27. 1. 2011 22:36
Před volnými jízdami vede Amodio, Verner pátý
Michal Březina při krátkém programu šampionátu v Bernu.
Michal Březina při krátkém programu šampionátu v Bernu. | Foto: Reuters

Bern - Český krasobruslař Michal Březina vybojoval ve čtvrtek na evropském šampionátu druhé místo v krátkém programu mužů, a do sobotních volných jízd tak bude vstupovat s nadějí na první velkou medaili své kariéry.

Na vedoucího muže po krátkém programu, Francouze Florenta Amodia, ztratil Březina jen necelé dva body.

Z pátého místa bude startovat do volných jízd mistr Evropy z roku 2008 Tomáš Verner, který upadl při trojitém axelu a na třetího Rusa Gačinského ztrácí osm desetin bodu.

"To neznamená nic," komentoval minimální odstup dle ČTK Verner."Jsem z toho (pokaženého skoku) hrozně zklamaný. Už když jsem dopadal, tak jsem věděl, že jsem ten skok přetočil. Už dneska ráno na tréninku jsem byl zmrzlej a nedařil se mi," dodal.

Pro Březinu, který loni vybojoval čtvrté místo jak na ME, tak na MS, jde naopak o velice úspěšný návrat na krasobruslařská kluziště po nepříjemném zranění, kvůli němuž musel vynechat první polovinu sezony.

Tomáš Verner při krátkém programu.
Tomáš Verner při krátkém programu. | Foto: Reuters

"Šel jsem na led s tím, že si zajedu tréninkovou jízdu, protože tak jako loni jsem nic neočekával," řekl novinářům Březina."Nastoupit s čistou a jistou jízdou, kterou rozhodčí mohou ocenit plusovými body, když se mi ty skoky povedou. Dali jsme tam všechny skoky, se kterými nemám problém a na kterých vydělám v plusové známce, a musím říct, že se to tady povedlo."

Vstup do soutěže se podobně jako Vernerovi nepovedl bronzovému medailistovi z posledního evropského šampionátu a mistru světa z Tokia Brianu Joubertovi, který při své jízdě dvakrát upadl a po krátkém programu je až sedmý. Joubert přitom na každém šampionátu od roku 2002 stál na stupních vítězů.

Mezi sportovními dvojicemi se i ve volných jízdách předvedlo české duo Klára Kadlecová - Petr Bidař, které vybojovalo skvělou sedmou příčku, a ještě tak o jedno místo vylepšilo svůj výsledek z krátkého programu.

Z vítězství na ME se radovali počtvrté v kariéře Němci Savčenková - Szolkowy, kteří i přes velké nedorozumění během své jízdy nakonec porazili ruský pár Kavagutiová, Smirnov. Bronzová skončila další ruská dvojice Bazarovová - Larionov.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Bernu:

Muži - po krátkém programu: 1. Amodio (Fr.) 78,11 b., 2. Březina (ČR) 76,13, 3. Gačinskij (Rus.) 73,76, 4. Van der Perren (Belg.) 73,61, 5. Verner (ČR) 72,91, 6. Contesti (It.) 72,78.

Sportovní dvojice - konečné pořadí: 1. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 206,20, 2. Kavagutiová, Smirnov 203,61, 3. Bazarovová, Larionov 188,24, 4. Gerboldtová, Enbert (všichni Rus.) 169,95, 5. Bertonová, Hotárek (It.) 164,83, 6. Hauschová, Wende (Něm.) 149,97, 7. Kadlecová, Bidař (ČR) 139,94.