Koudelka byl v Lillehammeru osmý, jednokolový závod vyhrál Freund

5. 12. 2015 19:54
Roman Koudelka obsadil v jednokolovém závodu Světového poháru ve skocích na lyžích v Lillehammeru osmé místo, bodoval i sedmnáctý Jakub Janda.
Roman Koudelka
Roman Koudelka | Foto: Reuters

Lillehammer (Norsko) - Roman Koudelka obsadil v jednokolovém závodu Světového poháru ve skocích na lyžích v Lillehammeru osmé místo, bodoval i sedmnáctý Jakub Janda. Vyhrál Němec Severin Freund o jedinou desetinu bodu před Norem Kennethem Gangnesem. Závod, který byl kvůli silnému větru přeložen z velkého můstku na střední, se nakonec přes zrušenou kvalifikaci i velké průtahy podařilo uskutečnit.

"Závodů, jako byl ten dnešní, bylo již hodně. I s takovými prodlevami musíme počítat. Jsme rádi, že se alespoň odjelo jedno kolo. Je to náročné na koncentraci, přesto kluci jsou i na toto dobře připraveni," uvedl trenér skokanů Michal Doležal na svazovém webu.

"Roman jde krok za krokem za svým a dnešní osmé místo ho opět posune dál. Jde hlavně o získání větší sebedůvěry, jakou měl třeba loni, jeho skoky jsou ještě malinko kontrolované. Jandys předvedl velice solidní závodní skok. Technicky mu vyšel velice dobře, problém byl v přesnosti odrazu," konstatoval Doležal.

V náročných podmínkách dlouho vedl Němec Marinus Kraus, který skočil 97 metrů a dostal 126,5 bodu. Koudelka si připsal o tři metry méně a se známkou 125,2 se zařadil na průběžné třetí místo. Janda za stejně dlouhý skok jako Koudelka obdržel 121 bodů. Lukáš Hlava s Janem Maturou skončili daleko za bodovanou třicítkou.

Krause přeskočil až nakonec třetí Nor Andreas Stjernen, před kterého se vzápětí dostal jeho krajan Gangnes. Přestože Freund předvedl o metr kratší skok než Nor, díky vysokým známkám za styl ho o pouhou desetinu bodu předstihl. Držitel velkého křišťálového glóbu z předchozí sezony si tak po třetí příčce z Klingenthalu připsal 19. vítězství v SP.

Freund se zároveň ujal vedení v seriálu před vítězem z Klingenthalu a dnes šestým Norem Danielem-Andrém Tandem. Nejlepšího výsledku v SP dosáhl Gangnes, dosud byl nejlépe sedmý v únorových letech ve Vikersundu.

SP ve skocích na lyžích v Lillehammeru:

1. Freund (Něm.) 129,7 b. (94,5 m), 2. Gangnes 129,6 (95,5), 3. Stjernen (oba Nor.) 127,8 (96), 4. Kraft (Rak.) 127,7 (95,5), 5. Kraus (Něm.) 126,5 (97), 6. Tande (Nor.) 126,3 (92,5), 7. Asikainen (Fin.) 125,8 (98), 8. D. Prevc (Slovin.) a Koudelka (ČR) oba 125,2 (94), 10. Poppinger (Rak.) 124,4 (95,5), ...17. Janda 121,0 (94), 54. Hlava 101,3 (88), 56. Matura (všichni ČR) 97,5 (83,5).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 29 závodů): 1. Freund 160, 2. Tande 140, 3. P. Prevc (Slovin.) a Gangnes oba 104, 5. Kraft 90, 6. Stjernen 76, ...14. Koudelka 40, 21. Janda 26, 34. Matura 5.