reklama

Kraus jde bojovat o poslední chybějící medaili. "Mám na to"

Tomáš Kraus věří, že ve čtvrtek vybojuje poslední skikrosovou medaili, která mu chybí ve výčtu jeho trofejí. Tomáš Kraus věří, že ve čtvrtek vybojuje poslední skikrosovou medaili, která mu chybí ve výčtu jeho trofejí. autor: Eduard Erben
Sotva vjel při prvním tréninku na olympijských hrách Tomáš Kraus do trati a začal se s ní seznamovat, už ležel na zemi.

Soči - Sotva vjel při prvním tréninku na olympijských hrách Tomáš Kraus do trati a začal se s ní seznamovat, už ležel na zemi. A bylo z toho pořádné jelito na stehně. Ale jinak je český skikrosař připraven porvat se v Soči o medaili.

"Kdo ji nechce, tak tady nemá co dělat," prohlásil po středečním tréninku.

Na trati, v níž se Eva Samková stala olympijskou vítězkou ve snowboardcrossu, byl poprvé v neděli. Před jedním skokem bylo na ledu třeba přibrzdit, Krausovi se zasekla lyže a upadl.

"Udělalo se mi pořádné jelito, ale o tom už teď nevím. Jen když se převalím v noci na bok, což nedělám, tak je to dobrý," usmíval se.

"Až ve středu jsem pořádně trénoval"

Počasí skikrosařům přípravu na čtvrteční závod v posledních dvou dnech zkomplikovalo. Střídavě pršelo, sněžilo, byla mlha. V úterý už lyžaři stáli na startu, ale nakonec se sbalili a šli domů. "Dneska to byl první pořádný trénink," uvedl Kraus. A s tratí se už za slunečného počasí sžil.

Bude však hodně záležet právě na podmínkách. Po ránu je totiž trať zmrzlá a rychlá, postupně měkne a zpomaluje. "Když to je rychlé, skoky jsou problém. Pak se to zpomaluje a dělají se díry," popsal Kraus. Mávl ale rukou. "Je mi to jedno. Ať se stane, co se má stát. Těším se."

Start patří mezi spravedlivější, neboť je do dlouhé rovinky. "Dráha nebude moc rozhodovat," mínil někdejší dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz Světového poháru.

Kraus sledoval i soupeře, z čehož se dá trochu vypozorovat, která stopa je rychlejší. "Ale když nejedou vedle sebe, je těžké zjistit kvalitní informace," uvedl.

"Všechno probírám s týmem od Samkové"

Ty má od svého týmu, který se spojil se snowboardisty. Na trati tak jsou oba trenéři Samkové Jakub Flejšar a Marek Jelínek. Spojily se dokonce oba servisní týmy, takže v buňce úřadoval i Kanaďan J.P. Trottier. "Všechno s nimi probírám, pomáháme si, je to super," pochvaloval si Kraus.

Jeho taktika bude jasná. Klíčový bude start a poslední skok. "Kdo to na něj napálí přímo v nejnižším postoji. Tedy pokud se nic nestane mezi tím," smál se Kraus. "A důležité bude trefovat přejezdy boulí," dodal.

Do závodu nastoupí s helmou, kterou mu připravil street artista Michal Škapa. Má na ní letadlo, s nímž rád létá, golfový míček, windsurfingové prkno či helikoptéru z freeridu na Aljašce. "A dalších několik zábavných věcí. Dvě lebky, sprej, to je jeho značka," ukazoval Kraus.

Ve Světovém poháru je na 23. místě, nejlépe byl sedmý hned v úvodu seriálu v Nakisce, pak se mu nedařilo. Na stupních vítězů byl naposledy loni v únoru v Grasgehrenu, kde trochu nečekaně vyhrál.

Favority jsou Švéd Victor Öhling Norberg, vedoucí muž SP, Kanaďané David Duncan a Brady Leman, Rakušan Andreas Matt a Švýcaři Alex Fiva a Armin Niederer.

Medaile i pro hokejistky a curlerky 

Chybět bude obhájce zlata z Vancouveru Michael Schmid. Švýcar si v sobotním tréninku natrhl už jednou operovaný zkřížený vaz v levém koleně a podle nového vyšetření je kloub natolik nestabilní, že je Schmidův start v závodě vyloučen.

Kvalifikace je v Extrem parku v Roza Chutor na programu od 8:45, vyřazovací jízdy začnou v 10:30, nový olympijský vítěz bude korunován v 11:45.

Rozdělovat se vedle skikrosu budou medaile ještě v družstvech sdruženářů, ve finále ženského hokejového a curlingového turnaje a v krasobruslení žen.

Je velmi pravděpodobné, že první hokejové zlato získá Kanada. Hokejistky javorového listu vyhrály tři předchozí turnaje a také v Soči dokumentují svou převahu.

I své finálové soupeřky ze Spojených států už ve skupině porazily, i když až po boji 3:2. Na loňském mistrovství světa v Ottawě však triumfovaly Američanky. Curlingové finále je reprízou z Vancouveru, kde Švédky porazily Kanadu.

Program dnešního dne na zimní olympiádě v Soči:

reklama