reklama

Král Federer odmítá svůj pád. Zvládne vyšší věk jako Serena?

Roger Federer, stárnoucí tenisová legenda. Roger Federer, stárnoucí tenisová legenda. autor: Reuters
Stačí uvadajícímu Federerovi na US Open čtvrtfinále, nebo chce titul? Sám Švýcar se do odpovědi zamotal.

New York - Je nejúspěšnějším hráčem tenisové historie. Sedmnáctkrát pozvedl vítěznou trofej na grandslamovém turnaji, šestkrát opanoval prestižní Turnaj mistrů. Přesto se mu v posledních týdnech nedostává takové úcty, jakou by zasluhoval.

Odborníci a tenisoví experti předpovídají Rogeru Federerovi strmý ústup ze slávy. Legendární Švýcar v posledních týdnech utržil několik potupných porážek a z druhého místa světového žebříčku se propadl až na sedmou pozici. Takhle nízko byl naposledy před jedenácti lety jako jednadvacetiletý „bažant“.

Dnes je mu dvaatřicet let a motivace zřejmě není taková, jako v minulosti. Sám Federer ale počátek svého nevyhnutelného pádu tvrdošíjně odmítá.

Federer: Lidé budou říkat, co budou chtít

„Nemyslím si, že je sedmé místo nějakým velkým propadem, ale lidé si prostě budou říkat, co budou chtít,“ řekl FedEx před posledním grandslamem sezony US Open americké televizi ESPN.

„Důležité je, že se koncentruji na svou hru a že ta vášeň ve mě pořád je. Pracuju správným způsobem, jsem dobře připraven a stále se cítím na to, že můžu vyhrát turnaj,“ dodala žijící tenisová legenda, která na „stará“ kolena mění, co se dá.

Kdysi konzervativní Federer v posledních měsících zkoušel raketu s větší hlavou, poté se zase vrátil ke staré a jeho experimenty pokračují.

Švýcarovi už nevěří McEnroe ani Nováček

„Bude to mít hodně těžké, nemyslím si, že by ještě někdy vyhrál grandslam. Možná jste si toho všimli, že je pomalejší. A taky rovnováha a pohyb už nejsou takové jako dřív," řekl před US Open bývalý hráč John McEnroe. A ani čeští odborníci Federerovi nevěří.

„Myslím si, že Roger už se do špičky nevrátí. Ještě loni se vyhecoval, vyhrál Wimbledon a dostal se na post jedničky, ale letos už asi nemá tolik motivace rvát se s nejlepšími. Je to možná nejlepší tenista v historii, ale poslední dva měsíce už hodně prohrává,“ souhlasil s McEnroem bývalý český daviscupový reprezentant Karel Nováček.

Stačí mu čtvrtfinále? Federer se zamotal

V rozhovoru před turnajem Federer nechtěně ukázal, že i jeho sebedůvěra už není na takové úrovni, jako v minulosti. Nejprve totiž o svých ambicích promluvil poměrně skromně a jako cíl určil dostat se do čtvrtfinále, kde by měl svést svůj historicky dvaatřicátý souboj s Rafaelem Nadalem.

„Opravdu doufám, že se mi to povede. To je to, na co se zde zaměřuji,“ uvedl Švýcar, o pár otázek později si ale uvědomil, že takové cíle nejsou hodné tenisového krále a odpovídal jinak. „Upřímně, když sem přijedu, nekoukám se na to, jak bych se dostal do čtvrtfinále. Samozřejmě se snažím vyhrát celý turnaj. Ale teď jsme na začátku,“ zvýšil své ambice během jediného rozhovoru.

Serena shrnula přístup stárnoucích hvězd

Možná se do svých odpovědí Federer až moc zamotával. Zdá se, že jeho současný přístup lépe než on sám shrnula Serena Williamsová, která bude v New Yorku obhajovat titul.

„Že bych tu musela vyhrát? Ne, já nemusím nic. To je ta krása mojí kariéry. Už nemusím vyhrát nic. Cokoli, co se mi od teď povede, je bonus,“ podotkla upřímně americká šampionka. Federer, ať už chce nebo ne, musí mít v sobě podobný pocit sebeuspokojení.

reklama