reklama

Krasobruslení: Famózní Hanju, solidní a 'okradení' Češi

Japonský mladík Juzura Hanju míří za zlatem z olympijských her. Japonský mladík Juzura Hanju míří za zlatem z olympijských her. autor: Reuters
Krátký program mužů na olympijských hrách v Soči ovládl Japonec Juzuru Hanju.

Soči - Japonský krasobruslařský talent Juzuru Hanju kráčí za první olympijským zlatem kariéry. Devatenáctiletý mladík jako první krasobruslař historie překonal v krátkém programu hranici 100 bodů a jasně vládne.

Po odstoupení Jevgenije Pljuščenka těsně před začátkem jeho jízdy (VÍCE ZDE!), se za mladým Japoncem poskládali další spolufavorité závodu - Kanaďan Patrick Chan a Španěl Javier Fernandez.

České duo Tomáš Verner, Michal Březina okupuje po krátkém programu 12. a 13. místo ovšem s minimální bodovou ztrátou na elitní desítku a dokonce i na třetího Fernandeze. Otázkou je, zda-li českých závodníkům přece jen - stejně jako například Švédovi Alexandru Majorovovi neuškodili rozhodčí.

Češi sice chybovali, přesto zajeli slušné jízdy

„Udělal jsem obrovskou chybu u čtverného skoku v úvodu, nakonec jsem to opravil u poslední kombinace. Na to, že to byl můj poslední krátký program na amatérském ledě, tak se docela povedlo,“ řekl krátce po závodě pro Českou televizi Verner.

Ex-mistr Evropy upadl při čtverném salchowu, který při rozcvičce zvládl skvěle, a v kombinaci zařadil jako druhý skok jen dvojitého toeloopa místo trojitého, vše ale odskákal čistě, navíc svým program nadchl i publikum. Přesto sedmadvacetiletý rodák z Písku inkasoval od bodových rozhodčích „jen“ 81,09 bodů, což je po zhruba polovině závodníků pasovalo na průběžné druhé místo.

Otázkou je, zda-li nebyli na Vernera, který po olympiádě stejně jako Pljuščenko ukončí kariéru, bodoví příliš přísní. Komponenty ve srovnání s dalšími závodníky mohly být rozhodně lepší, srážky za krokovou pasáž i obě piruety byly více, než sporné.

Březina boj o senzační medaili nevzdává

O čtyři roky mladší Vernerův krajan Michal Březina se dotkl rukou ledu u čtverného salchowu a v kombinaci zařadil stejně jako reprezentační parťák jako druhý skok jen dvojitý toeloop místo trojitého. Celkový dojem z jízdy ale nebyl špatný, přesto i u něj byly srážky celkem výrazné a Vernera tak porazil o 86 setin bodu.

Přesto nebyl Březina po dojezdu příliš smutný. „Myslím si, že je to pořád blízko. Mám 81 a třetí 86 bodů, to je v podstatě jeden skok,“ řekl brněnský rodák. Nejvíce jej mrzela chyba v kombinaci. „Ztratil jsem tam v podstatě šest bodů. Mohl jsem být třetí. Co se ale dá dělat. V pátek je nový den a musím prostě zajet. Uvidí se,“ dodal.

Za verdikty bodových každopádně vypískali rozhodčí fanoušci po dojezdu mladého Švéda Alexandra Majorova. Také on sice chyboval, ovšem dynamickou jízdou bez hluchých míst bavil. Bohužel pro něj více fanoušky, než bodové.

Hanju? Krasobruslař z jiné planety

Pochyby ale rozhodně nepřipustil devatenáctiletý Juzuru Hanju. Bronzový medailista z mistrovství světa 2012 se po slabší loňské sezóně letos rozjezdil k úchvatným výkonům a po parádním krátkém programu v týmové soutěži, kde porazil mimo jiné i Pljuščenka, zazářil i v první části individuálního závodu.

K rekordní známce 101,45 bodů mu pomohla mimořádná technická obtížnost programu, se kterou se ale popasoval s elegancí a ladností. Všechny skoky zvládl naprosto čistě, nádherný trojitým axelem skočeným z kroku bez přípravy pak uchvátil všechny.

„Tohle je něco neuvěřitelného. On se do skoků jakoby ponoří v kolenou a pak odrazí jako by byl na pružinách, navíc bez nějaké velké přípravy. Přiznávám, že se mi jako krasobruslař nelíbí tolik, jako jiní, musím ale uznat, že ta jízda byla perfektní a téměř dokonalá,“ řekla spolukomentátorka ČT a sama také rozhodčí Kateřina Kamberská.

Chan to bude mít s útokem na zlato těžké

A měla pravdu, k dokonalosti (50 bodů) ji ve druhé sadě známek za komponenty chybělo necelých 3,5 bodu. Ještě o bod více pak najel Hanju na největšího rivala – Kanaďana Patricka Chana. Ten získal hodně vysokou známku – 97,52 bodů – i přesto, že chyboval při axelu, ovšem za svou ladnou a zamyšlenou jízdu dostal od bodových za komponenty ještě o 57 setin vyšší známku, než Hanju.

Před pátečními volnými jízdami jsou každopádně karty rozdány jasně: pokud bude chtít Chan mladého rivala porazit, bude muset nejspíše zajet životní představení. Osobní rekordy totiž mají oba srovnatelné – Chan je sice neoficiálním světovým rekordmanem se 196,75 body, Hanju za ním zaostává jen o necelé tři body.

Za nimi ale může o bronz bojovat až desítka závodníků včetně české dvojice. Mezi průběžně třetím mistrem Evropy Javierem Fernandezem ze Španělska, který předvedl hodně nervózní jízdu na jistotu, a třináctým Tomášem Vernerem je rozdíl necelých šesti bodů.

POHLEDEM VĚRY TAUCHMANOVÉ (vedoucí českých krasobruslařů)

Od okamžiku, kdy byl do týmu Ruska nominován Jevgenij Pljuščenko, krasobruslařský svět téměř s jistotou očekával, že tato legenda odstoupí po týmové soutěži, díky které přidá k jedné zlaté a dvěma stříbrným medailím z předcházejících tří olympiád do své sbírky čtvrtou olympijskou medaili. Pljuščenko však potvrdil k radosti celého Ruska svůj start i v soutěži jednotlivců.

Před krátkým programem se rozcvičoval v jedné z tělocvičen v hale, nastoupil (bouřlivě vítán diváky) na rozjížďku. Zhruba od poloviny rozjížďky však bylo pozorným pozorovatelům jasné, k čemu dojde – poté, kdy byl vyzván hlasatelem k tomu, aby předvedl svůj krátký program, dojel k vrchní rozhodčí soutěže, aby jí oznámil, že ze soutěže odstupuje ze zdravotních důvodů. Uklonil se zcela užaslým divákům a opustil ledovou plochu.

Pro šokované ruské diváky tím soutěž v podstatě skončila. Někteří halu opustili, ti, kteří zůstali, nebyli v podstatě vůbec slyšet. Dvacet devět krasobruslařů, kteří neodstoupili z boje o olympijské medaile, si však atmosféru olympijské soutěže užilo. Jeden z nich, Japonec Hanju, potvrdil svou skvělou formu ziskem více než sta bodů za krátký program, zhruba o čtyři body méně získal další z největších favoritů soutěže mužů, Kanaďan Chan.

Třetí v pořadí, Španěl Fernandez, ztrácí na Chana zhruba jedenáct bodů a má minimální náskok před dalšími deseti krasobruslaři. Dnešní večer slibuje napínavé boje, jsme rádi, že mezi těmi zmíněnými deseti krasobruslaři stíhajícími sympatického Španěla jsou i Michal Březina a Tomáš Verner.

Při losování volných jízd technická delegátka krasobruslařských soutěží popřála všem dvaceti čtyřem finalistům hodně štěstí do volných jízd. Pokud se její přání splní a finalisté předvedou výkony na hranicích svého maxima, budeme svědky fantastických jízd a nádherné soutěže. A na tom nic nezmění fakt, že Rusko do boje o olympijské medaili vůbec nezasáhne.

reklama