reklama

Krasobruslaři Verner i Březina budou na ME útočit na medaile

Tomáš Verner na evropském šampionátu Tomáš Verner na evropském šampionátu autor: Reuters
Oba čeští krasobruslaři budou v sobotních volných jízdách útočit na mistrovství Evropy na medaile.

Budapešť - Oba čeští krasobruslaři budou v sobotních volných jízdách útočit na mistrovství Evropy na medaile. Po dnešním krátkém programu patří Tomáši Vernerovi třetí příčka a Michalu Březinovi s malým odstupem pátá pozice.

Mistr Evropy z roku 2008 Verner nechal zatím v Budapešti zapomenout na trápení z posledních dvou sezon. U vysokého čtverného toeloopu se mu sice nepodařil výjezd, to však byla jediná vážnější chyba. "Ale nepřišel jsem tím o moc bodů. Trochu jsem se v té chvíli zalekl, ale další skoky mi daly jistotu," pochvaloval si Verner.

Díky známce 83,51 bodu získal malou bronzovou medaili za krátký program, na průběžně druhého Voronova ztrácí rovné dva body. Zkušený ruský krasobruslař v Budapešti překvapil, když si tři týdny před domácí olympiádou vylepšil osobní rekord o více než čtyři body.

Podle Vernera bude sobotní boj o medaile otevřený, může se do něj zapojit až šest závodníků. "Já ten dnešní výkon beru jako návrat tam, kde jsem kdysi byl, ale to samozřejmě neznamená, že už mám medaili jistou. Na druhou stranu i Fernándezův náskok se dá stáhnout," poznamenal Verner.

Čistý krátký program včetně vydařeného čtverného salchowu zajel i Březina, který za výbornou jízdu získal 82,80 bodu. To je o zhruba jedenáct bodů vyšší známka, než jaké sbíral v podzimních závodech Grand Prix. Od třetího Vernera dělí obhájce bronzové medaile zanedbatelných 71 setin bodu.

Březina: Snažil jsem se vypnout

Třiadvacetiletý krasobruslař byl rád, že sezonním maximem snad už zlomil zatím nepříliš úspěšnou sezonu. "Na začátku sezony jsem v jízdách hodně přemýšlel o tom, co musím udělat, a moc se to nevyplácelo. Dnes jsem se v momentě, kdy začala hrát hudba, snažil zapomenout na všechno, vypnout hlavu a nepřemýšlet. A povedlo se to," řekl Březina Radiožurnálu.

Mezi české krasobruslaře se vklínil Maxim Kovtun. Osmnáctiletý Rus sice zařadil místo povinného trojitého skoku z kroků jen dvojitý toeloop, čímž výrazně ztratil v hodnocení technické obtížnosti programu, ale díky druhé sadě známek mu patří čtvrtá příčka.

Zdá se však, že Rusové a Češi seřazení od druhého do pátého místa budou bojovat jen o stříbro. Španěl Fernández totiž před vrcholem sezony prokázal ve srovnání s Grand Prix strmý vzestup formy. Ukázal se v podobné pohodě jako na loňském ME a díky suverénnímu a uvolněnému výkonu se poprvé v kariéře dostal v krátkém programu přes hranici 90 bodů. Známkou 91,56 si o 2,76 bodu vylepšil osobní rekord z ME 2013.

Krátký program se naopak nevydařil francouzským krasobruslařům. Obhájce stříbrné medaile Florent Amodio je po první části soutěže sedmý, veterán Brian Joubert upadl při pokusu o čtverný toeloop a patří mu devátá pozice.

reklama