Kruh se uzavřel: Kittel ukončil Cavendishovu dominanci

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
21. 7. 2013 21:42
Cyklistická Tour de France má za sebou poslední etapu letošního ročníku.
Závěrečný dojezd do Paříže: zleva Cavendish, Kittel, Greipel

Paříž - Závěrečnou etapu letošní sté Tour de France opanoval Marcel Kittel, který tak vyhrál kromě dalších dvou sprinterských dojezdů také úplně ten první na Korsice.

Za lídrem formace Argos-Shimano dorazil do cíle jubilejního ročníku "Staré dámy" v potemnělé Paříži André Greipel, třetí pak byl čtyřnásobný vítěz na Champs-Elysées Mark Cavendish, čtvrtý pak vítěz soutěže o zelený dres Peter Sagan, který si dnes ve stejné barvě vymaloval i své vousy.

Celkovým vítězem se stal Brit Chris Froome, který o více jak čtyři minuty porazil Kolumbijce Naira Quintanu a Španěla Joaquíma Rodrigueze a nic na tom nemohl změnit ani dnešní slavností dojezd do Paříže, ve kterém si mohl dovolit téměř minutovou ztrátu na své největší rivaly.

Froomemu jako první gratulovala snoubenka

"Je to neskutečný pocit, musím poděkovat i svým kolegům, odvedli pro mě parádní práci," řekl v cíli v Paříži osmadvacetiletý rodák z keňské Nairobi. "Jsme na svého snoubence hrdá a šťastná. Mívám pochopitelně i strach, obzvláště v těchto dojezdech a při sjezdech," doplnila svého milého sličná blondýnka Michelle.

"Mohu vás ujistit, že moje vítězství je čisté, chápu po loňském dění, že lidé pochybuji. Udělám vše pro to, abych lidi přesvědčil," dodal Froome než se objevil se širokým úsměvem a objetím šéf jeho stáje Sky Dave Brailsford.

"Chris je neobyčejný závodník. Vím, že musel odrážet otázky na doping, ale myslím, že jsme svědky přechodu do nové éry našeho sportu a že Chris, Nairo Quintana či Andrew Talansky jsou tvářemi nové cyklistiky. Chrisovi plně věříme a podporujeme ho," přidal svůj názor muž, který se může pyšnit přídomkem "Sir".

Dnes se již dle tradice nezávodilo

K úsměvům měli blízko dnes večer v Paříži i další, cyklisté se de facto až na závěrečném kilometry příliš ani nezpotili, jelikož se tradičně nezávodilo. Froome tak mohl s klidem pózovat několikrát fotografům ve společnosti ředitele závodu, v pelotonu si připít šampaňským se stájovými kolegy a poklábosit s většinou soupeřů.

Sagan do etapy nastoupil se zeleným vousem, další závodníci pak pořizovali v průběhu závěrečné 133 kilometrů dlouhé zkoušky společné, týmové fotografie. V závěru pak ale vítěz soutěže o nejlepšího spurtéra Tour pouze zpovzdálí sledoval souboj trojice Kittel-Greipel-Cavendish o nejslavnější etapový vavřín.

Díky skvělé práci svých týmových parťáků nakonec slavil prvně jmenovaný, nejmladší z tohoto trojlístku excelentních sprinterů, který tak nedovolil Cavendishovi vyhrát na Champ-Elysées popáté v řadě.

Pod Vítězným obloukem byl vidět i Kreuziger

Vidět byl nakonec před všemi barvami hrajícím Vítězným obloukem při slavnostním ceremoniálu také český závodník Roman Kreuziger, který si spolu s parťáky z formace Saxo-Tinkoff došel na pódium pro cenu za nejlepší tým letošní Tour.

Puntíkatý dres pro "Krále hor" vybojoval se stydlivým úsměvem maličký Kolumbijec Nairo Quintana, který i na stupních vítězů byl menší než sličné hostesky. Druhý muž celkové klasifikace pak získal také bílý dres po nejlepšího jezdce do 25 let.

Červený trikot pro největšího bojovníka Tour pak získal domácí člen stáje Ag2R Christophe Riblon, vítěz etapy s dojezdem na Alpe d´Huez a muž, který byl v únicích při všech horských zkouškách slavnostního ročníku.

Froome zakončil Tour děkovnou řečí ve francouzštině

Poté již přišla řada na vítězného Chrise Frooma, díky kterému se Vítězný oblouk podruhé za sebou oblékl do žlutého na počest britského závodníka. Loni totiž triumfoval Bradley Wiggins, jehož dvorním domestikem byl právě Froome.

Ten na stupních vítězů po boku Quintany, Rodrigueze a jeho dvou dětí, ve francouzštině poděkoval všem fanouškům i blízkým a věnoval triumf své mamince, která zemřela před jeho prvním startem na Tour de France v roce 2008.

Cyklistický etapový závod Tour de France:

Závěrečná 21. etapa Versailles - Paříž (133,5 km): 1. Kittel (Něm./Argos) 3:06:14, 2. Greipel (Něm./Lotto), 3. Cavendish (Brit./Omega Pharma-Quick Step), 4. Sagan (SR/Cannondale), 5. Ferrari (It./Lampre), 6. Kristoff (Nor./Kaťuša), 7. Reza, 8. Gene (oba Fr./Europcar), 9. Bennati (It./Saxo-Tinkoff), 10. Fischer (Braz./FDJ.fr) všichni stejný čas, ...31. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) -10.

Konečné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 83:56:40, 2. Quintana (Kol./Movistar) -4:20, 3. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -5:04, 4. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff) -6:27, 5. Kreuziger -7:27, 6. Mollema (Niz./Belkin) -11:42, 7. Fuglsang (Dán./Astana) -12:17, 8. Valverde (Šp./Movistar) -15:26, 9. Navarro (Šp./Cofidis) -15:52, 10. Talansky (USA/Garmin) -17:39.

Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. Sagan 409 b., 2.Cavendish 312, 3. Greipel 267, ...24.Kreuziger 66.

Vrchařská soutěž (puntíkovaný trikot): 1. Quintana 147, 2. Froome 136, 3. Rolland (Fr./Europcar) 117, ...15. Kreuziger 32.

Jezdci do 25 let (bílý trikot): 1. Quintana 84:01:00, 2. Talansky -13:19, 3.Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick Step) -14:39.

Týmy: 1. Saxo-Tinkoff 251:11:07, 2. AG2R La Mondiale-8:28, 3. Radioshack Leopard-9:02.