reklama

Kriket byl zrušen. A vypukla bitka

Policisté odnášejí zraněného kolegu při nepokojích, které vypukly po zrušení kriketového zápasu v indickém Guwahati. Policisté odnášejí zraněného kolegu při nepokojích, které vypukly po zrušení kriketového zápasu v indickém Guwahati. autor: Reuters
Guwahati - Místo mezinárodního kriketu, který byl kvůli mokrému hřišti zrušen, se diváci v indickém Guwahat pustili do bitky s policií. Uvnitř: GALERIE.

Výsledkem byli zranění i zatčení.

Dvacet tisíc rozvášněných fanoušků se několik hodin tísnilo v hledišti kriketového stadionu v indickém Guwahati. Ze zápasu Indie - Anglie však neviděli ani míček, a když bylo utkání zrušeno, nastaly nepokoje.

Nejagresivnější diváci vyvolali fyzické střety a házeli cihly směrem do hřiště. Ještě dříve, než by došly úhony, byly oba týmy pod silnou policejní eskortou odvedeny do bezpečí mimo stadion.

Násilnosti na kriketu v Indii Násilnosti na kriketu v Indii Prohlédněte zde

Pak však vášně propukly už naplno. Když se zasahujícím jednotkám nepodařilo dav uklidnit, začaly mezi diváky vhazovat slzný plyn. V následných srážkách bylo dvanáct diváků zraněno.

Podle policejního superintendanta, který byl přítomen přímo na ploše, se jednotky snažily diváky uklidnit a přimět je, aby spořádaně opustili stadion a šli domů.

"Když byl vypálen slzný plyn, byla k rozehnání mas potřeb jen minimální síla, protože lidé se stali neovladatelnými," uvedl Nikul Gogoi.

Zásahové jednotky byly povolány ve chvíli, když byli tři pořádkoví policisté zasaženi létajícími cihlami. "Dva policisté jsou vážně zraněni, jeden lehce. Zadrželi jsme dva muže přímo při tom, když po nás házeli kamení," dodal Gogoi.

Vysoušení hřiště Pořadatelé se snažili mokré hřiště vysušit i vrtulníkem. Foto: Reuters

Pořadatelé přitom pro uskutečnění zápasu udělali vše, co bylo v jejich silách. Dokonce k vysušení mokrého hřiště povolali vrtulník, který je stál 90 000 rupií za hodinu letu. Ale ani to nepomohlo. Tráva stále klouzala a hráčům hrozilo zranění.

"Museli jsme myslet na bezpečnost hráčů a oba týmy vyslovili o terénu vážné pochybnosti. Proto jsme zápas odvolali," uvedl hlavní rozhodčí Rudi Koertzen pro britskou BBC.

Koertzen vyslovil pochopení pro frustraci diváků, ale podle něj jiná možnost než zápas neodehrát neexistovala.

Násilnosti při kriketu - požár Rozvášenní fanoušci v Guwahati rozdělali oheň. Foto: Reuters

"Lidé celou dobu seděli a čekali, až zápas začne. Kriket se tu nehrál dva roky, takže chápu, jak se mohli cítit. Diváci vybuchli, tomu se dá porozumět. Ale já jsem se necítil ohrožený, většina davu byla v klidu," dodal sudí.

Utkání mělo být pátým jednodenním střetnutím kriketových týmů Indie a Anglie. První čtyři zápasy vyhráli domácí hráči. Nyní se celá série stěhuje do Jamshedpuru, kde se má hrát ve středu.

reklama