Kreuzigerův doping? Jednání UCI opět začíná smrdět

Ondřej Kurečka
29. 6. 2014 9:30
Kdo je kdo a co je co v kauze potíží okolo biologického pasu českého cyklisty Romana Kreuzigera?
Roman Kreuziger měl nesrovnalosti v biologickém pasu ještě z doby, kdy jezdil za Astanu.
Roman Kreuziger měl nesrovnalosti v biologickém pasu ještě z doby, kdy jezdil za Astanu. | Foto: www.letour.com

Praha - V sobotu odpoledne zastínila fotbalové mistrovství světa v Brazílii cyklistická zpráva. Aby ne, když její hlavní sdělení bylo veskrze toto: Roman Kreuziger se nezúčastní Tour de France. Důvod? Nesrovnalosti v biologickém pasu českého závodníka. 

O co ale vlastně jde? Ony inkriminované nesrovnalosti v biologickém pasu českého závodníka Cyklistická antidopingová nadace (CAFD) nalezla v období jara a léta roku 2011 a jara 2012. Jedná se tedy o více než dva roky staré události ještě z doby, kdy Kreuziger jezdil v dresu kazašské Astany.

Český závodník, nyní hájící barvy dánského Tinkoff-Saxo, si najal dva experty, kteří se snažili zpochybnit, že tyto nesrovnalosti způsobilo užití zakázaných látek, cyklistické orgány však toto zdůvodnění nepřijaly. To jim ale trvalo více jak osm měsíců. Kreuzigerovi následně daly na doplnění své obhajoby dalších měsíc. Tato lhůta vyprší v pondělí 30. června (VÍCE V HLAVNÍM ČLÁNKU ZDE!).

Co se bude dít poté? Pojede Kreuziger Tour de France? A čím se vlastně provinil a jaký může čekat případně trest? Nejen na tyto otázky se vám pokusíme na následujících řádcích odpovědět.

Co je to biologický pas?

Aktuálně.cz: Biologický pas je individuální elektronický záznam jezdce, do nějž se zaznamenávají hodnoty zjištěné při všech dopingových kontrolách. Zahrnuje výsledky nálezů v moči a krvi, hematologický profil a steroidový profil složený z kombinovaných výsledků hladiny steroidů v sériích testů moči.

Do systému biologických pasů jsou zahrnuti registrovaní jezdci stájí World Tour (nejvyšší kategorie, které jezdí top závody včetně Gira, Tour de France a Vuelty bez nutnosti žádat o divokou kartu), jezdci profesionálních kontinentálních týmů (například NetApp) a další jezdci vybraní Mezinárodní cyklistickou organizací (UCI).

Zavedení tohoto způsobu monitorování, ke kterému došlo v roce 2007, je považováno za významný mezník v boji proti dopingu. Například Lance Armstrong potom, co se konečně přiznal ke své dopingové minulosti, prohlásil, že po zavedení biologických pasů je dopování téměř nemožné.

K čemu biologické pasy slouží?

Aktuálně.cz: Někomu se může zdát zvláštní trestat závodníka za užití zakázaného prostředku, aniž by měl na tento prostředek pozitivní test. Ale vzpomeňme na Lance Armstronga, jenž své kritiky rád odbýval slovy: "Nikdy jsem neměl pozitivní dopingový test."

Ponechme teď stranou, že to není celá pravda (Armstrong měl během své kariéry prokazatelně dva pozitivní testy, které UCI ututlala). Boj proti dopingu se po celou dobu své existence potýká s problémem, že vyvíjení spolehlivých testů detekce zakázaných látek v těle se výrazně zpožďuje za vývojem nepovolených substancí a jejich maskování.

Například Tyler Hamilton (bývalý profesionál a Armstrongův týmový kolega) ve své knize Tajný závod vzpomínal na okamžik, kdy byly konečně vyvinuty testy na použití EPO zhruba těmito slovy: "UCI trvalo pět let, než vyvinula testy na EPO, Ferrarimu trvalo pět minut, než vymyslel, jak je obejít."

Hamilton tak narážel na Armstrongova "trenéra" Ferrariho, který měl v cyklistických kruzích pověst až téměř génia a proslul tvrzením, že využívání EPO je pro jezdce zhruba stejně nebezpečné jako konzumace pomerančového džusu. I Roman Kreuziger pod tlakem okolností kdysi přiznal, že s Ferrarim rok spolupracoval, jakékoli využívání zakázaných látek však vždy popíral.

Biologické pasy mají umožnit zjistit užití zakázaných látek tak trochu "z druhé strany", tedy prostřednictvím reakce organismu na případné využití dopingu.

Jaký případný trest Kreuzigerovi hrozí?

Aktuálně.cz: Pokud se abnormality nepodaří spolehlivě vysvětlit, hrozí mu dvouletý trest. Ten potkal ze stejného důvodu například někdejšího Kreuzigerova týmového kolegu z Liquigasu Franca Pellizottiho, v jehož biologickém pasu byly zaznamenány podezřelé výkyvy před Tour de France 2009, tedy v roce, kdy Pellizotti prožíval životní sezonu. Na Giru dojel celkově třetí a na následné "Staré dámě" ovládl vrchařskou soutěž.

Problémy se dostaly na veřejnost těsně před Girem 2010, kde měl být Pellizotti spolulídrem italské stáje, načež byl týmem suspendován (podobně jako nyní Kreuziger). Sportovní arbitráž pak v březnu 2011 přiřkla Pellizottimu dvouletý trest, který vypršel v květnu 2012 (platil tedy zpětně od počátku suspendace do týmu). Navíc byly anulovány všechny Italovy výsledky od půlky března 2009, kdy byly pochybnosti v jeho pasu odhaleny.

Může Kreuziger vyváznout bez trestu?

Aktuálně.cz: Ano, může. Příklady najdeme i v poměrně nedávné historii a to dvou jezdců britského týmu Sky – Sergia Henaa a Jonathana Tiernana-Locka. Kolumbijci Henaovi byly při podzimní mimosoutěžní kontrole odebrány vzorky, výsledky jejichž rozborů mohly naznačovat užívání zakázaných látek. UCI sdělila toto podezření týmu Sky v únoru letošního roku.

Tým Henaa stáhl ze závodů až do doby, než se tyto abnormality vyšetří a najal skupinu odborníků, kteří Kolumbijce testovali několik týdnů střídavě v Evropě a v Kolumbii a pro UCI spolehlivě zdůvodnili, že za zvláštními výsledky testů nebyly zakázané látky. Špičkový vrchař se k závodění vrátil na nedávném závodě Okolo Švýcarska.

Tiernan-Lock nezávodí od loňského podzimu, kdy byly týmu Sky sděleny nesrovnalosti v jeho biologickém pasu ještě z doby, kdy závodil v dresu týmu Endura.

Bude tedy Kreuziger nakonec startovat na Tour de France?

Aktuálně.cz: Podle dosud dostupných zpráv to vypadá, že jeho startu ve skutečnosti nebrání žádné přímé nařízení mezinárodních cyklistických orgánů, přesto je jeho start dnes velmi nepravděpodobný až téměř vyloučený.

Ze strany UCI ani ČSC (českého svazu cyklistiky) zatím žádný zákaz závodění pro Kreuzigera vydán nebyl, rozhodnutí o nenasazování do závodů až do vyřešení kauzy pochází čistě ze strany týmu Tinkoff-Saxo. Ten sice Kreuzigera podporuje, ale nechce riskovat negativní publicitu.

V posledních letech se týmy předhánějí v tom, kdo bude vypadat jako největší bojovník proti dopingu, zveřejňují se výsledky dopingových kontrol i hodnoty z biologických pasů a ani dánský tým nechce zůstat pozadu. Tato snaha je o to větší, že se šéf týmu Bjarne Riis přiznal, že během závodní kariéry bral nepovolené látky, a také největší hvězda týmu Alberto Contador má za sebou dopingový trest.

Proč se dnes řeší více než dva roky staré výsledky testů?

Aktuálně.cz: Na českou justici se nadává kvůli její pomalosti. Mezinárodní cyklistické a antidopingové orgány a jejich procedury v posledních letech v tomto ohledu ale příliš nezaostávají. Stačí připomenout již zmíněný Contadorův případ, kdy nejprve španělské orgány uznaly vysvětlení "Pistolníka" z Madridu jako věrohodné a od trestu jej osvobodily.

Proti tomuto rozhodnutí se ale odvolaly ty mezinárodní, celý spor řešila až mezinárodní arbitráž a Contador dostal dvouletý trest. Mezitím však stihl vyhrát Giro a umístit se v první desítce Tour de France.

Kreuzigerův problém je však ještě složitější. V tomto případě se nejedná o jeden test s pozitivním výsledkem, ale o dlouhodobé sledování hodnot získaných ze vzorků krve a moči a analýzu odchylek od normálu. Tak logicky vzniká časová prodleva mezi inkriminovanou dobou, kdy byly odchylky zaznamenány a uvědoměním samotného závodníka.

Ten následně dostane čas na to, aby tyto odchylky vysvětlil. Podané vysvětlení pak zase analyzují orgány UCI, pokud jim vysvětlení nestačí, je na řadě závodník, aby vysvětlení doplnil.

Tak tomu je v aktuálním případě. Celá kauza se proto může táhnout dlouhé měsíce i roky.

Proč se Kreuzigerův případ řeší těsně před Tour?

Aktuálně.cz: To je dost možná otázka nejzásadnější. Jak je již popsáno výše, existují určité procedury a lhůty, přesto nebo právě proto je zajímavé, že (podle Kreuzigerova vyjádření) trvalo expertům UCI a CAFD celých osm měsíců než vyhodnotili vysvětlení podaná českým závodníkem z loňského roku.

Oznámení o výsledcích mu bylo doručeno až 30. května letošního roku, tedy cca 5 týdnů před začátkem Tour de France, lhůta pro zvážení dalšího postupu pak původně končila již 9. června, následně byla prodloužena do 30. června.

Také proto Kreuziger neustále mluvil o své účasti na Tour letos mlhavě, také proto čekala jeho stáj se zveřejněním soupisky pro "Starou dámu" až právě na 30. června. Dle všeho dělali Dánové i Kreuziger všechno pro to, aby mohl český závodník na Tour startovat, aby mu byla lhůta s odvoláním prodloužena.

Kreuziger celkem logicky argumentoval tím, že pokud jeho vysvětlení přezkoumávala protistrana osm měsíců, on by měl na doplnění o dalšího experta dostat více než deset dní a následně měsíc. Dle všeho ale se svými argumenty neobstál, stejně jako jeho formace, a proto se tato informace dostala na světlo světa týden před startem nejslavnějšího etapového závodu světa.

Autor tohoto článku nechce nikoho obviňovat z nekalých úmyslů, v posledních měsících se však nemůže zbavit určitých pochybností ohledně jednání mezinárodních cyklistických orgánů vůči stáji Sky, které bylo proti Kreuzigerovu případu o poznání vstřícnější.

Před dvěma týdny přišel francouzský Le Journal du Dimanche s informací, že bylo Chrisi Froomovi přímo ze strany UCI povoleno lékařské použití přípravku obsahujícího kortikosteroid prednisolon. Mělo se tak stát v průběhu závodu Okolo Romandie, kdy Frooma trápila hrudní infekce a Brit tento závod nakonec vyhrál.

Francouzské noviny tvrdí, že jeden z poradců UCI podepsal možnost lékařského využití přípravku bez předložení lékařské dokumentace komisi, která má tato rozhodnutí přezkoumávat, jak vyžaduje Světová antidopingová agentura (WADA).

Tyto pochybnosti jak WADA, tak UCI důrazně odmítly s tím, že vše proběhlo podle předpisů. Přesto již samotné povolení využití přípravku se zakázanou látkou je dosti sporné, budí pochybnosti.

Druhým případem vstřícnosti UCi vůči Sky byla již zmíněná kauza nesrovnalostí v biologickém pasu  Froomova týmového kolegy Henaa. Jeho vysvětlení bylo přijato bez výhrad a během daleko kratší doby než Kreuzigerovo.

Alberto Contador, lídr Kreuzogerova týmu, se tak nebude moci spolehnout na svého dost možná klíčového domestika, zatímco Chris Froome naopak pojede se svým týmem v plné síle. 

 

Právě se děje

Další zprávy