reklama

Další úspěch českých lezců na MS. Po zlatém Ondrovi bere stříbro za rychlost Kříž

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Milan Kammermayer
Sportovní lezec Jan Kříž získal na mistrovství světa v Hačiodži stříbro v závodech na rychlost a má první medaili ze světového šampionátu dospělých. Ve vyřazovacích bojích prohrál na patnáctimetrové stěně až ve finále, v němž těsně nestačil na Itala Ludovica Fossaliho. Mistr světa v lezení na obtížnost Adam Ondra skončil na 58. místě a kvalifikoval se do kombinace, v níž obhajuje stříbro.

Třiadvacetiletý Kříž postoupil z kvalifikace jako dvanáctý. V osmifinále vyřadil Číňana Lung Cchaa, ve čtvrtfinále zdolal obhájce titulu a světového rekordmana Íránce Rezu Alipúra a v semifinále si poradil s Rusem Stanislavem Kokorinem, který nakonec obhájil bronz. Mezi ženami triumfovala Polka Aleksandra Miroslawová.

Juniorský mistr světa z roku 2014 Kříž, jemuž ve světovém žebříčku patří devátá příčka, vylepšil loňské osmé místo z Innsbrucku. V rychlosti se postaral o třetí českou medaili z MS po Milanu Benianovi a Liboru Hrozovi, kteří rovněž získali stříbro v letech 1995 respektive 2012. Celková česká bilance je šest zlatých, deset stříbrných a čtyři bronzové medaile.

Při lezení na rychlost zdolávají závodníci na 15 metrů vysoké stěně cestu, která je unifikovaná světovou lezeckou federací. Na olympijské hry v Tokiu, kde bude mít sportovní lezení premiéru, se kvalifikuje šestice nejlepších z kombinace.

Mistrovství světa ve sportovním lezení v Hačiodži (Japonsko):

Rychlost:

Muži: 1. Fossali (It.) 6,871, 2. Kříž (ČR) pád, 3. Kokorin (Rus.), …v kvalifikaci 58. Ondra, 85. M. Stráník, 88. Konečný (všichni ČR).

Ženy: 1. Miroslawová (Pol.) 7,129, 2. Ti Niou (Čína) 8,363, 3. Jaubertová (Fr.).

reklama