Královskou etapu v Kalifornii vyhrál Alaphilippe, Vakoč se Štybarem klesli

18. 5. 2016 8:03
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar | Foto: ČTK

Santa Barbara - Francouzský cyklista Julian Alaphilippe vyhrál stejně jako loni královskou etapu v závodě Kolem Kalifornie a po loňském druhém místu udělal velký krok k celkovému vítězství. Obhájce vítězství Peter Sagan ze Slovenska v jediné opravdu vrchařské etapě závodu na nejlepší nestačil a ztratil více než dvacet minut.

Královská etapa byla v Kalifornii na rozdíl od minulých let už třetí den a vyvrcholila poprvé náročným stoupáním na Gibratlar Road poblíž Santa Barbary. Třiadvacetiletý Alaphilippe v posledních z 167,5 km dostihl Američana Petera Stetinu a po sólu vyhrál s náskokem 15 sekund.

Kolega českých cyklistů Petra Vakoče a Zdeňka Štybara z týmu Etixx-Quick-Step zřejmě po loňské zkušenosti neztrácel čas předčasnými oslavami a ruce zvedl prakticky až na cílové čáře. Před rokem totiž Alaphilippe vyhrál vrchařskou předposlední etapu, ale o celkové vítězství ho v poslední den připravil Sagan o tři sekundy díky bonifikacím za spurty.

Nový lídr má v čele závodu po třetí z osmi etap náskok 19 sekund před Stetinou, třetí je s odstupem 31 sekund Novozélanďan George Bennett. Vakoč se Štybarem, kteří nejsou specialisty na těžká stoupání, klesli na 60. a 95. pozici.

Dnešní čtvrtá etapa vyvrcholí na motoristickém okruhu Laguna Seca.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

Cyklistický etapový závod Kolem Kalifornie - 3. etapa (167,5 km):

1. Alaphilippe (Fr.) 4:36:59, 2. Stetina (USA) -15, 3. Bennett (N. Zél.) -25, 4. Bookwalter -27, 5. Powless (oba USA) -30, 6. Ten Dam (Niz.) -33, ...65. Vakoč -12:35, 110. Štybar (oba ČR) -21:52.

Průběžné pořadí: 1. Alaphilippe 12:49:47, 2. Stetina -19, 3. Bennett -31, 4. Bookwalter -37, 5. Powless -40, 6. Ten Dam -43, ...60. Vakoč -12:45, 95. Štybar -22:41.