Suverén sezony Kristoffersen vyhrál i slalom v Kitzbühelu, Krýzl těsně nepostoupil

Aktualizováno 24. 1. 2016 15:09
Henrik Kristoffersen v cíli
Henrik Kristoffersen v cíli | Foto: Reuters

Kitzbühel - Slalomový král této sezony Světového poháru Henrik Kristoffersen ovládl i Kitzbühel. Norský lyžař na Hahnenkammu zvítězil i z dvanáctého místa po prvním kole a připsal si páté vítězství z dosavadních šesti slalomů. Český lyžař Kryštof Krýzl obsadil v úvodním kole první nepostupové 31. místo, na třicítku ztratil 19 setin sekundy.

Stříbrný olympijský medailista ze Soči Kristoffersen v prvním kole přehnal riziko a málem vypadl. V závodě se sice zachránil, ale nabral ztrátu osmi desetin na nejrychlejšího muže úvodního kola Němce Fritze Dopfera.

V druhém kole však předvedl Kristoffersen výkon jako ve většině jízd v této sezoně a v cíli pak sledoval, jak se soupeři marně snaží jeho čas překonat. Nejvíce se jednadvacetiletému Norovi přiblížil jeho velký rival Marcel Hirscher, jenž ho jako jediný v tomto ročníku dokázal ve slalomu překonat začátkem ledna v Santa Caterině, ale i Rakušan ztratil tři setiny sekundy.

"Neuvěřitelné. Být po prvním kole dvanáctý a ještě vyhrát, to už je něco. Věděl jsem, že se to dá, ale k tomu musí člověk v druhém kole jet opravdu rychle," řekl Kristoffersen, jenž Hirschera porazil v druhém kole o více než půl sekundy. "Je to nejúžasnější vítězství mé kariéry, i když to první ve Schladmingu bylo také hodně hezké," dodal Nor.

Dopfer, jenž útočil na první vítězství v SP v kariéře, byl s odstupem 45 setin sekundy třetí. Kristoffersen vyhrál slalom v Kitzbühelu jako první Nor v historii a na dálku potěšil reprezentačního kolegu Aksela Lunda Svindala, pro něhož po sobotním pádu ve sjezdu skončila sezona.

Svindal ještě stále vede celkové pořadí seriálu o 27 bodů před Hirscherem, Kristoffersen na Rakušana 118 bodů ztrácí. "Bude to těžké. On je hodně dobrý v obřím slalomu a dokáže bodovat i v super-G," řekl Kristoffersen ke svým šancím v boji o velký křišťálový glóbus s jeho držitelem z předchozích čtyř sezon.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:43,96 (50,97+52,99), 2. Hirscher (Rak.) -0,03 (50,48+53,51), 3. Dopfer (Něm.) -0,45 (50,14+54,27), 4. Hargin (Švéd.) -0,79 (50,32+54,43), 5. Thaler (It.) -1,25 (51,09+54,12), 6. Nordbotten (Nor.) -1,48 (51,60+53,84), 7. Neureuther (Něm.) -1,56 (50,88+54,64) a Hirschbühl -1,56 (51,45+54,20), 9. Schwarz (oba Rak.) -1,61 (50,47+55,10), 10. Mölgg (It.) -1,81 (50,79+54,98), ...v 1. kole 31. Krýzl (ČR) 52,40.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 11 závodů): 1. Kristoffersen 580 b., 2. Hirscher 420, 3. Neureuther 223, 4. Dopfer 179, 5. Chorošilov (Rus.) 174, 6. Gross (It.) 161.

Průběžné pořadí SP (po 22 z 44 závodů): 1. Svindal (Nor.) 916 b., 2. Hirscher 889, 3. Kristoffersen 771, 4. Jansrud (Nor.) 621, 5. Muffat-Jeandet (Fr.) 440, 6. Neureuther 431, ...99. Krýzl 28.