Kreuziger: konec 'nejisté sezony', UCI má z ostudy kabát

Ondřej Kurečka
6. 6. 2015 10:01
Kauza Kreuziger končí velkým vítězstvím českého závodníka.
Roman Kreuziger může slavit.
Roman Kreuziger může slavit. | Foto: Reuters

Praha – Nejistá sezona se mění v tu opravdovou, pro Romana Kreuzigera totiž skončily šťastně patálie způsobené údajnými pochybnostmi kolem hodnot v jeho biologickém pasu. A překvapivě se tak stalo ještě před jednáním Mezinárodní sportovní arbitráže, která měla zasedat k případu českého cyklisty 10. června.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) a Světová antidopingová agentura (WADA) však své společné odvolání proti rozhodnutí Rozhodčí komise ČOV (v září Kreuzigera „omilostnila“) stáhly již tento pátek.

Případ se táhl roky

Nepříjemnosti Romana Kreuzigera tak končí více než 11 měsíců poté, co se o případu dozvěděla široká veřejnost, a téměř dva roky od chvíle, kdy se s pochybnostmi UCI a WADA ozvaly českému závodníkovi. A dokonce čtyři roky od období, v němž se poprvé měly „podezřelé hodnoty“ v jezdcově biologickém pasu objevit.

Oficiální prohlášení zní: „UCI a WADA došly k závěru, že v souladu s příslušnými antidopingovými pravidly UCI a pokyny WADA k užívání biologických pasů, není v této fázi důvod k dalšímu pokračování. V souladu s přístupem užívaným po celou dobu tohoto případu a ve světle důvěrné povahy dotyčných informací, UCI a WADA nejsou v pozici, aby případ dále komentovaly.“

Nutno připomenout, že Kreuziger proti nařčením bojoval s nebývalým nasazením. Nevystačil si s pouhým tradičním konstatováním, že nikdy nebyl pozitivně testován. S jeho obhájcem, doktorem Janem Šťovíčkem, k obhajobě přidali v zimě například testování na detektoru lži. „To je irelevantní,“ prohlásil však tehdy šéf UCI Brian Cookson.

Pomohly Kreuzigerovi další testy?

Přesto však mezinárodní orgány případ vzdaly, z jakého důvodu, ale vlastně není úplně jasné. „Obdrželi jsme zprávu, že UCI a WADA se z důvodů nových informací, které se v kauze objevily, rozhodly stáhnout svá odvolání a nebudou v této kauze pokračovat,“ řekl Aktuálně.cz Šťovíček.

O jaké nové informace se jednalo, můžeme jen spekulovat. Reálně se jeví, že v Kreuzigerův prospěch nakonec rozhodlo testování na známé americké klinice Mayo.

„Za téměř dva roky jsem předložil celou řadu důkazů mluvících v můj prospěch. A přidal jsem další. Na žádost ČOV (Českého olympijského výboru, jehož rozhodčí komise projednala minulý rok můj případ) jsem letos absolvoval testy na Mayo Clinic, jedné z nejlepších světových a především nezávislých klinik,“ vysvětloval český závodník.

„Klinika jednoznačně potvrdila, že změny v mém pasu lze přičítat například extrémní fyzické zátěži a naopak nelze šmahem tvrdit, že jsem dopoval,“ dodal Kreuziger s tím, že vliv mohla mít také snížená funkce jeho štítné žlázy.

Kreuziger se těší na Tour

Český cyklista tak může dále závodit a v jeho palmares navíc zůstanou všechny výsledky, kterých na silnicích dosáhl. Mohl si oddechnout, sám již případ dále řešit nechce a těší se na letošní Tour de France. Nad celým případem však dále zůstává řada otazníků a také jistá pachuť. Antidopingové orgány teď uznaly, že v podstatě neměly v ruce relevantní důkazy proti závodníkovi, jemuž přesto znemožnily startovat například na loňské Vueltě.

Zajímavým faktem je také to, že UCI podle Šťovíčka sama od sebe v těchto případech závodníkovi neuhradí ani náklady celého dlouho se táhnoucího řízení, a to ani nemluvíme o sportovních a následně také finančních ztrátách. Kdyby naopak Kreuziger případnou arbitráž prohrál, musel by platit pokutu kolem milionu eur.

„Podá“ si Tiňkov UCI?

Pro závodníka Tinkoff-Saxo ale případ končí a po UCI náhrady žádat nebude. To ale neznamená, že z toho cyklistická federace vyvázne bez finanční poskvrny. Oleg Tiňkov, majitel týmu, v jehož dresu Kreuziger závodí, se již loni nechal slyšet, že to jen tak nenechá. „Já Romanovi platím milion eur ročně a on teď nemůže závodit,“ rozčiloval se tehdy.

V pátek ruský excentrik informaci skrze svůj twitterový účet komentoval velmi střídmě: „Nemám slov.“ O pár minut později na tutéž sociální síť přidal fotku, na níž podává ruku šéfovi UCI Brianu Cooksonovi, ke které přidal komentář: „Já jsem mu říkal, že vyhrajeme.“ Tinkovovi ještě z vlasů neslezlo růžové obarvení po nedělních oslavách vítězství Alberta Contadora na Giru a může znovu slavit. Uvidíme, jestli své loňské výhrůžky naplní.

Co bude dále s biopasy?

Finanční ztráty zatím UCI neutrpěla, poškození reputace je už nyní značné. Kauza českého cyklisty vnáší určitý stín pochybností na samotné využívání biologických pasů v boji proti dopingu. Závodníkovi hrozí dnes čtyřletý trest v případě údajného porušení evidentně velmi vágních pravidel.

Dalším problémem, který Kreuzigerův případ vynesl na světlo světa je ono „preventivní suspendování“, které jej postihlo před loňskou Vueltou. UCI má díky tomuto precedentu, který následně posvětila i CAS v rukou možnost, jak dočasně vyřadit ze závodění v podstatě kohokoli.

Snad se tedy světová cyklistika nevrátí někam na přelom století, kdy šla UCI na ruku jednomu Texasanovi, jehož jméno se dnes téměř nemůže vyslovit.

Tak šel čas s kauzou Kreuziger

Červen 2013 - Mezinárodní cyklistická unie UCI informovala Kreuzigera o podezřelých hodnotách v jeho biologickém pasu z let 2011 a 2012. Kreuziger nechal data prověřit dvěma akreditovanými experty, kteří na podzim shodně došli k závěru, že hodnoty byly způsobeny jinými vlivy než užíváním dopingových látek a metod. Antidopingovou nadaci UCI však posudky nepřesvědčily.

28. června 2014 - Kreuzigerova stáj Tinkoff-Saxo se rozhodla dočasně nenominovat českého jezdce do závodů, než vyjdou najevo další informace. Kreuziger tak přišel o účast na Tour de France, kde měl obhajovat páté místo.

2. srpna 2014 - UCI Kreuzigerovi, který se chystal na start závodu Kolem Polska, zastavila kvůli nedořešenému případu s biologickým pasem činnost.

20. srpna 2014 - Mezinárodní sportovní arbitráž CAS zamítla ve zkráceném řízení Kreuzigerovo odvolání proti zastavení činnosti.

22. září 2014 - Rozhodčí komise Českého olympijského výboru po několikadenním projednávání případu oznámila, že Kreuziger se nedopustil porušení antidopingových pravidel a může závodit.

1. října 2014 - Kreuziger se v závodě Milán-Turín vrátil do pelotonu.

24. října 2014 - UCI se spolu se Světovou antidopingovou agenturou (WADA) odvolala proti zproštění viny k CAS.

28. října 2014 - CAS začal řešit odvolání UCI v Kreuzigerově případu. Jako trest pro Kreuzigera žádala UCI zákaz činnosti od dvou do čtyř let, zrušení jeho výsledků od března 2011 a pokutu 770.000 eur (přes 21 milionů korun) plus uhrazení nákladů na řízení spojené s kauzou.

Listopad 2014 - Ve snaze očistit své jméno od podezření z dopingu Kreuziger zveřejnil na internetu údaje ze svého biologického pasu.

Leden 2015 - Kreuziger úspěšně absolvoval dobrovolný test na detektoru lži.

Březen 2015 - Kreuzigerovo slyšení u CAS bylo přeloženo z původně plánovaného přelomu dubna a května na 10. června.

Červen 2015 - Pár dnů po skončení Gira d'Italia, na němž pomohl lídrovi stáje Tinkoff-Saxo Albertu Contadorovi k celkovému prvenství, podstoupil Kreuziger dobrovolné testy na nezávislé soukromé klinice Mayo v USA. Ta potvrdila, že ze změn v jeho biologickém pasu nelze automaticky usoudit, že si vypomáhal dopingem. Potvrdila rovněž i to, že trpí sníženou funkcí štítné žlázy.

Červen 2015 - UCI a WADA na základě "nových informací" stáhly své odvolání k CAS.

 

Právě se děje

Další zprávy