reklama

Senzace! Roman Kreuziger vyhrál etapu Gira ve Val di Fiemme

Roman Kreuziger slaví triumf na Giro d´Italia Roman Kreuziger slaví triumf na Giro d´Italia autor: Reuters
Roman Kreuziger odčinil svůj středeční výbuch při stoupání na Passo Giau a získal pro českou cyklistiku první triumf v etapě závodu Grand Tour po jedenácti letech.

Val di Fiemme - Roman Kreuziger z Astany odčinil svůj středeční výbuch při stoupání na Passo Giau a vyhrál 19. etapu letošního Gira s výstupem do Val di Fiemme. Druhý skončil se ztrátou 19 vteřin Ryder Hesjedal, za ním lídr závodu Joaquín Rodriguez ztratil dalších 13 sekund.

Pro českou cyklistiku získal první triumf v etapě závodu Grand Tour po jedenácti letech. Naposledy se podobný kousek podařil v 16. etapě na Vueltě 2001 Tomáši Konečnému.

"Je to moje první etapové vítězství na Grand Tours a hrozně si takového výsledku vážím. Jsem šťastný, že se mi to povedlo. Dnešek mě stál hrozně sil a musím přiznat, že jsem to moc nečekal. Poslední metry už jsem skoro nic nevnímal," řekl pro své webové stránky Kreuziger.

Před třinácti lety stoupání z Val di Fiemme na Alpe di Pampeago ovládl legendární Marco Pantani, který totálně rozsápal Gilberta Simoniho či Roberta Herase (později byl ale diskvalifikován). Před osmy lety dominoval ďábelskému stoupání právě Simoni. Dnes se k italským velikánům přidal i Kreuziger.

Kreuziger nastoupil po odpadnutí Tiralonga

Nejprve se opět propadl hlavním polem a poslechnul si informace do vysílačky. Do té mu nejspíše bylo řečeno, že Tiralongo definitivně odpadl a má volnou ruku. Poté vyslal na krátkou zteč Kevina Seeldraeyerse, aby se za ním o kilometr (177. kilometr) později vydal sám.

Na Passo Lavaze už vyjížděl Kreuziger s více jak minutovým náskokem na peloton a 100 vteřinami na čtyřku uprchlíků Sella, Rohregger, Pirazzi a Casar. Ještě před závěrečným zhruba osmikilometrovým stoupáním z Val di Fiemme na Alpe di Pampeago s převýšením téměř 11% na ně ztrácel 45 vteřin.

Jenže "Křizák" stahoval, stahoval a stahoval. Urval bývalého parťáka Catalda a postupně uprhlíky sjížděl a ujížděl jim. Sella, Rohregger, Pirazzi ti všichni padli. 3,5 kilometru před cílem dorazila česká jednička Astany i Casara a dvěma drtivými nástupy setřásla i jeho.

3,5 kilometru sólojízdy

Boj ve stylu Pantaniho mohl pokračovat. A vyšel. Přestože se zezadu proti všem předpokladům mocně nedotahoval Scarponi či Rodriguez, ale Hesjedal, rodák z Moravské Třebové si už triumf vzít nenechal.

Díky své vůli, bojovnosti, skvělým českým fanouškům, kteří jej povzbuzovali po celé stoupání i jednomu překvapivému momentu - 600 metrů před cílem se mezi vozy i přes všechny zábrany objevil vedle Kreuzigera opálený muž v dresu Astany.

Nebyl to nikdo jiný, než Roman Kreuziger starší, který svému synovi dodal poslední povzbudivá slova, poslední povolený doping v cestě za vysněným etapovým vavřínem na závodě Grand Tour. Lídr Astany tak konečně ukázal své bojovné srdce a schopnost pro nástupy a ďábelské tempo.

Největší úspěch kariéry

Škoda jen, že až v okamžiku, kdy už mu ani tento úspěch nepomůže v posunu v celkové klasifikaci (Kreuziger poskočil na 17. místo). I tak je to největší etapový úspěch české cyklistiky za posledních jedenáct let.

Zajímavé věci se děly i za Kreuzigerem. Proti všem předpokladům tři kilometry před cílem nastoupil Hesjedal a Scarponi, kteří dokázali utrhnout Rodrigueze, Bassa i Urana.

Kanaďan dokázal udržet nakonec tempo až do konce, Scarponi ale 50 metrů před cílem nakonec dokázal předjet Rodriguez, který se tak udržel v růžovém dresu.

V sobotní další vysokohorské etapě ale bude muset útočit, Hesjedal totiž stáhl jeho náskok na 17 vteřin a očekává se, že v závěrečném milánské časovce může nadělit Španělovi i minutu a půl.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia:

19. etapa - Treviso - Alpe di Pampeago/Val di Fiemme (197 km): 1. Kreuziger (ČR) 6:18:03, 2. Hesjedal (Kan.) -19, 3. Rodríguez (Šp.) -32, 4. Scarponi -35, 5. Pozzovivo -43, 6. Basso (všichni It.) -55, 7. Urán (Kol.) -57, 8. Nieve (Šp.) -1:18, 9. Pirazzi (It.), 10. Gadret (Fr.) oba -1:22.

Průběžné pořadí: 1. Rodríguez 84:06:13 , 2. Hesjedal -17, 3. Scarponi -1:39, 4. Basso -1:45, 5. Urán -3:21, 6. Pozzovivo -3:30, 7. Gadret -5:36, 8. De Gendt (Belg.) -5:40, 9. Montoya (Kol.) -5:47, 10. Cunego (It.) -6:09, ...17. Kreuziger -12:21.

reklama