reklama

Kouč Kvitové: Lucka je teď v tranzu, Petra to bude mít těžké

Podle Davida Kotyzy to bude mít Petra Kvitová proti jeho bývalé svěřenkyni Lucii Šafářové hodně těžké. Podle Davida Kotyzy to bude mít Petra Kvitová proti jeho bývalé svěřenkyni Lucii Šafářové hodně těžké. autor: Reuters
Pro tenisového trenéra Davida Kotyzu má české semifinále wimbledonské dvouhry žen zvláštní nádech. V minulosti připravoval Lucii Šafářovou, která se ve čtvrtek postaví jeho současné svěřenkyni Kvitové

Londýn - Pro tenisového trenéra Davida Kotyzu má české semifinále wimbledonské dvouhry žen zvláštní nádech. V minulosti připravoval Lucii Šafářovou, která se ve čtvrtek postaví jeho současné svěřenkyni Petře Kvitové.

"Už to je přeci jen pár let, co jsme byli s Luckou. Já myslím, že to je speciální v tom, že to je semifinále grandslamu. To je mimořádné!" řekl Kotyza.

S Šafářovou slavil její první turnajové tituly na okruhu WTA v roce 2005 v Estorilu a ve Forest Hills. Od roku 2009 ale jezdí po světě s Kvitovou, s kterou slavil největší úspěch právě ve Wimbledonu díky triumfu před třemi lety.

V soubojích Kvitové s českými tenistkami, které trénoval, Kotyza přeci jen krotí více emoce v hledišti. "Pro Davida to asi není úplně jednoduché," myslí si Kvitová. Její kouč ale vnímá jen svoji svěřenkyni. "Soustředíme se na sebe," řekl Kotyza.

"Lucka se herně srovnala"

Porovnávat Kvitovou a Šafářovou po lidské stránce odmítl. "To by bylo na dlouho a já bych nechtěl, aby to sklouzlo do povrchnosti," omlouval se v tréninkovém areálu Aorangi ve Wimbledonu.

Mluvit o herním stylu bylo snazší. "Obě těží z výborných základních úderů, které mají vysokou razanci. Na druhou stranu mají určité handicapy ve hře v obraně a s pestrostí hry. To jsou maličkosti, které je odlišují," řekl.

Šafářová letos pod vedením kanadského kouče Roba Steckleyho zažívá nejlepší sezonu. Především je psychicky odolnější.

"Faktem je, že Lucka hrála v posledních letech dobře všude možně, ale na grandslamech se jí tolik nedařilo. Letos úspěšnost zvedla a postupy do závěrečných kol grandslamů ji opravňují si myslet, že v tomhle udělala největší pokrok. Herně se stala vyrovnanější a není tolik zraněná jako dřív. Spolupráce s Robem jí jde určitě k duhu," řekl Kotyza.

"Tentokrát je to otevřený duel"

Kvitová se Šafářovou jsou kamarádky. Poprvé se setkaly v prostějovském klubu, ještě víc se skamarádily při Fed Cupu v Bratislavě v roce 2007, kde byla Kvitová jako pátá hráčka. "Náš vztah není, že se jenom pozdravíme a tím to končí. Myslím, že kamarádky jsme," řekla Kvitová.

Tenis je hra individualit a ve Wimbledonu není čas na party. Každá z hráček si pronajala se svým týmem dům nedaleko areálu. Obě se maximálně pozdraví, když se míjí na trénincích. "Jako s každou jinou hráčkou," řekl Kotyza.

V letošní sezoně Kvitová porazila Šafářová už čtyřikrát. S levačkami i s českými soupeřkami má světová šestka pozitivní bilanci. Tentokrát ale půjde o výjimečný duel.

"Jak obě vstoupí na kurt v semifinále, tak to bude něco speciálního pro obě z nich. To, co zažily doteď na turnaji, už bude pasé. Je to úplně otevřená záležitost," mínil Kotyza.

"Lucka je teď na vlně. Jak se holky dostanou do transu, tak ani nevědí, na kterém kurtu hrají," dodal.

reklama