Král turnaje v Monte Carlu Nadal padl s krajanem Ferrerem

18. 4. 2014 21:00
Do semifinále kromě Davida Ferrera prošel také Švýcar Stan Wawrinka po výhře nad Kanaďanem Raonicem.
Rafael Nadal prohrál na své milované antuce v Monte Carlu. Na snímku radost Davida Ferrera. | Foto: Reuters

Monte Carlo - Osminásobný vítěz turnaje v Monte Carlu Rafael Nadal vypadl nečekaně už ve čtvrtfinále.

První tenista světového žebříčku po deseti letech prohrál na antuce se španělským rivalem Davidem Ferrerem a po výsledku 6:7, 4:6 bude chybět poprvé od roku 2003 ve finále tradičního Masters v Monaku.

Poprvé od roku 2008 si naopak v Monte Carlu zahraje semifinále Roger Federer. Bývalý první hráč světa, jenž monacký turnaj v posledních letech vynechával, udolal v třísetové bitvě Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu 2:6, 7:6, 6:1 a oslavil 950. vítězství na okruhu ATP v kariéře.

Třísetovou bitvu s nevydařeným začátkem absolvoval i obhájce titulu Novak Djokovič. S osmifinálovým přemožitelem Tomáše Berdycha Guillermem Garcíou-Lópezem prohrál první set, ve druhé sadě ale duel zlomil a nad Španělem zvítězil za dvě hodiny a 13 minut 4:6, 6:3, 6:1.

Ferrer: Bylo to dlouhé čekání

Španělský souboj měl překvapivého vítěze. Ferrer nedokázal antukového krále Nadala porazit dlouhých deset let; čtyřikrát sice proti němu uspěl na tvrdém povrchu, ale jinak měl bilanci 5:21.

Na jejich oblíbeném povrchu znovu uspěl až dnes a ukončil Nadalovu sérii 30 vítězství na antuce. V první sadě vyhrál Ferrer tie-break 7:1, ve druhém pokračoval v převaze, dostal se do vedení 5:2 a šanci už si nenechal vzít.

"Bylo to dlouhé čekání, ale z vítězství i z toho, jak jsem hrál, mám radost," řekl Ferrer španělské televizi. "Měli jsme s trenérem na zápas jasný plán, ale s Rafou je to vždycky těžké, protože vám ho nedovolí dodržovat," dodal.

Nadal: Těžko hledám sebejistotu

Nadal den poté, co oslavil v osmifinále jubilejní 300. vítězství v kariéře na antuce, připustil, že mu v posledních měsících schází na kurtu sebevědomí.

"Nebudu lhát. Po tom, co se stalo v Austrálii, pro mne bylo složité znovu najít odhodlání, sebejistotu, vnitřní sílu, které jsem vždy měl," řekl s odkazem na zranění zad, které ho takřka ochromilo ve finále úvodního grandslamu sezony.

Zdravotní problémy prý ale dnes za jeho prohrou rozhodně nestály. "Hrál lépe než já. Ve druhém setu jsem hrál úplně špatně," přiznal Nadal, jenž udělal 44 nevynucených chyb.

Loni ukončil Nadalovo panování v Monte Carlu ve finále Srb Novak Djokovič, tehdy skončila Španělova série 46 vítězných zápasů. Letos hlavní favorit zůstal jen u dvou výher. Naopak Ferrer se může těšit na semifinále s vítězem letošního Australian Open Stanislasem Wawrinkou.

Wawrinka navázal na Melbourne

Švýcar prošel na okruhu ATP mezi poslední čtyři poprvé od svého triumfu v Melbourne. "Vím, že bych měl být mezi favority, ale při každém zápasu mám pocit, že jsem vyzyvatel, který se snaží uhrát ještě jeden zápas," přiznal Wawrinka, že si na roli favorita stále nezvykl.

Federer v duelu s Tsongou prožil dvě sady, v nichž nebyl schopen využít vypracované příležitosti. Švýcar neproměnil 15 brejkbolů v řadě a v závěru druhé sady promarnil i tři setboly. Nakonec ale druhý set v tie-breaku získal a ve třetím Tsongu zlomil.

"Hodně dlouho to bylo pořádně frustrující," přiznal Federer, jenž dokonce ve druhé sadě dostal od rozhodčího napomenutí za chování na kurtu.

"Spousta věcí prostě vyšla špatně, ve špatnou chvíli. Jo hrál skvěle, já hrál špatně, špatně jsem volil údery," řekl Švýcar.

Poté, co na 16. pokus dokázal soupeři prolomit podání, ve třetí sadě dominoval. Ujal se vedení 5:0 a Tsonga už v závěru dokázal skóre jen korigovat.

Dvouhra - čtvrtfinále:

Ferrer (6-Šp.) - Nadal (1-Šp.) 7:6 (7:1), 6:4, Djokovič (2-Srb.) - García-López (Šp.) 4:6, 6:3, 6:1, Wawrinka (3-Švýc.) - Raonic (8-Kan.) 7:6 (7:5), 6:2, Federer (4-Švýc.) - Tsonga (9-Fr.) 2:6, 7:6 (8:6), 6:1.

Semifinálové dvojice: Ferrer - Wawrinka, Federer - Djokovič.