reklama

Koudelka uspěl, Janda nic moc. Můstek ožil i ženami

Počasí, problém šampionátu při skokanských soutěžích Počasí, problém šampionátu při skokanských soutěžích autor: Ondřej Besperát
Skoky nejsou vedlejší sport, zlobil se Koudelka

Liberec - Vedlejší sporty. Tak hovořil před začátkem mistrovství sveta trenér běžců na lyžích Miroslav Petrásek o skocích a o severské kombinaci.

Průběh šampionátu v Liberci ukázal, jak hluboce se mýlil.

Z českého pohledu se dají výsledky na můstku označit jako dobré. Sice se potichu mluvilo o medaili, ale ta visela v trochu jiném nájezdovém okně. Kouč Richard Schallert to ví moc dobře.

Štěstí, o němž Rakušan mluvil před začátkem vrcholné akce, se Čechům spíš vyhýbalo.

Nicméně dvě devátá místa Romana Koudelky jsou příslibem pro další sezony. Vzhledem k věku českého reprezentanta, jenž letos oslaví teprve dvacáté narozeniny, se fanoušci mohou těšit na to, že mladý skokan se bude zlepšovat.

Čtěte dále: Stříbro za dvě miliardy? Krutá bilance dobrého Liberce

Poslední skokanský závod: soutěž družstev Poslední skokanský závod: soutěž družstev Prohlédněte zde

"Za své výkony na šampionátu se nemusím stydět. Jsem s tím spokojený," uvedl Koudelka.

Trochu rozpačité pocity bude mít Jakub Janda. V individuálních soutěžích se mu nedařilo a nevystoupil ze svého stínu posledních měsíců.

Na středním můstku neprošel do finále, na velkém můstku ano, jenže druhé kolo bylo kvůli počasí nakonec zrušeno. A devatenácté místo rozhodně nebylo důvodem k radosti.

Oslavovat mohl dřívější vítěz Světového poháru až po soutěži družstev.

Čtěte také: Krása. Důvod k oslavě je vždycky, radoval se Janda

Málokdo počítal s tím, že Češi si uspějí, a přece se jim to podařilo. Na stupně vítězů jejich týmový výkon nestačil, pátá příčka však uspokojila diváky, kteří domácím skokanům mocně fandili.

"Je to povzbuzení před severským turné. Kdybych skočil dvakrát třeba 115 metrů. tak bych tam možná ani neodjel," prohlásil Janda.

Neztratili se ani další dva členové reprezentace. Lukáš Hlava vždy postoupil mezi finálovou třicítku, Ondřej Vaculík pomohl slušným výkonem k úspěchu v soutěži týmů.

Poprvé se na mistrovství světa rozdělovaly medaile i ženám-skokankám, které bojují i o začlenění do skupiny olympijských sportů. Češky se doma mezi nejlepší nedostaly, startovaly jen dvě a ta úspěšnější Michaela Doleželová obsadila 27. příčku.

Čtěte více: Skokanky trápí pády. Strach? To byste se ani nerozjeli

Diváci si však více zapamatují jejich pády než to, kdo vyhrál. Mimochodem, vyhrála Američanka Vanová, která Spojeným státům zajistila jednu ze čtyř zlatých medailí.

Hvězda MS:

MS Liberec 2009: Roman Koudelka Roman Koudelka sjel dolů z můstku nakonec lanovkou. Foto: Ondřej Besperát

Roman Koudelka

Před šampionátem měl formu a potvrdil ji. Chtěl medaili, nakonec byl spokojený i za dvě devátá místa a pátou pozici z družstev. Vypadá to, že na českých můstcích roste vyrovnaný závodník, který může útočit na nejvyšší příčky. Důležité ale bude, zda nedojde k rozbrojům mezi svazem a jeho sponzory jako tomu bylo před letošním Turné čtyř můstků.

Smolař MS:

NataDejmk - ms09 Foto: Aktuálně.cz

Natálka Dejmková

Tady by se spíše hodil výraz smolařka. Teprve dvanáctiletá žákyně základní školy sice byla členkou reprezentačního družstva, jenže kouč Jaroslav Sakala váhal, zda ji poslat do závodu. Stala by se nejmladší účastnicí MS. Dejmková ale spadla při tréninku a o účast na šampionátu přišla.

reklama