reklama

Krása. Důvod k oslavě je vždycky, radoval se Janda

Jakub Janda (vpravo) byl se svým skokem ve druhém kole dlouhým 129 metrů spokojen. Roman Koudelka (vlevo) se naproti tomu na sebe za výkon ve finále zlobil. Jakub Janda (vpravo) byl se svým skokem ve druhém kole dlouhým 129 metrů spokojen. Roman Koudelka (vlevo) se naproti tomu na sebe za výkon ve finále zlobil. autor: Ondřej Besperát
Nebyli jsme daleko od medaile, řekl k pátému místu

Liberec - Kdo ví, možná to byl jeho poslední skok na mistrovství světa. Jakub Janda se v sobotu rozloučil minimálně s českými diváky na šampionátu v Liberci výborným výkonem a domácímu týmu pomohl v soutěži družstev k pátému místu.

Jak přiznali jeho kolegové z reprezentace, chtěl medaili.

"Byla to škoda, nebyli jsme od ní daleko," uvedl zkušený závodník. "K oslavě se důvod najde. Když se prohraje, i když se vyhraje," dodal.

Poslední boj o cenné kovy mezi skokany měl dost nečekaný průběh. Dalo se očekávat jen to, kdo získá zlato.

MS Liberec 2009 - skoky týmy HS134 Vítězný tým favoritů z Rakouska: Loitzl, Morgentstern, Schlierenzauer, Koch. Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Nečekané: Skokané bojovali o medaili. Skončili pátí

Němci poznali odvrácenou stranu Ještědu

Rakušané se svým vyrovnaným týmem nemohli najít konkurenta, další pozice ale nemohl nikdo nikomu zaručit. Poznali to zvláště Němci, kteří nepostoupili do finále.

Český výběr se věrným divákům odměnil strhující podívanou, z níž nakonec bylo páté místo. "Mám radost, je to krásný a suprový výsledek. Jsme za to rádi, myslím, že takhle vysoko s námi nikdo nepočítal," pokračoval Janda, na němž bylo vidět, že je spokojený.

Poslední skokanský závod: soutěž družstev Poslední skokanský závod: soutěž družstev Prohlédněte zde

Aby také ne, když předvedl dva velmi dobré skoky. Ten první měřil 125,5 metru, druhý se dokonce blížil ke 130 metrům - chyběl jen metr. A jako obvykle se zástupce z Frenštátu pod Radhoštěm líbil rozhodčím.

Vyhecoval jsem se, říká Janda

"Při druhém skoku jsem to malinko přepálil. Byla to chyba a možná mě stála dva nebo tři metry. Ale jinak to nebylo špatné," popsal.

Oproti pátku, kdy v jednokolovém závodu na stejném můstku skončil až devatenáctý, měl k úsměvu opravdu dobrý důvod.

"Vyhecoval jsem se. Včera foukal vítr pět až šest metrů za sekundu. To dnes byl nahoře naprostý klid," vysvětlil český reprezentant.

V jeho sbírce jsou dvě medaile z mistrovství světa v Oberstdorfu. Rok 2005 je ale dávno pryč, stejně jako se zapomíná na jeho triumf na Turné čtyř můstků a ve Světovém poháru.

MS Liberec 2009: Jakub Janda Jakub Janda měl důvod k úsměvu, ale přeci jen věřil v medaili... Foto: Ondřej Besperát

Už je mu třicet let a sám nemá jasno, jak to bude s jeho startem na dalším šampionátu.

Kdoví, co bude za měsíc

"Určitě tady nebudu do sedmatřiceti jako Kasai," uvedl s úsměvem Janda.

Za rok budou skokané létat o medaile ve slovinské Planici, další klasické mistrovství světa je za dva roky v norském Holmenkollenu. "Nechci předbíhat. Nevím, co bude za měsíc, natož co bude za rok," prohlásil nejstarší člen české reprezentace.

Nyní jej čeká konec sezony, do něhož půjde s větším optimismem.

"Před severským turné je to dobrý výsledek. Určitě jde o povzbuzení: kdybych teď skočil dvakrát 115 metrů, tak kdo ví, jestli bych tam vůbec odjel," uzavřel Janda.

reklama