reklama

Kraulař Micka poprvé prolomil hranici 15 minut na patnáctistovce

Jan Micka Jan Micka autor: Milan Kammermayer
Micku výkon z rozplavby překvapil, protože ještě před dvěma týdny byl totálně z formy, až ho trenérka raději poslala domů ze závodů v Bratislavě.

Londýn - Kraulař Jan Micka zaplaval na mistrovství Evropy v Londýně český rekord na 1500 metrů a časem 14:58,62 poprvé pokořil hranici patnácti minut. Dosavadní vlastní národní maximum z loňska vylepšil o 4,26 sekundy a postoupil do středečního finále ze třetího místa.

Micku výkon z rozplavby překvapil, protože ještě před dvěma týdny byl totálně z formy, až ho trenérka raději poslala domů ze závodů v Bratislavě. Z pokoření milníku měl velkou radost. "Je to tam! Dva roky jsem na to čekal, abych to šel pod patnáct. Konečně! Navíc to bylo úplně na pohodu, ani jsem se nezadejchal," pochvaloval si Micka.

Že na tom je dobře, to zjistil až dnes. Při pondělním tréninku totiž cítil slabost. "Takovej zatuhlej jsem byl. Měl jsem nohy i ruce jako z kamene. Ale skočil jsem do vody a viděl jsem, že se na pohodu s klukama držím," řekl Micka deníku Sport v Londýně. "Doufám, že se mi bude plavat líp a líp. Je to na dobré cestě vůči Riu," radoval se.

V londýnském bazénu závodil před čtyřmi lety na olympiádě v 17 letech jako nejmladší člen české výpravy. Ve středu už na stejném místě bude ve finále evropského šampionátu adeptem na medaili. "Musím si lehnout, odpočívat, na všechno se vykašlat," plánoval. "Maximálně se půjdu vyplavat, dám si masáž, pokecám s rodiči. Půjdu s nimi někam na chviličku se projít, abych si vyčistil hlavu," doplnil.

Na polohové dvoustovce uspěl Pavel Janeček, jehož čas 2:01,72 je rovněž českým rekordem a přinesl mu postup do odpoledního semifinále ze čtrnáctého místa. Vlastní dva roky staré maximum Janeček vylepšil o 34 setin.

Do semifinále postoupily i dvě české prsařky. Martina Moravčíková si na stovce zlepšila osobní rekord na 1:08,25, což byl šestý nejlepší výkon rozplaveb. Moravčíková bude v Londýně usilovat o splnění olympijské limitu na své silnější, dvousetmetrové trati. Petra Chocová byla pomalejší o 61 setin a do semifinále prošla jako třináctá.

Ostatní čeští plavci v rozplavbách neuspěli, v odpoledním bloku poplave finále závodu na 200 metrů Simona Baumrtová.

reklama