni mlátí své soupeře. Což je myslím ta nejpodstatnější změna. (vstoupí do toho Zdeněk Chládek: „Uvidíme, jak budeme vypadat po mistrovství světa.“)

Bilíka na posledním soustředění čekal stříbrný z olympiády Freda Evense z Anglie, Chládek pak mistra světa – Brazilce Evertona Lopeze. Jak si vedli? Kromě toho, že obstáli bez zranění?

Výborně, všichni jsme naprosto spokojení, i kluci mi poté říkali, že se cítili dobře, že byli rádi, jak zaboxovali.

Pro všechno, co člověk dělá je důležité sebevědomí, pro individuální sporty jako je box ale je tento aspekt ještě výraznější. Myslíte, že oběma nyní pomůže to vědomí, že zaboxovali vyrovnané ostré sparingy se špičkami ve svých vahách?

Rozhodně, to je bez diskuzí, takhle krátce před šampionátem je to asi vůbec to nejdůležitější. Já jim věřím, věřím, že mohou vyrovnaně boxovat s každým a také jim to neustále vtloukám do hlavy. Teď je na nich, aby ukázali, jak moc věří sami v sebe.

Vím, že na to nerad odpovídáte, ale jaké máte cíle, s jakými výsledky byste byl spokojený?

(Úsměv) Bez komentáře...

Takže platí to tradiční, že vše napoví losování?

Víte, během soustředění ještě širšího reprezentačního výběru jsem před kluky řekl tohle: Můj sen je, že se na losování budou ostatní reprezentační trenéři klepat a říkat si – hlavně nedostat Čecha. To je můj sen, to bych si moc přál, aby se nám jednou povedlo. My prostě musíme zvednout naší úroveň na takovou laťku, aby se nás vážili a báli.

A ne aby to bylo jako se stalo tradicí naopak...

Přesně, nesmíme se my klepat před ostatními, ať se oni bojí nás, toho, že dostanou oni nás. Věřím, že se to může zlomit a jakmile se to stane, kluci zjistí, jak jsou dobří a jejich soupeři půjdou do zápasů pod tlakem, půjdeme nahoru, začneme vyhrávat. Chci aby si kluci zápasy užívali, bez tlaku okolí, bez toho, aby mysleli, co všem jim může vítězství přinést, kdo se na ně dívá, kdo je hodnotí. Protože pokud je bude box bavit, budou si ho užívat, vítězství prostě přijdou. Kvalitu na to mají.

Každopádně ne vždy rozhoduje jen kvalita, šampionát se koná v zemi bývalého Východního bloku. Nebojíte se rozhodčích?

Pokud tam bude ten systém bodování jako evropském šampionátu nebo na šampionátu kadetů, tak bude velmi těžké cokoliv ovlivnit. Sledoval jsem turnaj kadetů, kde už se jelo dle modelu, kdy z pěti rozhodčích nominovaných k zápasu vybere na konci počítač tři, jejichž body se počítají. A řeknu vám tohle, v jednom dnu poslali třikrát Rusa na zápas Ukrajince, počítač je ale ani jednou nevybral mezi zmíněnou trojici, takže bodovali naprázdno.

Myslíte si tedy, že tato změna je k lepšímu?

Určitě, nebudeme si nic nalhávat, vždycky se nadržovalo, některé země držely při sobě a budou se o to snažit pořád, díky tomuto systému to ale budou mít daleko těžší. V Rotterdamu na juniorském evropském šampionátu ještě nebyl počítač, jelo se klasicky na lístky a bylo to znát. Třeba nás tam obrali o medaili, když ve čtvrtfinále jasně otočili zápas Erika Agateljana s Ázerbájdžáncem Mammadovem, který nakonec turnaj vyhrál. Já se k verdiktům rozhodčích už nevyjadřuji, ale tady jsem udělal výjimku, protože to bylo do očí bijící. Když jde kluk po zápase do svého rohu, trenéři mu vynadají, při vyhlášení si ještě otírá slzy a nakonec mu rozhodčí zvedne ruku, tak je to k smíchu. Bohužel už před turnajem se pořadatelé omlouvali, že nestihli program nainstalovat, takže se jelo postaru, ale nyní už by mělo být vše na mezinárodních závodech všech věkových kategorií jednotné dle nového systému.

Bodování není jedinou změnou v pravidlech. Co říkáte na to, že se boxuje mezi muži nově bez helem?

Je to určitě zajímavější a atraktivnější. Navíc mi přijde, že nyní do zápasů méně zasahují i ringoví rozhodčí, takže mohou kluci více ukázat svůj charakter. Dříve to bylo tak, že hůře připravený boxer nebo ten, který neměl takové srdce, tak si mohl pomoct klinčem, věšením, to ale nyní už tak moc nejde, zápasy se tolik nekouskují. Pro box je změna k lepšímu, dělá ho to atraktivnější, což je super. Důkazem budiž to, že semifinále a finále z MS bude vysílat stejně jako evropský šampionát Sport TV. Nepamatuji si, kdy se amatérský box objevil na České televizi.

Vnímáte to tedy i vy tak, že tyto změny sblíží amatérský a profesionální box, že už mezi nimi nebudou dělat lidé rozdíly. Dlouho se traduje, že to jsou dva rozdílné sporty.

Ano, přesně k tomu to míří, abychom měli jen jeden box, kde i všichni budou mít právo startovat na olympiádě, pokud budou pod hlavičkou AIBA (nyní existují tři kategorie – otevřený box, WSB a APB, pozn. autora). Navíc si chci na šampionátu potvrdit to, že vlastně kluk z otevřeného boxu (dříve amatérský) může boxovat WSB či APB a pak se zase vrátit zpět. Mělo by to tak být, jelikož pravidla všech tří kategorií jsou stejná.

Vyjmenovali jsme de facto zatím jen pozitiva. Myslíte, že ale naopak může šampionát negativně ovlivnit to, že k profesionálům odešlo pět posledních olympijských šampiónů – Zou Shiming, Vasil Lomačenko, Jegor Mechoncev, Alexander Usyk, Anthony Joshua a k nim i Roberto Cammarelle (ten odešel do APB)?

Neovlivní, ve všech vahách patří do špičky tak patnáct kluků a každý z nich se může stát mistrem světa. Takže když jeden odejde, je tady stále čtrnáct kluků a k nim přibude minimálně jeden nový, mladý.

Mimochodem především přechod obou Ukrajinců Lomačenka a Usyka jsou hodně sledovány, jaké jim vy dáváte šance, že mezi profesionály uspějí?

Mají dobré manažery, takže budou mít připravenou cestičku vzhůru, ale zaslouženě, jsou to skvělí boxeři. A že má Lomačenko boxovat o titul mistra světa už ve druhém zápase? Je to neobvyklé, ale on je neobvyklý. Ten kluk může boxovat padesát kol a nezastaví se, pojede furt ve stejném tempu. Podle mne nemá žádné fyzické hranice. Dokáže být pět minut na jeden nádech pod vodou, udělá sto shybů na hrazdě, dvacet na jedné ruce. To je něco mimo tenhle svět.

I s ohledem na výše zmíněné odchody olympijských šampiónů, dokážete označit favority jednotlivých váhových divizí?

Na jména jsme se zatím nijak podrobně nedíval, ale je to jedno. Kluci z Německa, kteří udělali medaile na evropském šampionátu, byli nyní na soustředění marní a naopak. Takže ten, kdo byl loni mistrem světa, tak dneska klidně může prohrát v prvním kole. Jasně, budou tam nasazení kluci podle žebříčku AIBA, ale ani to nic moc neznamená. Třeba právě na Evropě více jak polovina nasazených kluků nakonec skončila bez medaile. Jak jsem řekl, šanci má v jednotlivých vahách de facto každý, i když je jasné, že někteří větší a někteří menší. Ale jasné favority tam nevidím.

INFORMACE K MS V BOXU

Do kazašské Almaty odcestovalo celkem 447 boxerů ze 114 zemí světa, kteří v neděli absolvovali oficiální vážení a los. Ten rozhodl také o soupeřích české dvojice Zdeněk Chládek (váha do 64 kg) a Robert Bilík (do 69 kg).

Prvně jmenovaného čeká třiadvacetiletý Mexičan Juan Pablo Romero, který předloni prohrál na MS ve druhém kole, druhého pak ještě loni litevský junior Ejmantas Stanionis. Chládek odboxuje svůj úvodní duel v úterý, Bilík pak ve středu.

Pokud by chtěli pomýšlet alespoň na bronzovou medaili, kterou zaručuje semifinálová účast, musí vyhrát minimálně čtyři duely, v případě zlatých ambicí pak dokonce zápasů šest.

 

Právě se děje

Další zprávy